Nejen romantika jako z Ladových pohlednic, ale i nejedna povinnost a riziko… To s sebou přináší zimní období a střecha zapadaná sněhem. Když z ní totiž začne neřízeně sklouzávat, může to přinést řadu problémů.
„Pokud v zimě napadne větší množství sněhu, začne sjíždět ze střechy dolů. Majitel je přitom povinen zajistit bezpečný provoz kolem objektu, aby nedošlo kvůli padajícímu sněhu k poranění kolemjdoucích nebo škodách na majetku. Standardně se to řeší systémem sněhových zábran, které sníh udrží na střeše. Proto jsme pro naše plechové střechy vyvinuli sněhové zábrany SATJAM Safe a SATJAM Protect Premium, které okolí domu před padajícím sněhem zabezpečí,“ popisuje Ing. Petr Tureček, produktový manažer společnosti SATJAM, předního českého výrobce plechových střech. Ty se od sebe liší způsobem montáže – prvky SATJAM Safe se kotví standardně do podkladní konstrukce, zatímco systém SATJAM Protect Premium se upevňuje na střešní krytinu.
Aby sníh nemohl ze střechy neplánovaně klouzat, musí být sněhové zábrany správně navržené – je třeba vybrat vhodný typ zábran a jejich množství a rozmístění. To se řídí sklonem střechy a sněhovou oblastí, ve které dům stojí. Tam, kde to situace vyžaduje, například kvůli štědřejší sněhové nadílce, je možné počet prvků zvýšit. „Pro zajištění dobrého výsledku je proto nejvýhodnější realizovat systém sněhových zábran od výrobce střešní krytiny. Tím bude zajištěna kompatibilita všech částí střešního pláště, výrobce by navíc měl mít stanoveny přesné montážní postupy s ohledem na konkrétní krytinu,“ doporučuje dále Ing. Petr Tureček. Jejich montáž by pak měl rozhodně provádět odborník. Pak totiž žádné nechtěné klouzání sněhu nehrozí.
-jik-