Technologie

Jak efektivně využívat dešťovou vodu

Už od roku 2021 mají všichni investoři do novostaveb či rozsáhlých rekonstrukcí povinnost myslet na efektivní řešení zadržování a vsakování dešťové vody. Cílem je její maximální zužitkování tak, aby se z místa spádu neodváděla nevyužitá. Pro investory nemusí být překážkou ani počáteční náklady, při splnění pár podmínek, lze totiž získat dotaci z programů Nová zelená úsporám nebo Oprav dům po babičce.

S regulovaným odváděním vody do povrchových vtoků či do dešťové kanalizace pomohou správné stavební materiály, které dokáží vodu absorbovat. Ověřené řešení stavebníci naleznou například u značek Semmelrock a Pipelife od Wienerbergeru „Nabízíme ekologické dlažby, které umožňují vsakování dešťové vody zpět do půdy. Dlažba Semmelrock Citytop Eko kombi se vyznačuje širokými spárami a umožňuje vodu vrátit zpět do přirozeného oběhu. Pro účely absorbování dešťové vody je vhodná také moderní dlažba Semmelrock Punto, vegetační kámen a zatravňovací tvárnice. Všechny tyto typy dlažeb jsou odolné proti posypovým solím, UV záření, mrazu a vhodné pro zpevněné povrchy. Navíc je jejich pokládka jednoduchá,” vysvětluje Martin Brádka, produktový manažer značky Semmelrock.

Spotřeba vody na zalévání zahrady se v českých podmínkách může značně lišit podle velikosti pozemku, způsobu závlahy, využívání alternativních zdrojů, typu rostlin a klimatických podmínek. Například pro běžnou zahradu se udává průměrná spotřeba kolem 15 litrů vody na metr čtvereční týdně v období bez dešťů​. Zahrada o rozloze 100 m² tak může za týden spotřebovat až 1 500 litrů vody, což v průběhu celé sezóny dosáhne až na 30 000 litrů, pokud se zalévá od jara do podzimu. Díky využívání efektivních systémů pro zadržení dešťové vody se šetří zásoby pitné vody. Tato opatření nejen, že přináší investorovi ekonomické úspory v provozu domácnosti, ale jsou šetrné k životnímu prostředí.

Se zadržením a postupným vsakováním vody u rodinných domů i dalších objektů pomůže modulární systém Stormbox skládaný z PP boxů od značky Pipelife.

Semmelrock Citytop Eko kombi

Základním prvkem systému Stormbox je stavební box, který v kombinaci s dalšími prvky vsakovacího systému umožňuje retenci, řízené vsakování, nebo regulaci srážkové vody na odtoku ze systému. Systém funguje jako stavebnice, kterou lze přizpůsobit nejrůznějším požadavkům, intenzitě srážek, vlastnostem zeminy i prostoru,“ doplňuje Michal Zálešák, produktový manažer za Pipelife Czech.

Pipelife také nabízí pro účely sběru a opětovného využití dešťové vody další řešení v podobě filtrací, podzemní retenční nádrže nebo čerpadla s možností automatizace a monitoringu. Pro střechy je možné využít systém podtlakového odvodnění.

Implementace funkčního systému zachytávání dešťové vody může být finančně náročná. Existuje ale možnost, jak tyto náklady alespoň z poloviny pokrýt z dotačních prostředků. Příkladem je program Dešťovka, Nová zelená úsporám nebo Oprav dům po babičce, který je však podmíněn kombinací se zateplením domu.

Wienerberger se jako lídr v oblasti stavebních materiálů pro novostavby i rekonstrukce zaměřuje na nabídku řešení, která splňují nejen zákonné požadavky, ale především přispívají k udržitelné výstavbě. Díky komplexním systémům dokáže nabídnout inovativní materiály, které pomáhají efektivně využívat přírodní zdroje, jako je dešťová voda, a tím šetřit náklady na provoz domácnosti i chránit životní prostředí.

-jik-

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*