Ekonomika

Dřevostavby – udržitelně a rychleji

Dřevostavby a kombinované stavby, které kombinují dřevo s dalšími materiály, jsou často považovány za budoucnost udržitelného stavebnictví. Přesto tvoří jen malý podíl na současném developerském trhu. Až 81 % společností nemá tyto stavby ve svém portfoliu. V České republice dominují ve výstavbě zděné stavby. Z průzkumu společnosti CEEC Research jednoznačně vyplývá, že tradiční zděné stavby na trhu dominují: až 90 % ředitelů developerských společností považuje tento typ výstavby za nejlepší řešení pro své projekty. Přesto se s rostoucím tlakem na udržitelnost očekává, že zájem o dřevostavby může postupně narůstat.

V zemích, jako je Rakousko či Německo, získávají dřevostavby na popularitě díky svým ekologickým a rychlým stavebním řešením. V severských zemích tvoří významnou část výstavby. Český trh je v tomto ohledu stále konzervativní. Podle průzkumu většina developerů (66 %) zatím o změně neuvažuje. Zavést do svých budoucích projektů dřevostavby nebo kombinované stavby, má v plánu 28 % dotázaných a 6 % plánuje navýšit jejich podíl.

Podle ministra životního prostředí ČR, Petra HladíkaMinisterstvo životního prostředí podporuje dřevostavby stejně jako jiné novostavby rodinných a bytových domů s velmi nízkou energetickou náročností. Jedná se zejména o rodinné domy, ale i veřejné budovy, jakou jsou menší školky nebo domovy důchodců. V rámci programu Nová zelená úsporám jsou zvýhodněny projekty, které ve větší míře používají udržitelné materiály či materiály s nízkým GWP (potenciál globálního oteplování). Posuzujeme stavbu jako celek včetně použitých tepelných izolací a dalších prvků. Do budoucna se chceme více zaměřit na uhlíkovou stopu budovy po celý její životní cyklus.“

Očekává se, že dřevostavby budou v Česku na vzestupu díky zájmu o udržitelné stavební technologie. Podle průzkumu 52 % ředitelů developerských společností předpokládá narůst počtu dřevostaveb, zatímco 48 % si myslí, že situace zůstane beze změny. Zajímavé je, že nikdo z respondentů nepředpokládá pokles zájmu o tyto stavby, což je pozitivní pro rozvoj technologie na českém trhu. Odhadovaný růst se v průměru pohybuje okolo 9 %. Tento trend lze považovat za krok směrem k evropským standardům. Také tlaky ze strany EU na snížení emisí ve stavebnictví mohou podpořit další rozvoj této technologie v České republice.

Více než polovina českých developerů (59 %) vnímá jako největší výhodu dřevostaveb ekologii a udržitelnost, což značí rostoucí zájem o šetrné stavební technologie. Další klíčovou výhodou je rychlost výstavby, kterou zmiňuje 53 % developerů. Zajímavé je, že 31 % dotázaných vnímá jako významný přínos také nižší hmotnost konstrukce, což dává stavbám větší flexibilitu při použití na různých typech terénů.

Navzdory rostoucímu globálnímu zájmu o udržitelné stavebnictví se mnoho českých developerů stále zdráhá zařadit dřevostavby do svých projektů. Hlavním důvodem je nízká poptávka od zákazníků, což uvedlo 47 % respondentů. Dalším významným faktorem je nedostatek zkušeností s touto technologií, který zmínilo 31 % dotázaných firem. Dřevostavby jsou stále vnímány jako relativně nové technologie, a developeři proto často preferují tradiční metody výstavby. Navíc obavy z kratší životnosti a nižší kvality, které sdílí 16 % respondentů, přispívají k opatrnému přístupu developerů. Tyto faktory zpomalují rozvoj dřevostaveb na českém trhu.

Odolnost a stabilita zděných staveb spolu s flexibilitou pro různé stavební požadavky přispívají k jejich převaze. Alternativní metody výstavby, jako jsou dřevostavby, tvoří zatím pouze 3 % developerských projektů. Kombinované stavby, které využívají dřevo v kombinaci s dalšími materiály, dosahují podílu 7 %, což svědčí o mírně rostoucím zájmu o inovativní stavební přístupy. I přes tyto trendy zůstávají tradiční zděné stavby pro většinu developerů jasnou volbou.

