Společnost Zumtobel navázala na úspěšný projekt revitalizace městské stodoly v areálu renesanční tvrze v Bělé nad Radbuzou a pro kompletní rekonstrukci zchátralého objektu barokního zámečku dodala široké portfolio nejmodernějších svítidel značek Zumtobel a Thorn včetně vyspělého řídicího systému. Památkově chráněná stavba ležící v Plzeňském kraji nedaleko hranic s Německem, pod jejíž rekonstrukcí je podepsán generální projektant Ing. Milan Šraml ve spolupráci s arch. Veronikou Kolářovou, je určena pro sociální služby. Sídlit zde bude mj. Centrum denních služeb, ambulantní sociální poradenství či nízkoprahové zařízení pro děti a mládež.
Hlavní budova v rozhlehlém areálu tvrze podléhá od konce roku 1995 památkové ochraně, což bylo limitující při návrhu fasádních prvků, barevnosti fasády a okenních otvorů včetně jejich výplní pro zajištění denního osvětlení. Zvýšeným požadavkům na umělé osvětlení nejlépe dostála sestava výkonných a hospodárných svítidel značek Zumtobel a Thorn. Autoři projektu vybrali pro rekonstruovaný objekt barokního zámečku kombinaci svítidel PERLUCE, ECOOS II, VIVO II a TECTON z širokého portfolia značky Zumtobel doplněnou o venkovní nástěnná svítidla PIAZZA II LED od značky Thorn.
S historickým stavebním slohem skvěle ladí stropní svítidla PERLUCE od značky Zumtobel, v jejichž jednoduchém designu se snoubí nadčasový vzhled s maximální funkčností a logicky řešenými detaily.
V revitalizovaném zámečku v Bělé nad Radbuzou se uplatnil také designový purismus svítidel ECOOS II od značky Zumtobel.
Celkové osvětlení místností a chodeb vhodně doplňují bodová svítidla VIVO II. Tato řada ekologických svítidel splňuje přísné standardy v oblasti trvalé udržitelnosti, ale současně přesvědčí i svým příjemným a intenzivním světlem.
Součástí celkového řešení jsou rovněž úsporná svítidla se světelnými pásy LED, nosné kolejnice a komponenty řady TECTON s příslušnými napáječi, závěsy, úchyty a krytkami.
Venkovní osvětlení budovy zajišťuje soustava nástěnných svítidel PIAZZA II LED od značky Thorn. Jedinečné rozložení světla s minimálním únikem světla směrem vzhůru, které je ideální pro osvětlení obvodových stěn budov.
Třípodlažní budova barokního zámečku se zastavěnou plochou 566 m2 byla po desetiletích chátrání v havarijním stavu. Město Bělá nad Radbuzou se po odkoupení historického areálu renesanční tvrze od soukromého majitele rozhodlo pro jeho důkladnou revitalizaci, jíž byl jako generální projektant pověřen Ing. Milan Šraml ve spolupráci s arch. Veronikou Kolářovou. Po městské stodole tak byla dokončena také rekonstrukce zámečku, který nyní slouží sociálním službám. Prostory v levé části budovy využívá Diakonie jako nízkoprahové zařízení pro děti a mládež. V pravé části se konají informační a vzdělávací akce organizované v rámci poskytovaných sociálních služeb. Druhé nadzemní podlaží je rozděleno na prostory pro pečovatelskou službu, Centrum denních služeb a sociální rehabilitaci pro duševně nemocné. V třetím podlaží nalezlo zázemí ambulantní sociální poradenství spolu s Diecézní charitou a sociálně aktivizačními službami.
Historie renesanční tvrze v Bělé nad Radbuzou nedaleko Horšovského Týna začíná kolem roku 1614. Budova, která byla součástí sousedního pivovaru (zbořeného v roce 1980), prošla později barokní přestavbou a v 18. století byla přestavěna na zámeček, který sloužil jako sídlo panských úředníků, jimž Lamingerové (majitelé panství) svěřili svůj majetek do správy. Město jako nový majitel nechalo po dlouhá desetiletí chátrající objekt kompletně zrekonstruovat tak, aby v něm vzniklo kvalitní prostředí pro poskytování ambulantních a terénních sociálních služeb.
-jik-