Zajímavé stavby

Jsou konstrukčně jednoduché, přesto osobité

Před časem jsme na stránkách Stavitele představili krásnou dřevostavbu v Dobříši z ateliéru Mimosa – její zaoblenou fasádu tvoří modřínové šindele. Tito architekti mezitím dokončili několik dalších rodinných domů, například dřevostavbu ve Vraném nebo horizontální prosklený dům u Mníšku pod Brdy. První z nich je venkovsky jednoduchý, Druhá stavba vznikla na louce, která možná mohla zůstat nezastavěná. Její hlavní aspirací proto bylo nerušit a zůstat co možná skrytý. I proto je především jednoduchým přístřeškem.

Dům ve Vraném je zvenčí jednoduchý, ztrácí se mezi stromy a keři. Vnitřní prostorovou hru naznačuje jen umístění oken. Jeho vnitřek a vnějšek scelují materiály vybrané pro svou jednoduchost, přírodní charakter a „opravdovost“ – na fasádách je nehoblované, povrchově neupravené dřevo, v interiérech je dřevo olejované, doplňují ho kámen a černý kov. Pět úrovní domu propojuje velkorysá hala. V nejnižší části je hlavní obytný prostor s terasou do zahrady, v nejvyšší pracovna, která se otevírá do hřebene střechy.

PROSKLENÁ HORIZONTÁLA

Svažitý pozemek se nachází ve Stříbrné Lhotě u Mníšku, dům kopíruje sklon terénu: pozvolný svah drží zděné stěny, do zahrady se otevírá lehkou dřevěnou prosklenou fasádou. V příčném směru je stavba rozdělena do dvou výškových úrovní, které navazují na terén. Dřevěná konstrukce pultové střechy se propisuje do vnitřního prostoru, její přesah vytváří spolu s terasou měkký přechod do mezi interiérem a exteriérem.

Hlavní obytné místnosti jsou orientovány do zahrady, dětský pokoj a pracovna jsou díky oknům v severozápadní fasádě v létě osluněny i v podvečerních hodinách.

„Materiálové řešení exteriéru a interiéru navazuje na motto „nezastírat pravou podstatu věcí“. Použili jsme jobyčejné přírodní materiály v jejich přirozené podobě a charakteru,“ uvádí architekt Petr Moráček a dodává: „Tento dům mám rád pro jeho jednoduchost a samozřejmost, pro jeho čitelnost, poctivost a upřímnost. Je hezký jaksi sám od sebe, vlastně jen tím, jak sleduje konstrukce a prostor. Nic jsme tu nemuseli složitě vymýšlet.“

LEHKÉ I TĚŽKÉ KONSTRUKCE

Stěna, která drží svah byla navržena jako „těžká“, je kombinovaná ze ztraceného bednění a keramického zdiva. Opatřena byla tepelnou izolací, na fasádě je strukturovaná organická omítka. Lehká jihovýchodní stěna má velkorysé prosklení, které člení pravidelný systém dřevěných sloupů podpírajících konstrukci střechy. Okna jsou dřevěná, modřínová, s izolačním trojsklem. Plná pole vložená mezi sloupy jsou dřevěná s vertikálně orientovanými prkny.

„Pro zastřešení jsou charakteristické dřevěné lepené nosníky, mezilehlá pole zastřešení jsme z interiéru zakryli dřevěným podbitím. Jako střešní skladba byla použita nadkrokevní tepelná izolace s provětrávanou mezerou, svrchní vrstvou střechy jsou asfaltové pásy,“ dodává Petr Moráček.

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*