
Prostor Centra bydlení a designu v Brně je velmi vytížený, proto bylo záměrem architektů vložit do něj stavbu, která bude vynikat, prezentovat a zároveň zjemní celkovou kompozici areálu. Nový pavilon E, který zahrnuje showrom, kanceláře a skladovou halu, navrhli se zaobleným půdorysem. Největší rádius je na nárožní prosklené části. Celé druhé podlaží se skrývá za stříbrným pláštěm perforované fasády, která stavbu odlehčuje. Předsazená fasáda objekt sjednocuje a přitom okna, která se za ní skrývají, přivádějí do interiérů dostatek světla.
Investor ponechal architektům z ateliéru nolimits poměrně volnou ruku; zadáním bylo navrhnout stavbu s výrazově a materiálově netradičním řešením, která dokáže zaujmout a nadchnout. „Při návrhu jsme vycházeli z nestejnorodého a komplikovaného prostředí. V areálu jsme neměli na co navázat, proto jsme se rozhodli odlišit a trochu odvázat. Hala tedy nevypadá jako hala, okna, nevidíte… Mírně vykonzolovaná loď druhého podlaží nad proskleným nárožím budí dojem, jako by se vznášela,“ uvádí Tereza Ježková. Její kolega Martin Štěpánek dodává: „Pozornost jsme při návrhu věnovali hledáním vhodného materiálu, kterým bychom ztvárnili zaoblený půdorys stavby a zároveň potlačili její halový výraz. Předsazená perforovaná fasáda ze stříbrného plechu fasádu opticky sjednocuje, pod ní jsou okna do showroomu, administrativní části i do skladu. Perforace zajistila v interiérech dostatek světla, zlaté obklady podhledu a rámování vstupů do showroomu navazují na design hlavního showroomu. Výzvou, se kterou se potýkáme snad u každého projektu je, aby se mu výsledek co nejvíce podobal. U této realizace se to podařilo.“

FASÁDY PRO LEPŠÍ ŽIVOT
Budoucnost autoři návrhu vidí v šetrných, inteligentních a bezúdržbových fasádách, které napomůžou snížení spotřeby energie budovy a zároveň zajistí zdravé vnitřní prostředí: „Měli bychom se připravit na to, že stavby budou mít v letních měsících stále vyšší nároky na energie, protože bude třeba interiéry chladit. To bychom měli eliminovat, například promyšleným exteriérovým stíněním nebo provětrávanou fasádou. Nás baví dřevo, beton, kov, zelené fasády, ale i strukturální omítky. Vždy záleží na formě a zpracování. Trendy příštích let už se ukazují. Jsou jimi zejména zelené fasády a střechy, inteligentní systémy ve formě prosklených fasád a střech, nebo bezúdržbové plechové kazety. Dobrou cestou je i dřevo,“ říká Tereza Ježková.
JEDNODUCHÁ STAVBA
Dispozičně je pavilon E je navržen jako skladovací hala s administrativní vestavbou a provozně odděleným dvoupodlažním showroomem v nárožní hmotě. Jednoduchý objekt je montovaný ze železobetonových prefabrikovaných prvků, jeho půdorysný tvar s oblými částmi různých poloměrů autoři přizpůsobili pozemku a inženýrským sítím.
Půdorysné rozměry stavby jsou 41,63 x 14,18 m s výškou atiky 10,2 m a výškou pod vazníkem 8,35 m. Založena byla na vrtaných plovoucích pilotách s monolitickými hlavicemi pro kotvení železobetonových sloupů a s obvodovými železobetonovými prahy.
Podlaha ve skladu je ze strojně hlazeného betonu s rozptýlenou výztuží, její povrch má protiskluzné vlastnosti. V 1. NP se nachází showroom se samostatným vstupem, v 2. NP kanceláře.

FASÁDA A IZOLACE
Hala je opláštěna kovoplastickými panely, střešní plášť má vnitřní odvodnění. Integrované zateplení z minerální plsti o tloušťce 150 mm je zabudováno přímo ve fasádních panelech. Sokl je zateplen izolací XPS tl.100 mm. Podlahy v administrativní části jsou také zatepleny extrudovaným polystyrenem tl. 100 mm po obvodě v šíři 1800 mm od obvodové konstrukce. Střecha je zateplena minerální vatou t. l60 mm v kombinaci se stabilizovaným polystyrenem tl.180 a 120 mm.