Technologie

Brownflield se promění na živou část města

V areálu, který provozuje Teplárna České Budějovice, vznikne technologický a edukační komplex. Budou tu i vysokoškolské koleje a komunitní centrum. Proměna lokality by měla být dokončena v roce 2030.

Podnik v majetku města České Budějovice končí se spalováním hnědého uhlí, nahradí ho bezemisní a obnovitelné zdroje energie – nově tu vyroste zařízení na energetické využití odpadu neboli ZEVO.

Po vydání kladného stanoviska EIA vyhlásila společnost ZEVO Vráto workshop na Energetický park České Budějovice. Měl tři soutěžní části – návrh obvodového pláště objektu ZEVO, zpracování vize pro další využití areálu a zpracování vize na zpřístupnění krajiny. Ateliér A8000 zvítězil ve druhé části soutěže – porotu zaujal návrh udržitelné proměny části objektů z roku 1989 na FabLab. Vítězem první a třetí části soutěže se stal česko-švédský ateliér Lasovsky Johansson Architects ApS. 

EVOLUCE, NIKOLI BOURÁNÍ

Ateliér A8000 budovy, konstrukce a zařízení z velké části zachová a naplní novým životem. Atraktivitu tedy staví ji na existujících kvalitách místa, které rozvíjí. Část s výtopnou navrhuje vyčlenit majetkově i provozně a objekt transformovat jako FabLab – multifunkční centrum pro setkávání, vzdělávání, technologie, výzkum, práci i zábavu. Do severovýchodní části areálu autoři studie umístili vysokoškolské koleje pro nedalekou VŠTE ČB. Konstrukčně se jedná o modulovou výstavbu s možností etapizace. Studenti ocení výhledy do krajiny s rybníky, zelené střešní terasy i studovny, které propojí lávky z recyklovaných konstrukcí dopravníků uhlí.

NOVÉ PŘÍLEŽITOSTI PRO REGION

„Náš návrh naplňuje tři pilíře udržitelnosti – ekonomický, sociální i environmentální. Chceme zde vytvořit trvalý život, který bude vycházet z potřeb místních a povede k rozvoji východní části města,“ uvádí architekt Martin Krupauer. Ondřej Kašpárek z organizace Make More dodává: „Propojením vzdělávacích, výzkumných a inovačních institucí posílí technologická a biologická témata regionu a otevřou se nové příležitosti. FabLab ve spojení se ZEVO a dalšími firmami může vytvořit respektovanou instituci s mezinárodním renomé například právě v oblasti biotechnologií nebo oběhového hospodářství.“

ZÁKLADNÍ ÚDAJE

Investor: ZEVO Vráto, a. s.

Autorský tým proměny bývalých objektů výtopny: Ateliér A8000 – Martin Krupauer, Pavel Kvintus, Andrej Kacera, Martin Sedmák; spolupráce Lucie Formanová, Matúš Pastor, Bernadeta Szalaiová, Jana Březinová

Spolupráce na koncepci FabLabu: MakeMore – Vojtěch Kolařík, Ondřej Kašpárek

Spolupráce landscape: Ateliér Krejčiříkovi – Přemysl Krejčiřík, Kamila Krejčiříková, Alexandra Kuklová

BOX 2

Efektivní a čistý provoz

Projekt ZEVO Vráto v roce 2022 prošel procesem EIA a získal souhlasné stanovisko Ministerstva životního prostředí ČR. Využívá nejmodernější technologie, v rámci Strategie pro zelené město se v něm bude spalovat dřevní štěpka. Teplárna tak ještě před rokem 2030 bude vyrábět teplo, chlad a elektřinu prostřednictvím obnovitelných zdrojů. Poloha areálu umožní také podporu rozvoje čisté mobility využívající k pohonu elektřinu či vodík. ZEVO bude pracovat se zbytkovým teplem a dostatkem obnovitelné elektřiny, nabízí se proto propojení s výzkumnými i produkčními skleníky.

Momentálně je projekt ve fázi dopracování ideové vize, bude následovat architektonická studie.

BOX 3

FabLab

Celosvětová síť výrobních laboratoří nebo dílen, která zahrnuje moderní technologie i klasické nástroje. Slouží veřejnosti, výzkumníkům, inženýrům, podnikatelům i studentům. Českobudějovický FabLab se zaměří na technologie, vzdělávání, inovace, vývoj prototypů, podnikání, ale i na setkávání a zábavu. Nabídne coworkingová místa, komunitní eventy, kavárnu, společenské akce v sále, kino, příměstský tábor, nejrůznější besedy, dílny, workshopy i semestrální kurzy.

Aktuálně se připravuje největší konference otevřených dílen na světě FAB2025, která se bude konat právě v Českých Budějovicích.

-vis-

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*