Místo, v němž byly objeveny základy genetiky, má novou podobu. Architekti ze studia Chybik + Kristof vypracovali podle historických plánů totožné tělo skleníku s výraznou střechou, kterou vynáší konstrukce vyvinutá na základě tří principů Gregora Johanna Mendela – systém je složený z několika druhů stavebních prvků od největších po nejmenší, které své vlastnosti dědí podobně jako hrách.
Klášterní zahrady Augustiniánského opatství v Brně ukrývaly pozůstatky skleníku, ve kterém opat Gregor Johann Mendel prováděl experimenty s hrachem a dalšími rostlinnými hybridy. Skleník v 70. letech 19. století zničila bouře a zůstaly základy, které byly v padesátých letech minulého století odstraněny. Situaci se rozhodlo napravit Augustiniánské opatství.
Autoři návrhu čerpali z archivních materiálů, v mnohém vycházeli z původní podoby stavby. Nová interpretace kopíruje originální půdorys, orientaci a aktivně pracuje se třemi Mendelovými zákony dědičnosti, které předpověděly budoucnost genetiky. Právě tady totiž Gregor Johann Mendel při svých pokusech zjistil, jak se na rostlinách přenášejí genetické informace. Nosnou ocelovou konstrukci tvoří nosné prvky, sloupy, vzpěry a vzpínadla.
Chcete číst dále?
Zaregistrujte se zcela zdarma a získejte přístup ke všem článkům.
Máte účet? Přihlaste se