Technologie, Tip redakce

Příprava obnovy věže na Ještědu

Nové zasklení vyhlídkového ochozu. Původní koncepce ochozu s hlubokým stíněním oddělující zemskou stavbu a technickou raketu byla zakryta zasklením s nosnou konstrukcí z lešenářských trubek zhruba rok po otevření stavby

Najdeme jen málo staveb z druhé poloviny dvacátého století, které jsou tak milované a oblíbené jako věž na Ještědu. Oslovuje nás především svým tvarem, který se stal součástí vrcholu hory. Ještě nedokončená stavba získala v květnu 1969 Perretovu cenu UIA za užití technologie v architektuře. Porota projekt hodnotila takto: „Vyniká jasností a šťastnou harmonií, s níž se pojí s okolní krajinou. Přímost jeho účinku a vybranost siluety se vynikajícím způsobem spojují s funkčními vlastnostmi stavby. Statické problémy autoři řešili vynalézavými konstrukčními prostředky.“

Přesto, že se jedná o stavbu relativně novou, už dlouho potřebuje kompletní rekonstrukci. Mnoho let se vedly diskuse nad tím, jak k ní přistoupit. V roce 2015 byla uzavřena dohoda o přípravě projektové dokumentace pro obnovu této národní kulturní památky mezi vlastníkem objektu, společností České Radiokomunikace a.s., Libereckým krajem a provozovatelem veřejných prostor společností Ještěd, s.r.o. Všechny tři subjekty se domluvily na spolupráci a vstoupily do spolku Ještěd 73, který projekt zastřešuje.

Chcete číst dále?
Zaregistrujte se zcela zdarma a získejte přístup ke všem článkům.

Máte účet? Přihlaste se.

Prodejní formulář je vytvořen v systému SimpleShop.cz.

-vis-

Vizualizace návrhu a detail zasklení ochozu: ARN STUDIO
Konstrukční detaily: SIAL – architekti a inženýři; Josef Franz, Karel Novotný.
Fotografie současného stavu: Stavebně-historický průzkum – Petr Vorlík, Miroslav Pavel, VCPD FA ČVUT Praha

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*