Nezařazené

BIM se dostává pod kůži českému stavebnictví

Není to tak dávno, co u nás panoval většinový názor, že „BIM v našem prostředí nemůže nikdy fungovat“. S odstupem času je vidět, že okruh lidí se znalostí této problematiky se výrazně rozšiřuje a zájem o jeho zavedení sílí. Věřím, že brzy dospějeme do bodu, kdy BIM bude pro každého standardní součást stavebního projektu, poznamenává DANIEL ZEITHAML, výkonný ředitel společnosti Callida, se kterým vám přinášíme rozhovor.

DANIEL ZEITHAML

+ V odborných kruzích je známo, že Callida patří mezi průkopníky v oblasti BIM a dnes se řadí mezi přední leadery v této oblasti. Jak ale tato úspěšná cesta začala?
Už před více než třiceti lety. Callida je na českém trhu od roku 1990. To byla doba, kdy se rozpočty vytvářeli ještě v papírové podobě a Callida přenesla tvorbu rozpočtů do podoby digitální – na počítače. Prošli jsme si tedy všemi významnými evolucemi, jak co se týče technologie (softwaru, hardwaru), tak i co se týče oboru stavebnictví jako takového. Takže BIM nás zákonitě nemohl minout.

+ Kdy se Callida začala zabývat metodikou BIM?
BIMu jsme se začali aktivně věnovat kolem roku 2018. Hledali jsme tu správnou formu, až jsme na český trh přinesli tzv. BIM rozpočtování, tedy řešení, jak vytvořit z BIM modelu položkový rozpočet. Z počátku naše práce byla spíše edukativní než aktivní řešení problematiky. Setkávali jsme se s projekčními kanceláři a spíše se bavili o tom, co BIM je, jaké a kam zapisovat hodnoty k atributům, co je to formát IFC a jak jej vytvořit, resp. exportovat z projekčních softwarů. Až následně jsme se dostali k vytváření položkového rozpočtu na základě negrafických informací z IFC. Pochopitelně i my jsme díky tomuto procesu výrazně prohloubili své znalosti a mohli jsme je promítnout do našeho řešení v produktu euroCALC.

+ Jak tedy probíhá celý proces vytvoření rozpočtu z BIM modelu?
BIM rozpočtování umožňuje vytvořit výkaz výměr z negrafických informací modelu, které se do programu euroCALC načítají z formátu IFC. Načtení do systému euroCALC probíhá pomocí průvodce, ve kterém jsou uložena pravidla pro převod prvku v modelu na položku rozpočtu. Tato pravidla si lze uživatelsky nastavit, nebo libovolně upravit. Důležitou podmínkou pro fungování celého procesu je správné zatřídění prvků v modelu dle domluveného standardu.

+ O jaký standard jde? Ten je nějak jasně definovaný?

My jako Callida žádný standard nepředepisujeme, naše řešení je velmi flexibilní, a proto se dokážeme přizpůsobit jakémukoliv standardu. Obrací se na nás společnosti, které již nechtějí čekat, až bude oficiálně předepsán standard od státu a chtějí se pustit do toho vlastním směrem. Máme zkušenosti, že společnosti si vytvořily svůj vlastní standard, nebo vyšly z již existujících jako SNIM nebo CCI. Vytváření standardu je velice komplexní záležitost a je u toho potřeba myslet právě i na to, aby označení prvku v modelu mělo vliv na vytvoření správné položky v rozpočtu. Kromě načtení výkazu výměr z BIM modelu naše řešení také může sloužit jako kontrola správného zatřídění prvků v modelu dle předepsaného standardu.

+ Jak už jste zmínil, BIM rozpočtování je důležitou funkcionalitou právě systému euroCALC. Představte nám tento informační systém trochu blíž…
Jak jsem uvedl v úvodu, rozpočty se zabýváme už přes 30 let. Proto si troufnu říci, že vytvořit rozpočet, nebo ocenit slepý rozpočet v našem systému je opravdu jednoduché. První verze systému euroCALC byla čistě rozpočtářský software. Dnes se jedná o ucelený systém. Uživatel má k dispozici plnohodnotné ceníky ÚRS, napojení na stavební knihovnu DEK, a také může využít asistenty pro tvorbu rozpočtů.

