Tip redakce

Usedlost Cibulka začíná sloužit potřebným i veřejnosti


Pražská usedlost Cibulka, která desítky let chátrala, se otevírá veřejnosti. V nově zrekonstruovaném Domku zahradníka začne od soboty 29. března fungovat Café Cibulka. V horním patře Nadace rodiny Vlčkových otevírá školicí a volnočasové prostory, které budou sloužit primárně odborníkům na dětskou paliativní péči. Nadace také pracuje na přeměně zbývající části historického areálu a letos plánuje zahájit stavbu nové budovy dětského hospice. V něm budou moci rodiny s vážně nemocnými dětmi nabírat sílu, prožívat radostné chvíle a bude o ně pečovat tým špičkových odborníků.

Původní stav
Asi se něco změnilo…

Dokončit přeměnu celého areálu, který jsme koupili jako totální ruinu před rozpadem, je úkol na několik let. A hodně jsme si přáli, aby Cibulka začala lidem sloužit co nejdříve. Vystihuje to i naše motto: Na každé chvilce záleží. Proto v první etapě otevíráme hotový Domek zahradníka, kterému jsme vrátili jeho podobu z devatenáctého století. Nová kavárna v něm bude sloužit veřejnosti a další prostory pak pečujícím odborníkům i rodičům vážně nemocných dětí, pro které tu budeme pořádat akce. Chceme, aby si na Cibulce mohli už nyní aspoň na chvilku odpočinout a zažít společně pěkné okamžiky,“ říká ředitelka Nadace rodiny Vlčkových Ivana Plechatá.

Zahradník opět kouká z okna na Ondřeje Vlčka

Nadace podporuje rozvoj dětské paliativní péče s cílem, aby byla kvalitní péče dostupná pro každou rodinu s vážně nemocným dítětem. Podle dostupných dat jich v Česku žije 13 až 15 tisíc. Mnoho dalších rodin o dítě vlivem vážné nemoci přišlo a rodiče či sourozenci potřebují pozůstalostní péči, kterou Nadace také pomáhá rozvíjet.

Dosud programové oddělení Nadace ve všech krajích Česka rozdělilo 144 milionů korun mezi 206 projektů. Peníze míří na podporu vzdělávání, zvýšení kapacit, rozvoje služeb i spolupráce mezi odbornými týmy. Nadace zve do Česka nejlepší odborníky ze zahraničí a zároveň posílá české experty na stáže, aby se tuzemská dětská paliativní péče mohla do pár let dostat na světovou špičku.

Dům zahradníka interiér

Před čtyřmi lety Nadace koupila usedlost Cibulka, která do té doby desítky let chátrala. Vlhké budovy plné suti, shnilé trámy a děravé střechy od té doby zachraňuje a přestavuje na Centrum pro rodiny s vážně nemocnými dětmi včetně dětského hospice. Rodiny sem budou jezdit převážně na krátkodobé odlehčovací, odpočinkové pobyty, aby načerpaly sílu do další náročné péče a zažily i chvíle radosti.

Školicí místnost

Stále děláme vše pro to, abychom proměnu celého areálu dokončili ještě v roce 2026. Podaří se nám to ovšem jen v případě, že půjde vše podle plánu a nic se nezadrhne ani administrativně,“ říká architekt František Brychta, který stojí za úspěšnou přeměnou Domku zahradníka a je zároveň vedoucím celého projektu Cibulka.

Práce pokračují, ale do konce příštího roky by mělo být hotovo – smělé plány

Nadaci rodiny Vlčkových založili v březnu 2021 manželé Katarína a Ondřej Vlčkovi. Vložili do ní 40 % svého rodinného majetku, což bylo 1,5 miliardy korun. Nadaci nastavili tak, aby mohla pomáhat dlouhodobě, stabilně a nezávisle – financuje se z výnosů aktiv, která do ní zakladatelé vložili. Díky tomu může existovat a pomáhat i pro další generace. 

-jik-

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*