Infoservis

V České republice roste první stavba z podhoubí

View the Old Town square in Prague, Czech Republic

Dům SAMOROST, který právě v České republice vzniká, demonstruje různé způsoby využití podhoubí v udržitelném stavebnictví. Laboratorní testy prováděné na vzorcích mykokompozitu potvrdily, že je tento materiál vhodný např. pro zateplení obvodových zdí, jako nenosná konstrukce domu, k eliminaci tepelných mostů či jako zvukový izolant. Mykokompozit má potenciál nahradit neekologické materiály běžně používané ve stavebnictví, jako např. polystyren. Dům SAMOROST vizuálně připomíná dvě bedly rostoucí v přírodě. Mycelium zde vhodně doplňují další přírodní materiály, především dřevo. Interiér je řešen tak, aby na první pohled uchvátil a byl současně maximálně praktický. Dům SAMOROST představuje v této fázi cestu moderního a udržitelného kempování, tzv. glampingu.

PODHOUBÍ VE STAVEBNICTVÍ ZÍSKÁVÁ REÁLNOU TVÁŘ

Laboratorní testy prováděné v rámci projektu SAMOROST během roku 2023 a počátkem roku 2024 potvrdily, že mykokompozit vykazuje vlastnosti vhodné pro použití ve stavebnictví. Má velký potenciál nahradit v této oblasti běžně používané neekologické materiály. „Již v tuto chvíli vzniká v České republice stavba, jejímž základem se stalo podhoubí lesklokorky leské neboli reishi. Experiment SAMOROST chce tímto způsobem demonstrovat veškeré možné využití mykokompozitu v udržitelném stavitelství. Tento inovativní materiál může být využit pro zateplení obvodových zdí, střech i podlah, jako nenosná konstrukce domu, hodí se k eliminaci tepelných mostů a je i výborným zvukovým izolantem. Krom toho z něj může být vyroben moderní nábytek či dekorace,“ shrnuje Jakub Seifert, předseda Spolku MYMO, který se společně s Buřinkou na SAMOROSTu podílí.

Experiment SAMOROST navazuje na úspěšné inovativní projekty Buřinky, jako byl Prvok či 3D tištěné hřiště. „Dlouhodobě podporujeme vědu a výzkum v oblasti stavebnictví a architektury. Jsme mostem mezi akademickou a komerční sférou. Po 3D tisku betonem upoutal naši pozornost materiál na bázi podhoubí, jakkoli se to zdá jako sci-fi, my v něm od počátku viděli stavební materiál budoucnosti. A že jsme se nemýlili a vydali se správnou cestou, se nám právě potvrzuje,“ říká Libor Vošický, předseda představenstva Buřinky, která je iniciátorem a donátorem projektu SAMOROST. „Vrcholem našeho počínání v roce 2023 byla výstava nábytku a interiérových doplňků vyrobených z mykokompozitu na mezinárodním festivalu Designblok. Letos z podhoubí postavíme dům,“ dodává Libor Vošický.

Chcete číst dále?
Zaregistrujte se zcela zdarma a získejte přístup ke všem článkům.

Máte účet? Přihlaste se

Prodejní formulář je vytvořen v systému SimpleShop.cz.

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*