+ Ale euroCALC lze využít nejen při rozpočtování?
Ano, v průběhu času jsme náš systém rozšířili o řízení stavební realizace. Tím pádem euroCALC využijete během celého životního cyklu zakázky – od nabídky po realizaci. Všechna data máte na jednom místě, každý rozpočet, každá informace je vaše znalostní databáze. Tím získáváte maximální přehled nad všemi nabídkami i zakázkami. Můžete se z předchozích nabídek poučit, můžete se jednoduše podívat za kolik jste jakou položku ocenili v jiném rozpočtu, kolik byla její reálná cena apod.

+ Kdo euroCALC využívá nejčastěji?
Portfolio našich klientů je opravdu široké. Od samostatných rozpočtářů (fyzické osoby) po velké společnosti jako jsou CETIN, E.ON, ČEZ, Letiště Praha a další. Při vývoji poslední generace euroCALCu jsme se zaměřili na to, abychom dokázali systém jednoduše a rychle nastavit (implementovat) dle potřeb klientů, a přitom nezasáhnout do kódu aplikace. Troufnu si tvrdit, že tímto je náš systém na českém trhu absolutně výjimečným. Navíc je dostupný pro každého, a to jak z uživatelského, tak i z finančního hlediska. Systém euroCALC si lze totiž pořídit formou pronájmu. Stačí si jej nainstalovat a rovnou využívat. Navíc uživatel má možnost si euroCALC vyzkoušet na měsíc zdarma zcela bez omezení a s daty ÚRS. Určitě doporučujeme projít si základní školení, které pořádáme online formou.

+ Na začátku letošního roku přišla Callida s novinkou. Jedná se o systém eCity, který je určený pro správu a řízení investic ve veřejném sektoru…
Ano, eCity mi osobně dělá velkou radost. Jednak proto, že vidím toto řešení jako jedinečné a také proto, že jsme se jako Callida pustili do nového segmentu, a to státní správy, škol, nemocnic apod. Těší mě, že je o eCity zájem, baví nás poznávat nové prostředí a je znát, že to celou firmu nabilo energií.

+ Jak vás napadlo se vrhnout do tohoto segmentu?
Udělali jsme si průzkum a zjistili jsme, že u většiny těchto institucí a organizací funguje plánování investic v excelu. Jistě, excel je dobrý nástroj, když je jen jeden, ale většinou každý odbor má těch excelových tabulek několik a všechny informace jsou pak roztříštěné. Navíc každý zásah do tabulky, kopírování, přepis položky zvyšuje chybovost. Proto nás napadlo, vytvořit řešení, které nabízí centralizaci těchto dat, standardizaci procesů a díky tomu je celý proces efektivnější nejenom při zadávání, ale i v případě potřeb reportingu. Navíc konkurenční výhodou je, že kromě plánu je možné v eCity evidovat i realizaci. Respektive k akcím nahrát vítězný rozpočet, kontrolovat cenu oproti cenové soustavě ÚRS, spravovat dodatky, nebo evidenci průběžné fakturace (čerpání).   

+ Callida rovněž nabízí systém Asite. O jaký nástroj jde?
Jako společnost Callida chceme mít široké produktové portfolio, které se vhodně doplňuje. Začali jsme spolupracovat s Britskou společností Asite a stali se výhradním dodavatelem platformy CDE Asite na českém trhu. V euroCALCu spravujete data a informace kolem financí. Ve sdíleném datovém prostředí (CDE) máte k projektu veškeré dokumentace, komunikace, úkoly, vady a nedodělky, BIM model atd. Dohromady tyto systémy nabízí silnou kombinaci veškerých digitálních informací o stavebním projektu.

Závěrem bych chtěl říct, že pro všechny, kteří mají zájem dozvědět se o naší práci a nástrojích víc, pravidelně pořádáme v průběhu roku bezplatné webináře, kde se s našimi softwary a řešeními lze podrobně seznámit. Na jaře letošního roku se také uskutečnila po celé České republice série úspěšných seminářů s názvem Rozpočty a náklady staveb pod kontrolou, kterou rozhodně hodláme zopakovat. Takže nás sledujte na našich webových stránkách www.callida.cz nebo nás můžete přímo kontaktovat na obchod@callida.cz.

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*