
Bytový dům v pražské Krči vznikl na místě, které bylo možno označit jako zapadlý kout. Lokalitu zcela proměnil, jeho noblesa je zřejmá na první pohled. Bydlení tu má všechny kvality soudobého městského života. Fasády jsou zářivě bílé, člení je velká okna a lodžie se skleněným zábradlím. Ve třetím patře jsou mezonetové byty s terasami. Střecha nad garážemi na úrovni přízemí je pobytová se vzrostlou zelení.
Nárožní dům má dvě plná a jedno částečně ustupující podlaží, parking a sklepy jsou v polozapuštěném suterénu. Reaguje tak na specifickou situaci místa, kde se nacházejí nízkopodlažní enklávy, které obklopuje zástavba sídlištního charakteru.
„Hmotu domu jsme členili na segmenty, aby reagovala na měřítko řadových domků a zmenšila vizuální objem,“ uvádí Magdalena Pappová a dodává: „Spolupráce s investorem byla od začátku konstruktivní. Jeho filozofií nebyla snaha o maximalizaci prodejní plochy, ale vytvoření příjemného nadstandardního bydlení v souladu s okolní zástavbou. Z hlediska architektury jsme měli v podstatě volnou ruku, bylo možné použít i v dnešní době dražší materiály a prvky jako je teracová podlaha ve společných prostorách, vstupní dveře do bytů výšky 2400 mm, prosklené zábradlí nebo textilní rolety.“
DISPOZICE A MATERIÁLY
Hlavní vstup je z ulice na západní straně, vjezd do garáží ze severozápadního rohu objektu. Dům má dvě jádra se schodištěm a výtahem, v západním křídle se nacházejí zejména byty 2+kk, v přízemí podél jižní fasády byty od 1+kk po 3+1. Ve druhém a ustupujícím třetím podlaží jižního křídla jsou dva mezonetové byty s terasami. Rezidenti se mohou setkávat ve společné zahradě na střeše parkingu. Nedílnou součástí návrhu byla kvalitní zeleň podél ulice i ve vnitřním nádvoří.
Materiálové řešení je v principu tradiční – stěny jsou omítané, okna dřevohliníková, podlahy lodžií tvoří paluba z dřevoplastových prken na terčích. Zábradlí u lodžií má skleněnou průsvitnou výplň. Poslední nadzemní podlaží je zčásti ustoupené; povrch ustoupené fasády tvoří tenkovrstvá omítka na kontaktní zateplovací systém. Zábradlí teras je tu převážně železobetonové s kontaktním zateplovacím systémem a ocelovým madlem.
Střecha byla navržena jako zelená extenzivní. Nad střechu vystupují instalační jádra a světlíky u schodišť mezonetových bytů.
ZAKLÁDÁNÍ A SPODNÍ STAVBA
Na staveništi byly složité geologické poměry – břidličný podklad na jedné straně vystupuje mělce k povrchu terénu, na druhé straně ho překrývá mocný hlinitý pokryv s málo únosným jílovitým náplavem (do půdorysu stavby pravděpodobně zasahuje stará zanesená vodoteč nebo rybníček). Základová spára se tedy nachází ve vrstvách s výrazně rozdílnou únosností a stlačitelností. Objekt byl proto založen na pilotách, vetknutých do zvětralé, rozpukané břidlice. Délka pilot je značně proměnlivá, betonovaly se pod hladinou podzemní vody. Vrty bylo nutné pažit, aby se do nich nevyplavoval písek. Podél západní a části jižní strany stavební jámu zajistilo záporové pažení s dočasnými pramencovými kotvami. Podél části severní strany stavební jámy se provádělo mikrozáporové pažení pro retenční nádrž. Zbývající část výkopu byla řešena svahováním.
Piloty mají průměr 630 a 880 mm, délku 5 – 12,5 m. Deska spodní stavby je z vodostavebného betonu, společně s obvodovými suterénními stěnami tvoří tzv. bílou vanu. Mezní šířka trhlin byla po dohodě s investorem stanovena na 0,25 mm. Součástí technologického postupu byl také návrh pracovních spár s osazením těsnicích pásů a injektážních hadiček pro eventuální dotěsnění systému. Toto řešení umožňuje v případě průsaků dodatečné zainjektování porušených míst.
