Tip redakce

Od historického mlýna k novému centru kultury

Obnova a zachování historických kulturních památek je dnes důležitou součástí našeho života. V případě historických staveb, jejíž vznik se často datuje k několika stoletím zpět, je záchrana a jejich následná obnova cestou velmi náročnou. Výrobce stavebních materiálů Baumit poskytnul pomocnou ruku v podobě své produktové řady NHL a bohatých zkušeností při renovaci historického mlýna Josefa Popela v Chabařovicích.

Bývalý vodní mlýn, jehož počátky se datují k roku 1810, byl po více než půlstoletí přestavěn na mlýn parní. S touto změnou byly spojeny i některé stavební úpravy, které se podařilo díky precizní rekonstrukci trvající od roku 2022 uchovat. Připomeňme také, že město Chabařovice v Ústeckém kraji, jehož historické centrum je městskou památkovou zónou, se rozhodlo původní parní mlýn proměnit pro občany v potřebný multifunkční obchodně-společenský prostor.   

Pro renovaci fasád památkově chráněných historických objektů nabízí Baumit ze svého širokého produktového spektra ucelený systém s označením NHL a k němu vhodně navazující výrobky. Omítky pro historické objekty Baumit NHL spoléhají ve svém složení výhradně na vlastnosti přirozeného hydraulického vápna. Mezi největší výhody tohoto tradičního stavebního materiálu patří především zachování vlastností vzdušného vápna, tedy typu plasticity a pórovitosti. Oproti vzdušnému vápnu má však přirozené hydraulické vápno delší životnost, je odolnější vůči povětrnostním vlivům, a stejně tak je i mechanicky odolnější. Výhodou je také možnost tuhnutí pod vodou a výrazně nižší riziko vzniku trhlin z důvodu větší pružnosti v porovnání s cementem. Zmínit je potřeba rovněž schopnost umožňující stavbám „dýchat“, tedy nezadržovat ve zdech vlhkost.

Původní stav

Vraťme se ale k již zmíněné proměně starého mlýna v centrum kultury v Chabařovicích. Realizační firma Metrostav a.s. zde po konzultaci se společností Baumit volila při renovaci vybrané kvalitní stavební materiály pro tyto účely, především z řady Baumit NHL. Původní omítky byly nahrazeny hladkou fasádou, stáčenou z ruky dřevěným hladítkem. V její konstrukci byl nejprve využit čistě vápenný přednástřik Baumit NHL Pre, který je výkonným kontaktním můstkem sjednocujícím vlastnosti podkladu před nanesením minerální jádrové bezcementové omítky Baumit NHL Manu s výhodami již zmíněného přirozeného hydraulického vápna. Tato omítka se vyznačuje zvlášť vysokou mírou difuzní otevřenosti zejména pro zdivo vystavené vlhkosti. I v další vrstvě celé struktury sanované fasády použila realizační firma materiál na čistě vápenné bázi v podobě jemné štukové omítky Baumit NHL Fine, kterou rovněž charakterizuje vysoká míra paropropustnosti. K tradičnímu finálnímu vzhledu nového chabařovického kulturního centra z původního parního mlýna rozhodně přispěl také čistě vápenný nátěr Baumit BioKalkColor s vysokou krycí schopností. Vedle vysoké difuze vodních par vyniká tato barva odolností proti rozvoji plísní a vhodně také reguluje vnitřní klima. Kromě bílého odstínu je na trhu za mírný příplatek k dispozici v 62 barevných odstínech vzorníku Baumit Life.  

Přejme si tedy společně, aby podobných úspěšných renovací cenných historických objektů v České republice neustále přibývalo. Právě takto zachráněné historické objekty budou po další dlouhá desetiletí odkazem naší kultury pro budoucí generace.      

-red-

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*