![](https://stavitel.cz/wp-content/uploads/2024/12/01-brno-1024x683.jpg)
Revitalizace brněnského brownfieldu Vlněna už je dokončena, v září zde byla otevřena kancelářská budova I. Díky technologickému vybavení a kvalitnímu designu cílí na certifikace BREEAM Outstanding a WELL Platinum a Wiredscore Platinum. Řadí se tak mezi pasivní budovy s minimálním dopadem na životní prostředí.
Stavbu, která je symbolem inovací a udržitelnosti, pro společnost CTP navrhlo Studio acht. Její prosklená fasáda je technickým unikátem, který doposud nebyl v Evropě použit. Je půdorysně prolamovaná se zvýšenou reflexí, takže za každého počasí vytváří různé odrazy světla. Kromě atraktivního výhledu na Brno byla důležitá i maximalizace přirozeného osvětlení. Kontrola dokumentace a realizace fasády byla svěřena firmě MFS Group, která má za sebou úspěšné projekty v Londýně, Amsterodamu či Paříži.
„Budova I je výsledkem naší snahy posunout hranice architektury a technologie. Při návrhu jsme kladli důraz nejen na estetiku, ale také na funkčnost a udržitelnost. Ikonická prosklená fasáda a chytré technologie činí z této budovy jedinečné pracovní prostředí,“ říká architekt Václav Hlaváček.
Koncept chytrých kanceláří zahrnuje inteligentní osvětlení, které se automaticky přizpůsobuje počtu osob v místnosti. Tomu se uzpůsobuje také ventilace, k níž patří kontrola kvality vzduchu a inteligentní systémy pro topení, chlazení, rekuperaci a vlhkost vzduchu.
![](https://stavitel.cz/wp-content/uploads/2024/12/str-19-768x1024.jpg)
TECHNOLOGIE VĚTRÁNÍ
Prostory jsou větrány centrálně upravovaným vzduchem – dvě sestavné jednotky byly umístěné na střeše a ve strojovně v 7. NP. Pro teplotní úpravu vzduchu v jednotkách slouží glykolový okruh s hydromodulem. Složen je z čerpadla a tepelného výměníku. V letním období chlazení vzduchu probíhá na vodním chladiči za výměníkem ZZT, v zimě se teplo z glykolového okruhu předává přívodnímu vzduchu v komoře ZZT.
V zimním období se větrací vzduch ohřívá na 22-30 °C (v závislosti na požadavku na vlhčení), v létě se chladí až na 18 °C. Částečně se totiž využívá i pro chlazení větraných prostor. V letním období jsou v provozu adiabatické pračky vzduchu na odvodní straně vzduchotechnických jednotek. Podchlazený odpadní vzduch procházející výměníkem ZZT podstatně eliminuje potřebu chladu pro vzduchotechnické jednotky z centrálního zdroje chladu.
ZDROJE TEPLA A CHLADU
Centrálním zdrojem tepla je v objektu předávací stanice typu horká voda/topná voda. Na primární straně je připojena horkovodním potrubím. Pro pokrytí tepelných zátěží slouží systém nepřímého vodního chlazení, který přivádí chlazenou vodu do chladičů VZT jednotek, výměníků FCU a IJ. Systém byl navržen pro celoroční provoz, v zimním období se využívá volné chlazení (freecooling) přes suchý chladič a deskový výměník. Přípravu chladné vody zajišťují dva šroubové jednookruhové kompresory s frekvenčními měniči o chladicím výkonu 2 x 332 kW. Odvod tepla z kondenzátorového okruhu zajišťují dva suché chladiče. Teplotní spád chladné vody je 9/15 °C, teplonosným médiem je upravená voda. Každý zdroj chladu má samostatný okruh s čerpadlem, které zajišťuje konstantní průtok výparníkem zdroje chladu. Z anuloidu je chladná voda distribuována jednotlivými větvemi pomocí čerpadel do koncových spotřebičů.
![](https://stavitel.cz/wp-content/uploads/2024/12/04-brno-769x1024.jpg)
CENTRÁLNÍ MONITOROVACÍ SYSTÉM
Do systému BMS jsou přivedeny veškeré signály o stavu jednotlivých zařízení, snímaných hodnotách a monitoringu okamžité spotřeby jednotlivých energií objektu. Z obslužného pracoviště se tedy řídí a ovládají veškeré technologie zadáním žádaných hodnot nebo zadáním povelu pro provozní zařízení.
V rámci automatického režimu se provozní zařízení regulují a ovládají na základě vyhodnocení snímaných hodnot a dle nastavených časových harmonogramů a požadovaných hodnot pomocí regulačního a ovládacího SW.
-vis-
Foto: Tomáš Slavík