Historická vápenka v krušnohorských lesích je zříceninou závodu na výrobu vápna z poloviny 19. století. Spolu s přilehlým lomem se nachází v katastrálním území Háj u Loučné pod Klínovcem v okrese Chomutov v Ústeckém kraji. Takzvaná Vápenka u Kovářské je od roku 1963 chráněna jako kulturní památka. Areál je součástí Hornické kulturní krajiny Háj – Kovářská – Mědník, která byla v roce 2014 vyhlášena krajinnou památkovou zónou. Krušnohorská vápenka je zároveň takzvaným přidruženým objektem Hornického regionu Erzgebirge/Krušnohoří, zapsaného v roce 2019 na seznam světového dědictví UNESCO.
Roku 1832 koupila přísečnické panství, ke kterému patřila i Kovářská, majitelka Červeného hrádku, hraběnka Gabriela Buquoyová. Vápenka byla vybudována v polovině 19. století na buquoyském panství v bezprostředním sousedství jednoho ze dvou zdejších lomů, v němž se těžil kalciticko-dolomitický mramor.
Chcete číst dále?
Zaregistrujte se zcela zdarma a získejte přístup ke všem článkům.
Máte účet? Přihlaste se.
K záslužným činům, ke kterým patří záchrana Dřevouhelné pece v Šindelové, o které jsme informovali v seriálu Industriální stopy uveřejňovaném v časopise STAVITEL v čísle 10/2020, přibývá tato informace o záslužném počinu, kterým je konzervace a zpřístupnění další unikátní technické památky tohoto regionu – Vápence v Loučné. Záchrana těchto dvou technických památek má ale odlišné pozadí a obou si je třeba vážit.
Zabezpečovací a záchranné práce byly zahájeny v roce 2016, kdy byl založen Spolek pro zachování hutě v Šindelové v čele s místním rodákem Ing. Jiřím Hrůzou, majitelem a ředitelem firmy ROTAS v Rotavě. Bez této aktivity a obětavosti místních obyvatel by byla tato technická památka beznadějně ztracena.
Na záchraně vápenky v Loučné má zásluhu její majitel, státní podnik Lesy České republiky. Poděkování patří i tomu, kdo o záchraně této unikátní památky v roli majitele rozhodl. I bez tohoto rozhodnutí by byla technická památka zřejmě rovněž ztracena.
Ing. Svatopluk Zídek, Kolegium pro technické památky ČKAIT & ČSSI
Ing. Svatopluk Zídek