Dřevostavby ale mají velký potenciál. Developeři motivaci vidí především ve zvýšené poptávce od zákazníků, jak uvedlo 56 % dotázaných. Toto číslo potvrzuje, že bez silnějšího zájmu ze strany klientů je pro developery méně atraktivní měnit své stavební postupy. Dalším významným faktorem jsou příznivější legislativní podmínky, které by motivovaly 34 % společností. Vzhledem k často složitým a zdlouhavým schvalovacím procesům je zjednodušení legislativy hlavní podmínkou ke zvýšení investic do dřevostaveb. Snížení nákladů na materiál by pak přesvědčilo 25 % respondentů. Pokud by se podařilo náklady snížit, zájem o dřevostavby by mohl výrazně vzrůst.

  Legislativa kolem dřevostaveb je v České republice stále poměrně složitá a plná překážek. Například Rakousko dlouhodobě podporuje dřevostavby a jejich legislativa nabízí jasné požární a energetické normy, které umožňují jejich širší uplatnění. Naopak, česká pravidla jsou často nejednoznačná, což jako problém uvedlo 41 % respondentů. České předpisy jsou zvlášť komplikované u větších projektů, kde jsou požadavky přísnější a často zpomalují nebo zcela blokují schvalovací proces. To uvádí jako problém 28 % developerů, přičemž nejasnosti v územním plánování a regulacích také vytvářejí překážky pro 28 % respondentů. Kromě legislativy je problémem omezený přístup k odborníkům a kvalifikované pracovní síle (41 %).

David Šiller, obchodní ředitel společnosti WOOD SYSTÉM:„V segmentu „menších“ projektů se jedná především o překážky pocitové či o nezkušenost, protože cenově i užitně se dnes zděné stavby a dřevostavby velmi podobají. Ve větších městech narážíme samozřejmě na hodnotu pozemků a s tím spojenou nutnost stavby do výšky, dřevostavby se aktuálně dají efektivně povolovat do výšky cca 12 metrů. Teoreticky je možné stavět až do výšky 22,5 metru, nicméně povolovací proces je zde zatím komplikovaný. S nadějí vyhlížíme aktualizaci normy, která stavby do 22,5 metru usnadní.“

A Sylva Krechlerová, jednatelka společnosti KRONOSPAN CR, dodává: „Surovinových zdrojů pro výstavbu dřevostaveb máme dostatek, je jen potřeba omezit vývoz surového dřeva do zahraničí a podpořit finalizaci výrobků na bázi dřeva v ČR. U developerských projektů byla dřív většina stavebních projektů omezena výškou 12 m z důvodu limitů daných v požárně bezpečnostních předpisech a normách. To se sice dnes mění a můžeme stavět i nad 22,5 m výšky, nicméně normativní přístupy se musí nahradit požárně-inženýrským přístupem, který je složitý a se kterým se zatím postavilo nebo staví jen pár staveb. Určitě by pomohla rychlejší aplikace navrhovaných změn předpisů do stavební praxe, včetně příkladů a návodů pro větší rozšíření mezi odbornou veřejnost.“

Údaje vyplývají ze Studie developerských společností H2/2024, kterou zveřejnila analytická společnost CEEC Research.

EKOLOGICKÉ BYDLENÍ NEMUSÍ BÝT DRAHÉ

DŘEVO – BUDOUCNOST V HISTORII

Než jej nahradily kameny, zdivo a pak ocel a beton, stavělo se ze dřeva. Návrat k němu se dnes ukazuje být skvělou cestou k šetření naší planety. „Dřevo je jediným skutečně obnovitelným materiálem. Na stavbu domů používáme vysušené smrkové, jedlové a modřínové dřevo, což jsou všechno stromy, které lze nalézt v Evropě. Ta je mimochodem jediným světadílem, kterému se daří lesy obnovovat. Evropské státy vytěží jen 60 – 70 % ročního přírůstku lesů, a Česká republika je dokonce více zalesněná, než v 90. letech. Teď máme lesy na 34 % našeho území,“ upozorňuje Jan Šebek, vedoucí projekce firmy ATRIUM zabývající se stavbou dřevostaveb. Nebezpečí, že by těžba dřeva pro stavbu dřevostaveb překročila rychlost jeho regenerace, je tedy mizivé.

