Technologie

Stavební technologie jako ochrana před elektrosmogem

Pod pojmem „elektrosmog“ se obecně rozumí veškerá elektromagnetická pole, která vyzařují různá technická zařízení pod napětím. Ač jde o přirozený fyzikální jev, stále vyvolává kontroverze mezi veřejností. Důvodem jsou obavy z jeho dlouhodobých účinků na lidské zdraví. Většinu domněnek o negativních vlivech elektromagnetického záření se odborníkům podařilo vyvrátit. U citlivých jedinců ale může být jistá opatrnost na místě. Ostatně existují i moderní technologie, které dokážou budovu či dům a jeho obyvatele před elektrosmogem ochránit.

Elektromagnetické záření generuje vše, čím probíhá elektrický proud, od vedení vysokého napětí přes telefonní vysílače až po běžnou spotřební elektroniku každodenního použití. Elektrosmog zkrátka působí na své okolí a může z venkovního prostředí pronikat i do lidských obydlí. Také proto jsou otázky kolem elektrosmogu pravidelně v hledáčku široké veřejnosti. V závislosti na frekvenci lze elektrosmog rozdělit na vysokofrekvenční (0,1 GHz – 100 GHz) a na nízkofrekvenční (<0,1 GHz).

„Množství dotazů je přibližně konstantní s občasnými výkyvy v případech, jako bylo naposledy zavedení telekomunikační sítě páté generace. Nejčastějším dotazem v běžných dobách jsou koupě pozemku v blízkosti vedení vysokého napětí či koupě bytu v blízkosti základnové stanice telekomunikační sítě. Oba tyto zdroje jsou ale dle příslušného zákona expozičně kontrolovány ještě před zahájením jejich výstavby,“ popisuje zkušenosti Lukáš Jelínek, vedoucí Národní referenční laboratoře pro neionizující záření Státního zdravotního ústavu v Praze.

Chcete číst dále?
Zaregistrujte se zcela zdarma a získejte přístup ke všem článkům.

Máte účet? Přihlaste se

Prodejní formulář je vytvořen v systému SimpleShop.cz.

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*