Dřevostavby od ateliéru 3AE jsme ve Staviteli představili právě před rokem, v čísle 03/2023 – většinou se jedná o domy v nízkoenergetickém standardu, ale například vlastní dům architekta Lukáše Pejsara dosahuje kvalit tzv. nulové stavby. Také nový vzorový dům v Čakově by časem mohl dosáhnout těchto kvalit, zatím je jen pasivní…
„Myšlenkou vzorového domu jsme se zabývali docela dlouho, chtěli jsme tak představit kvalitu naší práce a také materiály a technologie, se kterými pracujeme. Dům zároveň nabízí možnost vyzkoušet si bydlení v dřevostavbě, kde je dřevo i jeho vůně neustále přítomno. Když se naskytla příležitost koupit parcelu nedaleko Prahy, bylo rozhodnuto,“ vzpomíná Lukáš Pejsar.
Dům byl otevřen v listopadu loňského roku. Ti, kteří přišli na den otevřených dveří anebo v něm strávili pár dní, oceňují jeho otevřený prostor s velkými prosklenými plochami i jeho řemeslné provedení. Všimli si také, že je v interiérech stále čerstvý vzduch a vyrovnané klima. Pozornosti návštěvníků neunikly ani dominující dřevěné plochy v interiéru, tvořící zároveň nosnou konstrukci.
RYCHLÁ A PŘESNÁ STAVBA
Rodinný dům je založen na základových pasech a patkách, jeho nosný systém tvoří lepené masivní dřevěné panely Novatop Solid tl. 84, spojované vruty. Svislé spoje konstrukce byly prolepeny a z exteriéru opatřeny páskou Air StopFlex tak, aby se zajistila dostatečná vzduchotěsnost konstrukce. Fasády tvoří horizontální dřevěný obklad thermowood v kombinaci s obkladem cembonit, střecha je pultová s velmi nízkým sklonem.
„Na stavbu tedy přijížděly CLT panely přesně opracované na CNC strojích. Celodřevěná masivní konstrukce se z nich poskládala během několika dnů. Hrubá stavba se tak brzy bezpečně uzavře, výrazně se tím omezí pronikání vlhkosti do konstrukce v případě nepříznivého počasí. Zároveň je celá obálka stavby vzduchotěsná, což je jeden z klíčových parametrů pro pasivní domy. A navíc bez parozábran, je tedy difuzně otevřená. Ale z mého pohledu je největším benefitem CLT panelů možnost ponechat je v interiéru přiznané. Můžu s nimi pracovat i v rámci dalších interiérových prvků, jako jsou dveře či nábytek. Ale rozhodnutí je na klientech, i v tomto domě si mohou ověřit různé možnosti obkladů,“ upřesňuje architekt Pejsar a dodává: „Nedílnou součástí návrhu bylo i řešení prostorové akustiky – zvuk se v domě nerozléhá, nevzniká echo. Svou roli v tom sehrávají i dřevěné akustické panely, které zároveň tvoří designový prvek.“
Chcete číst dále?
Zaregistrujte se zcela zdarma a získejte přístup ke všem článkům.
Máte účet? Přihlaste se