Další nespornou výhodou dřevostaveb je jejich rychlá konstrukce – jednotlivé kusy už jsou prefabrikované ve výrobních halách, což znamená nejen rychlou stavbu, ale také minimalizaci tzv. mokrých procesů – lze tedy plynule stavět i přes zimu. Samotná konstrukce pak trvá v řádu týdnů. Ve výrobních halách se také dbá na to, aby byly všechny zdroje využity na maximum, a minimalizovala se tak množství odpadů, které při montáži domu vznikají. „Snažíme se také používat další ekologické materiály jako sádrovláknité desky či minerální tepelné izolace bez obsahu formaldehydů,“ dodává Šebek. Dřevo se tedy skutečně vrací a stává se materiál pro udržitelnou budoucnost ve stavebnictví.

VÍCE MUZIKY ZA SROVNATELNOU CENU

Právě dřevo se ukazuje být vhodnou alternativou ke zděným domům. O to víc, že se jedná o čistě přírodní, obnovitelný materiál s vlastnostmi, které jej dělají ideálním pro stavbu nemovitostí. Pořizovací cena dřevostaveb by navíc měla být podle zprávy agentury CEEC z roku 2023 stejná, jako u staveb zděných. Tvrdí to téměř dvě třetiny dotázaných firem (66 %). „To souvisí s růstem cen řeziva z roku 2021, kdy došlo ke skokovému zdražení až o 50 %, ačkoli v současnosti se cena stavebního řeziva stabilizuje,“ přidává vysvětlení Michal Vacek.

UDRŽITELNOST A ÚSPORY JAKO BONUS

Dřevostavby jsou však nepochybně ekologičtější, což potvrzuje i názor dvou třetin dotázaných stavebních firem (67 %), které považují stavby ze dřeva za ekologicky šetrnější k životnímu prostředí, než je tomu u staveb klasických. Třebaže mohou být cenově srovnatelné, bonusem dřevostaveb je však právě jejich udržitelnost. Ta je stoupajícím trendem, ke kterému se obrací stále více lidí. Přesto má řada z nich obavy týkající se zejména zateplení budov, což je i klíčovým faktorem v šetření energiemi.

Efektivní vytápění domu je totiž úsporou nejen peněz, ale i přírodních zdrojů. Jan Šebek však říká: Dřevostavba je ideální volbou pro stavbu s nízkou spotřebou energie. Většina dřevostaveb se automaticky staví v nízkoenergetickém standardu. Oproti zděným domům se u dřevostaveb snadněji dosahuje lepšího tepelně-technického standardu. To je dáno tím, že izolace je již součástí samotné konstrukce domu, což umožňuje dosáhnout lepšího zateplení při menší tloušťce stěn. Zděné domy sice také mohou mít izolaci v nosné konstrukci, ale často vyžadují další zateplení, což zvyšuje jak náklady, tak i tloušťku stěn. U zděných staveb může celková tloušťka stěny být až 60 cm, zatímco u dřevostavby se stejnými izolačními vlastnostmi je to zhruba 35 cm. Podobná situace nastává i u pasivních zděných domů, kdy je pro dosažení pasivního standardu potřeba silnější izolace a větší tloušťka stěn.“

RŮST DO VÝŠKY

V současnosti je možné stavět dřevostavby pouze do výšky čtyř pater, což je přibližně 12 metrů. Na konferenci věnované budoucnosti stavebnictví při mezinárodním veletrhu For Arch řekl Zdeněk Veselý, generální ředitel České agentury pro standardizaci, že bude možné stavět nad tuto hranici. „Máme zpracovanou přílohu a tato příloha by do konce roku měla být formálně projednána v TNK 27 (technická normalizační komise pro požární bezpečnost staveb – pozn. red.) tak, abychom mohli vydat a zahrnout tu upravenou normu do soustavy ČSN. Máme ambici stihnout to do poloviny roku 2025, tím bychom měli řešení pro stavby s výškou od 12 do 22,5 metrů,“ řekl Veselý. Brzy bychom proto mohli vidět dřevostavby nejen rodinných domů, ale také paneláků.

Jan Šebek k tomu dodává: „Byli bychom moc rádi, kdyby se u nás podařilo něco takového postavit. Problém ale nebyl ani tak v legislativě, jako spíš v zájmu ze strany investorů a developerů, nedávalo jim to smysl.“ Jak ale naznačuje oznámení Zdeňka Veselého, teď už investoři a developeři obracejí. Podle Šebka je to také kvůli tlaku ze strany Evropské unie, která zavádí posuzování z hlediska energetické náročnosti budov. Jde také o vliv dopadů stavebních materiálů na životní prostředí. „A my máme obnovitelný materiál. Takže pro nás nastává jakési zlaté období,“ usmívá se Šebek. Výstavba a pořizování dřevostaveb se proto zdá být v budoucnosti na vzestupu.

-jik-

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*