
Snaha o zkvalitnění staveb supermarketů a jejich okolí je úlohou, která se v českém prostředí objevuje zřídka, přestože je navštěvujeme denně. Můžeme jen doufat, že se této typologii dostane pozornosti a bude nastaven nový standard. Jedna z prvních vlaštovek se objevila v Litomyšli, jak jinak…
Zadáním vyzvané architektonické soutěže bylo vytvořit důstojnou a zároveň ohleduplnou podobu prodejny, která stojí u památkově chráněné barokní sýpky bývalého panského dvora Pernštýn. Návrh se soustředil na kompoziční a materiálové pojetí fasády a vytvoření kvalitního parteru kolem prodejny. Důraz byl kladen zejména na venkovní pobytový předprostor navazující na hlavní vstup a eliminaci dopravních ploch.
SLUNOLAM I POHLEDOVÁ CLONA
„Dlouhou typovou fasádu jsme rozdělili výraznou krytou markýzou na vstupní část a vizuálně potlačenou část k sýpce. Zásobovací trakt je samostatným prvkem, designově jsme ho sjednotili se vstupní částí. Markýza umožňuje krytý přístup návštěvníků, opláštěná je charakteristickými dřevěnými lamelami, které slouží jako slunolam prosklené fasády a zároveň také jako pohledová clona nákupních vozíků a kolostavů. Podobnou funkci tvoří i lamelami opláštěný paraván zásobovací rampy a odpadového hospodářství na druhé straně objektu,“ uvádí architekt Tomáš Harom.
Fasáda mezi markýzou a zásobováním je omítaná, ve své horní třetině opatřená vodorovnou profilací. Do budoucna ji zacloní vzrostlé stromořadí, opticky ji zmenší a vytvoří odstup od historické sýpky. Princip zelené fasády autoři využili také na severní straně objektu u říčky Loučné, kde jsou lankové treláže pro popínavé rostliny. Výškové uspořádání objemů nepřevyšuje úroveň okapové římsy sýpky. Střecha objektu je kryta vegetačním souvrstvím, nad vstupní částí jsou umístěny fotovoltaické panely.
Nosná konstrukce markýzy je z pozinkovaných ocelových profilů, tvořených svislými a horizontálními, popřípadě diagonálními jekly a profily. Vstupní partie je řešená jako konzola umožňující vypuštění nosného sloupu v nároží. Na tuto konstrukci jsou kotveny svislé dřevěné lamely. V podobném pojetí jako vstupní markýza byl řešen i zásobovací trakt. Zásobovací přístavek s nekrytou rampou a odpadovým hospodářstvím je opláštěný ocelovou konstrukcí, kterou také pokryly dřevěné lamely.

ŘEŠENÍ PARTERU
Parter kolem prodejny byl koncipován tak, aby vznikl důstojný obytný předprostor historické sýpky i prodejny. Autoři kladli důraz na zapojení vegetace a nakládání s dešťovými vodami.
Areál bylo třeba napojit na okružní křižovatku, také zde vzniklo více než sto parkovacích míst. U staré sýpky autoři použili žulovou dlažbu, ostatní chodníky a zpevněné plochy jsou z betonové dlažby. Zpevněné pobytové plochy byly navrženy z liniových vsakovacích dlažeb. Pojezdové komunikace k parkovacím plochám jsou z ekonomického a praktického hlediska v živičném povrchu, parkovací stání jsou až na výjimky ze vsakovací betonové dlažby. V severní části parkoviště se nachází dvě elektrodobíjecí stanoviště.
Důraz byl kladen na sadové úpravy. Na parkovišti je množství stromů pro zmírnění přehřívání zpevněných ploch a k vytvoření pohledové bariéry. Dešťové vody ze zpevněných ploch i ze střech prodejny se vsakují formou dešťových záhonů nebo retence v povrchové nádrži.