Technologie

Bezpečnost pro planetu: redukce a kontrola CO2

Stavebnictví je jedním z největších producentů CO2. Plynu, který výrazně přispívá k oteplování planety. Pro jeho redukci není ale třeba omezit výstavbu, je třeba začít stavět odpovědně a využívat zdroje šetrné k přírodě.

Mezi prvními stavebními dodavateli, kteří se k přírodě chovají z hlediska produkce CO2 odpovědně, je například společnost Doka, tradiční dodavatel bednění a lešení pro stavby z monolitického betonu. Společnost Doka vyhledala přesné uhlíkové stopy (podle normy ISO 14044) pro víc než 7000 prvků svých produktů. A to s cílem nejen pomoci zákazníkům činit environmentálně odpovědná rozhodnutí, ale také sama uhlíkovou stopu výrobků nadále snižovat.

DOKA NASTAVUJE SVĚTOVÉ STANDARDY

V rámci evropského sdružení výrobců, dodavatelů a uživatelů bednicích a lešenářských systémů, vznikla pracovní skupina s cílem vytvořit normu pro transparentní kvantifikaci uhlíkové stopy výrobků GSV (GSV-PCF-Standard) pro odvětví bednění a lešení. Dohoda o minimálních standardech, která byla nyní po necelém roce zveřejněna, je výsledkem intenzivní spolupráce renomovaných odborníků. Tímto krokem společnost Doka a její tržní partneři nejenže stanovují nový standard v oboru, ale také pomáhají zavést transparentnost emisí skleníkových plynů jako standard v hodnotovém řetězci.

„Jsme rádi, že jsme mohli přispět svojí iniciativou, dlouholetými zkušenostmi i výpočty ve společné pracovní skupině GSV. Tato dohoda v rámci celého odvětví nás posouvá o velký krok blíže k tomu, abychom mohli lépe porovnávat uhlíkovou stopu výrobků a vytvořit tak rovné podmínky v rámci odvětví bednění a lešení,“ dodává Julia Weberová, vedoucí oddělení Doka, která se zabývá udržitelností. Všechny údaje o PCF (Product Carbon Footprint – uhlíková stopa výrobku) pro bednění Doka již splňují normu GSV-PCF.

JAK SE HLEDÁ CO2

Aby bylo možné zjistit celkovou uhlíkovou stopu výrobku, je nutné prozkoumat všechny dodavatelské řetězce, výrobní i transportní postupy, použité materiály a jejich výrobu i způsoby dodávek do distribučních center na pobočkách, procesy čistění oprav i recyklace na konci životnosti výrobku. „Doka se dlouhodobě zaměřuje na snižování dopadů našeho podnikání na přírodu“, říká Robert Hauser, CEO Doka, a dodává: „Jasná data o uhlíkové stopě pomohou nejen odpovědným zákazníkům s výběrem ekologicky méně nákladného výrobku, ale také nám při hledání optimálnějších postupů výroby, servisu i dopravy.“

Vysvětlit je to možné například u stropních podpěr. Stropní podpěra Doka Eurex 20 TOP 300 zanechává při výrobě emise téměř 38 kilogramů CO2, zatímco nová „stojka“ Doka Eurex 20 LW 300 má náklady CO2 27 kg. Rozdíl je dán nejen nejnovějším způsobem výroby a moderními výrobními postupy, ale také použitím kvalitnější vysokopevnostní oceli. Díky tomu je stropní podpěra při zachování stejného výkonu i životnosti lehčí a ekologicky šetrnější.

BETON POD KONTROLOU: CESTA KE SNÍŽENÍ CO2

Jedním z možných směrů při snižování uhlíkové stopy ve stavebnictví je například využívání nízkoslínkových cementů pro výrobu betonu. Právě vypalování vápence, při kterém se vápenec mění na cementový slínek, druhotně uvolňuje ohromné množství CO2. Proto je cestou využívání betonů se sníženým obsahem slínku; ty se ale chovají jinak než betony, na které jsme ze stavebnictví zvyklí. Zejména mají delší dobu vyzrávání, což přináší nutnost vyhodnocovat aktuální pevnost betonu pro bezpečné odbedňování. Využít je možný například systém Doka Concremote, který právě monitoring vyzrávání mladého betonu v reálném čase umožňuje a betonáři tak nemusejí spoléhat pouze na tabulky nebo se řídit zkušeností.

DODÁVKY Z JEDNOHO ZDROJE

Výrazným ekologickým nákladem v rámci stavebního projektu jsou také dopravní a logistické náklady. Proto je vždy dobré spojit maximum oblastí dohromady a vyhledávat komplexní dodavatele.

Například při realizaci monolitické stavby můžete profitovat z komplexních služeb společnosti Doka, kdy je možné při jedné dodávce stavbu vybavit bednicími systémy, lešením, bezpečnostními prvky i elektronickými systémy pro usnadnění a kontrolu stavby.

NEMYSLET JEN NA SEBE

I když diktátem stavebního průmyslu je zejména rychlost realizace, je třeba myslet i na další aspekty tohoto oboru. Vyspělí stavebníci si uvědomují dopad, jaký projekty mají na životní prostředí, a to nejen v krátkodobém horizontu realizace stavby. Tradiční materiály jsou už teď nahrazovány moderními šetrnými variantami stejně jako přístup ke stavebnictví jako celku. Protože životní prostředí je nenahraditelné.

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*