Infoservis

Budování efektivní vodní infrastruktury

Jan Cidlinský, výkonný ředitel společnosti Wilo Česká republika

U příležitosti Světového dne vody, který každoročně připadá na 22. března, se pozornost obrací především na problematiku nedostatku vody v rozvojových zemích. Řešením této otázky se zabývá i řada nadnárodních firem, mezi které patří například společnost WILO.

Ta se řadí k předním světovým výrobcům čerpadel a čerpacích systémů pro zařízení budov, vodní hospodářství a průmyslový sektor. Wilo se aktivně podílí na ambiciózních projektech, jako je transformace pouštních ploch na úrodnou půdu v Egyptě. Ten má za cíl zajistit nezávislost země na dovozu obilí. Společnost dosud pro tento projekt dodala více než 300 moderních čerpadel. Příklad, jak lze efektivně využít moderních technologií při budování vodní infrastruktury pak nejlépe dokládá městský stát na Malajském poloostrově – Singapur. S ohledem na probíhající klimatické změny, a jejich potenciální dopad na dostupnost pitné vody v budoucnu, může být právě singapurská vodní infrastruktura inspirací pro mnohé další země, Českou republiku nevyjímaje.
I letos připadá na 22. března oslava výročí Světového dne vody, který Organizace spojených národů pravidelně připomíná již od roku 1993. Svou pozornost OSN v této souvislosti směřuje zejména na situaci v rozvojových zemích, pro jejichž obyvatele je akcelerace řešení této otázky životně důležitá. Globálními tématy, jako je právě nedostatek vody, se zároveň v posledních letech zabývá čím dál více významných firem. Jednou z nich je i společnost WILO, která se mimo jiné aktivně zabývá trendy jako je právě řešení nedostatku vody, urbanizace, změny klimatu nebo zvyšování energetické soběstačnosti.
Konkrétním příkladem, jak pomáhá společnost Wilo s řešením dlouhodobého nedostatku vody, je například projekt Toshka v jižním Egyptě. Ten byl zahájen v 90. letech s jasnou vizí transformovat pouštní plochy o velikosti Jamajky na úrodnou půdu. Díky tomu hraje Toshka klíčovou roli při realizaci strategie „Egypt Vision 2030“, v jejímž rámci chce do roku 2030 zvýšit ornou plochu země na 25 % z původních 4 % a být tak potravinově soběstačnější. Wilo dosud pro tento projekt dodalo více než 300 čerpadel s dělenou spirální skříní, která zvládnou pracovat i při teplotách dosahujících až 50 °C a odolají nejen písečným bouřím, ale i zemětřesením. Čerpadla každoročně dodají 5,5 miliard metrů krychlových vody, které tak trvale přemění okolo 56 700 hektarů pouště na zemědělsky využitelnou půdu.
„Kvůli globálním problémům, ale také například aktuálně probíhajícímu konfliktu na Ukrajině, význam projektu Toshka v čase stále roste. Vzhledem k tomu, že Rusko a Ukrajina jsou nejdůležitějšími vývozci pšenice na světě, vojenský konflikt ve východní Evropě vážně zhoršil nedostatek potravin, zejména pak v Africe. Jsme tedy velice rádi, že můžeme přispět k dlouhodobému řešení problému. Věříme, že naše čerpadla pomohou Egyptu na jeho cestě k překonání závislosti na dovozu obilí, a tedy k větší soběstačnosti,“ sdělil Jan Cidlinský, výkonný ředitel společnosti Wilo Česká republika.

Chcete číst dále?
Zaregistrujte se zcela zdarma a získejte přístup ke všem článkům.

Máte účet? Přihlaste se

Prodejní formulář je vytvořen v systému SimpleShop.cz.


Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*