Zajímavé stavby

Nádraží je opět klenotem secesní architektury

Po dlouhých letech byla zahájena rekonstrukce historické budovy Hlavního nádraží v Praze. Obnova interiérů tu probíhá ve dvou etapách, první z nich už je dokončena. Autorům se podařilo oživit jejich půvab, zároveň je propojili s moderními prvky. Severnímu prostoru dominuje Fantův sál, na který navazuje Sloupový sál, salonek a dvoupatrový prostor s kavárnou a foyer.

Výpravní budova od architekta Josefa Fanty byla postavena roku 1909, k odbavování cestujících sloužila do otevření nové haly v červenci 1977. Jedná se o jednu z nejvýznamnějších secesních staveb v České republice. Rekonstrukce vnitřních prostor památkově chráněného objektu navázala na obnovu fasády a střechy hlavního nádraží. Zadáním investora bylo vrátit severnímu křídlu budovy původní charakter reprezentačních prostor, zároveň je vybavit tak, aby mohly sloužit pro společenské a kulturní akce. Projekt řešil rekonstrukci interiérů 1. PP, 1. NP a mezaninu, součástí řešení byla i venkovní dvorana, kde je umístěn technologický objekt.

ZAJIŠTĚNÍ STATIKY A TECHNOLOGIÍ

V některých částech historické stavby proběhly rozsáhlé statické zásahy do nosných konstrukcí. Vyžádaly si neobvyklá řešení – například pro zajištění opěrné stěny vůči kolejišti či vůči magistrále byly provedeny prvky speciálního zakládání; stávající základy byly podchyceny a pro vestavěné konstrukce se budovaly základy nové. Aby se uvolnily dispozice v 1. PP, bouraly se do nosných zdí rozměrné otvory, jež bylo nutné zajistit ocelovými rámovými konstrukcemi. Za zmínku jistě stojí i sanace Kleinových stropů, technologické kanály propojující technologický objekt s historickou budovou či umístění technologií v půdním prostoru. Sály, salonek i chodba se větrají, chladí a vytápějí kombinací historizujících otopných těles a podlahového vytápění. Sály jsou vybaveny audio-video technikou či ambientním osvětlením.

UMĚLECKÁ ŘEMESLA STEJNĚ JAKO DŘÍVE

Po zpracování a vyhodnocení technického, stavebně historického a restaurátorských průzkumů se interiéry očistily od všech pozdějších úprav a vestaveb. Současně se budovaly prostory pro nové technické zázemí. Vyžádalo si to často atypické zásahy do nosných konstrukcí včetně snesení nepůvodních vestavěných stropů. Poté se do interiérů s minimálními vstupy zabudovaly současné technologie.

Ze zlomků zachovalých uměleckořemeslných prvků byl obnoven secesní charakter stavby. Tato část zahrnovala návrhy a vzorkování všech uměleckořemeslných prvků, nástěnných maleb, štukové výzdoby, truhlářských, zámečnických a pasířských prvků. Následovaly návrhy designu dobových lustrů, nástěnných hodin, dřevěného obložení nebo keramických obkladů.

Vedle očekávaných maleb se objevil i velký zlacený, polychromovaný znak Československé republiky s devízou „Pravda vítězí“, který byl restaurován.

OD SECESE DO SOUČASNOSTI

V roce 2021 vyhráli architekti z ateliéru CAMA soutěž na zařízení historických sálů Fantovy výpravní budovy. „Součástí návrhu bylo vybavení kavárny, konferenčního sálu, mozaikového sloupového sálu, salonku a chodby, která všechny tyto prostory propojuje. Abychom navázali na práci našich předchůdců, museli jsme projít spletitou cestou, která trvala dva roky. Důraz jsme kladli především na řemeslné zpracování a užití kvalitních materiálů. Použili jsme mramor, mosaz, samet, kůže. Navrhovali jsme atypické výrobky s netradičními postupy a technikami. Důležitým aspektem pro nás bylo také zakomponování živých rostlin, které se tak staly součástí interiéru. Podařilo se nám tak oživit secesi a vdechnout prostorům nový směr. K návrhu interiéru jsme přistupovali svěže, ale přitom s respektem k jeho historii. Snažili jsme se přitom vyhnout slepému kopírování minulosti,“ říká Lenka Chromíková a dodává: „Do klenutých prostor kavárny s výškou devíti metrů jsme navrhovali atypické osvětlení, respektovali jsme i restaurátorské nálezy, které vedly ke kompletní proměně podoby stěn v kavárně. Stavbu navíc komplikovaly technické a konstrukční problémy. Díky důvěře ze strany investora a precizní spolupráci s dodavateli a všemi zúčastněnými se můžeme pyšnit reprezentativním výsledkem.

Foto: Lukáš Pelech

GPA 2024: Čestné uznání v kategorii Interiér

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*