Technologie

Sanace betonových konstrukcí potřebují odbornost

Nejčastějším důvodem sanací betonových konstrukcí je v 37 % případů havarijní stav, ale sanace představují důležitý proces v udržování a prodlužování životnosti betonových prvků a staveb. Podle více než poloviny oslovených ředitelů stavebních společností (52 %) je v praxi při rozhodování prvořadým kritériem cena, která naráží na omezené zdroje investorů, což kvalitu potřebné údržby limituje. Vyplývá to z Kvartální analýzy českého stavebnictví Q3/2023 zpracované analytickou společností CEEC Research.

Sanace může zahrnovat různé metody, jako je oprava trhlin, nános ochranných povlaků, injektáže speciálních materiálů či výměna poškozených částí konstrukce. Cílem je nejenom obnova estetického vzhledu, ale především zajištění bezpečnosti, funkčnosti a dlouhé životnosti betonových prvků, čímž se snižují náklady na jejich budoucí údržbu a opravy. Jedná se o soubor opatření zaměřených na odstranění poškození, zvýšení pevnosti a zajištění dlouhodobé odolnosti betonu vůči vlivům prostředí.

Diskusi o údržbě staveb přinesla odborná konference Sanace 2023, kterou v úterý 10. 10. 2023 pořádalo Sdružení pro sanace betonových konstrukcí a CEEC Research v prostorách Ministerstva pro místní rozvoj. „Sanace betonových konstrukcí představuje velmi podnětné téma z hlediska efektivního nakládání s veřejnými finančními prostředky. Obecně je v ČR hodně podceňována. Je nezbytné dbát na pravidelnou údržbu majetku, avšak současně je třeba mít na paměti, že investovat do sanací nemusí vždy být hospodárné, zejména tam, kde to už není opodstatněné. Z realizovaných rozhovorů a zkušeností z trhu vyplynulo, jak důležitá je specializovaná odbornost autorizovaných a zkušených pracovníků pro nalezení efektivního řešení,“ říká Michal Vacek, výkonný ředitel CEEC Research.

Chcete číst dále?
Zaregistrujte se zcela zdarma a získejte přístup ke všem článkům.

Máte účet? Přihlaste se

Prodejní formulář je vytvořen v systému SimpleShop.cz.

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*