NOSNÉ KONSTRUKCE A SCHODIŠTĚ
Svislé konstrukce tvoří železobetonové monolitické sloupy v suterénu a stěny v tloušťkách 200, 220 a 320 mm. Z tepelně izolačních důvodů byly zeslabeny svislé břity vybíhající z fasády.
Vodorovné nosné konstrukce tvoří obousměrně pnuté železobetonové monolitické desky uložené na sloupy a stěny. Strop nad 1. PP zesilují hlavice tloušťky 350 mm.
Na stropní konstrukce se kladla kročejová izolace, pod kterou byla položena další vrstva z EPS plnící funkci tepelné izolace a instalační. Podlahy jsou lité anhydritové, v místnostech se zvýšenou vlhkostí je litý cementový potěr, resp. betonová mazanina.
V prostoru 1. PP mají stropy skladbu ve dvou vrstvách: z desek z minerální vlny tl. 50 mm, které se lepily k železobetonové konstrukci a z kotvených desek Tektalan tl. 50. V chodbách jsou stropy opatřeny jednovrstvou vápenocementovou omítkou s finální bílou výmalbou.
Stropy schodišťových ramen, podest a mezipodest byly opatřeny tenkovrstvou stěrkou, stropy místností s podhledem bezbarvým a bezprašným nátěrem.
V domě jsou dvě schodiště, navržena byla jako železobetonová dvouramenná s monolitickými mezipodestami a schodišťovými rameny. Prefabrikovaná ramena se ukládala na ozuby stropních desek a mezipodest přes izolaci proti kročejovému hluku. Tato izolace se vkládala také do svislé spáry mezi ramena a schodišťové stěny.
FASÁDY A OKNA
Vnější stěny objektu byly navrženy jako kontaktní zateplovací systém s tepelnou izolací z EPS-F, v místech zapuštěných pásů oken a jinde z PIR desek. Finální povrch tvoří jednosložková silikonová fasádní omítka, zapuštěné pásy mezi okny mají výrazně jemnější strukturu.
Okna jsou dřevohliníková, vstupy na terasu v 1. NP celohliníková. Ve 3. NP jsou u teras posuvné prosklené HS portály. Izolační dvojskla mají parametry Ug,max = 1,10 W/(m2∙K) s celkovým požadavkem na součinitel prostupu tepla Uw,celk = max. 1,1 W/(m2∙K).
ZELENÉ STŘECHY
Střecha nad 3. NP má klasické pořadí vrstev s živičnou parozábranou s hliníkovou vložkou, tepelnou izolací na bázi EPS a vrchními deskami, na které se pokládala separační rohož a fóliová hydroizolace. Hlavní část zelené střechy tvoří zemní substrát. Kolem atiky, světlíků a střešních budníků je pás z kačírku.
Nad 1. PP je nezateplená jednoplášťová střecha, její spádovou vrstvu tvoří betonová mazanina s hydroizolačním systémem (dvě vrstvy modifikovaných asfaltových pásů). Na toto souvrství byly položeny tuhá ochranná textilie, drenážní fólie a zemní substrát intenzivní zelené střechy (filtrační vrstva, zemina a ornice). Na střeše v úrovni 2. NP nad chodbou je skladba střechy ze spádovaných PIR desek; vrchní vrstvu tvoří hlavní fóliová hydroizolace.
BYTOVÝ DŮM POD JALOVÝM DVOREM
Místo: Praha – Krč
Autoři: CUBOID ARCHITEKTI – Magdaléna Pappová, Aleš Papp; spolupráce Eva Smutná, Ondřej Zavřel
Stavební část: M3M s.r.o. – Ing. Martin Šubrt
Statická část: Wazoun s.r.o. – Ing. Pavel Zoubek
Dodavatel stavby: Zlínstav a.s., Tomáš Jukl
