Infoservis

Stavební veletrh v Brně řeší i dostupné bydlení

Od 26. března se brněnské výstaviště stalo centrem nejnovějších trendů a inovací ve stavebnictví a bydlení. Přesvědčuje o tom i veletržní rozhlas, který hlásá, že se nacházíte v hlavním městě veletrhů. Stavební veletrh Brno a Festival architektury se uskutečňuje společně s veletrhy Dřevostavby Brno a MOBITEX ve dnech 26.–29. března 2025.

Stavební veletrh Brno představuje komplexní nabídku odvětví. Doslova na jednom místě a v poněkud nesourodém uspořádání se sešli dodavatelé základních stavebních materiálů i pokročilých technologií, stavební řemeslníci i realizátoři kompletních staveb. Mezi významné vystavovatele patří AL Pergoly, BERA CZECH, Coolploty, E.ON Česká republika, FenStar, GasNet, Grohe ČR, Habra, Hansgrohe CS, HELUZ cihlářský průmysl, KOMA MODULAR, M.B.KERAMIKA, Prefa Brno, RD Rýmařov, Ptáček – velkoobchod, Saint-Gobain Construction Products CZ, divize V-systém, ŠIMBERA, Vezeko, Wienerberger, WoodAl, Workdiamond.

Parkovací zábranu s 12V motorem představuje slovenský výrobce

Najdeme zde i společnou expozici slovenských firem a mnoho dalších. Souběžně konaný veletrh Dřevostavby Brno zdůrazňuje výhody dřevostaveb a oslovuje zájemce o domy na klíč. Návštěvníci zde získají odborné informace o technických parametrech i jednotlivých krocích nezbytných pro realizaci jejich vysněného bydlení. Mezi vystavovateli nebudou chybět společnosti A T R I U M, DOMY D.N.E.S., Dřevo-House, HK-Dřestav, MORAVSKÉ DŘEVOSTAVBY, Profi-Gips a Rozptyl.

MOBITEX

Jednou z klíčových novinek letošního ročníku veletrhu MOBITEX je podpora mladých talentů, drobných výrobců a rodinných firem z Česka. Návštěvníci si prohlížejí širokou nabídku autentických doplňků a nábytku, které v běžných obchodních domech nenajdou. Prezentují se zde například Anders – RATANEA, ArteLusso, Bytcentrum, F.H.U. Mebles, JECH CZ, LUCATEC GROUP, LUX HOME SK, NATURBEDS, Ondřej Zelenka – SPACEROOT, Postelia, P+R a mnoho dalších.

V expozici Studentský design se představují návrhy nábytku z posledního roku studentů 11 středních a vysokých škol, čímž se návštěvníkům naskytla jedinečná příležitost nahlédnout do světa mladé designérské generace.

Velkou výhodou veletrhů je široká nabídka odborného poradenství. Správné rady a konzultace mohou ušetřit nemalé náklady i starosti při stavbě či rekonstrukci. Kromě Centra pasivního domu, Asociace dodavatelů montovaných domů a České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT) se na veletrhu představují i další poradenská centra.

Nejnovější informace o dotačních programech Nová zelená úsporám poskytuje Státní fond životního prostředí ČR. Návštěvníci se mohou obrátit rovněž na odborníky z Cechu topenářů a instalatérů, Designérského centra MOBITEX, nebo získat inspiraci a rady v rámci sekcí Bydlení v malém, Bydlení od architektů a Zahradní architekti.

TINY HOUSES JAKO RYCHLÁ CESTA K BYDLENÍ

Modulární malometrážní bydlení je stále velmi aktuální téma. Na výstavě Tiny Houses si návštěvníci se zájmem prohlíží moduly pro bydlení, rekreaci a saunování. Letošní novinkou je poradenské centrum „Bydlení v malém“, kde odbornice z KODU pomáhají s výběrem pozemku, legislativou, financováním i koupí domku.

Pokud se zajímáte o potenciál pasivních příjmů z provozu rekreačních nemovitostí, navštivte fórum o glampingu a rekreačních objektech. Výstava nabídne také inspiraci ke zatraktivnění chat nebo chalup.

RESTART INVESTIC DO STAVEBNICTVÍ A ROZVOJE BYDLENÍ V ČESKÉ REPUBLICE

O aktuálním vývoji ve stavebnictví, urbánní ekonomice a plánování investičního rozvoje měst a obcí se jedná na zahajovací konferenci Stavebního veletrhu Brno s podtitulem „Restart investic do stavebnictví a rozvoje bydlení v České republice“. Účastníci se zde seznámí rovněž s vývojem situace na trhu bydlení a získají cenné informace o technologických trendech a ekonomice výstavby, možnostech poradenské podpory, dotačního nebo úvěrového financování rozvojových záměrů. Konference proběhne ve čtvrtek 27. března od 10:00 hodin. Na akci vystoupí významní hosté, včetně zástupců vlády, samospráv, veřejné správy nebo privátních investorů. Zahajovací konference je propojena s vzdělávacím programem Festivalu architektury a Regionálním fórem veřejných investic, které pořádá Státní fond podpory investic.

Dojmů bylo až moc

FESTIVAL ARCHITEKTURY 2025: BYDLENÍ VE VŠECH JEHO PODOBÁCH

Šestý ročník Festivalu architektury přinese dynamický program, který provede návštěvníky všemi fázemi bydlení – od startovacího bytu přes rodinné domy až po investice do rekreačních nemovitostí. Hlavním tématem letošního ročníku je dostupné bydlení. Odborná fóra a Stavební Hackathon se zaměří na možnosti modulární a sériové výstavby, zatímco Státní fond podpory investic přiblíží financování a rozvojové strategie pro města i developery. Součástí programu bude také výstava „Bydlení od architektů“, která představí práce třicítky architektů, převážně z Moravy. Návštěvníci tak získají jedinečnou příležitost nahlédnout do světa architektury a najít inspiraci či profesionální pomoc na cestě k vysněnému domovu.

STAVEBNÍ HACKATHON 2025

Stavební Hackathon, který bude již podruhé součástí Festivalu architektury a Stavebního veletrhu nově posílí o mezinárodní účast slovenského týmu univerzity v Košicích. Cílem Stavebního Hackathonu 2025 je podpořit inovace a vývoj udržitelných, cenově dostupných řešení v oblasti bydlení formou sériové a modulární výstavby. Pořadatel soutěže Národní centrum stavebnictví 4.0 na zadání spolupracoval se Státním fondem podpory investic v rámci projektu pro Dostupné bydlení – OBEC ON. Šestičlenné soutěžní týmy povedou mentoři zastupující lídry působící v development nebo výrobě stavebních technologií – AUKLAN, CENTRAL GROUP, KOMA MODULAR, PKV, PROGRESS GROUP, RD RÝMAŘOV, STRABAG, VESPER HOMES, WIENERBERGER. Záštitu a podporu projektu vyjádřili také MMR a MPO. Spolupráce veřejné správy a komerčního sektoru umožňuje soutěžícím týmům přicházet s řešeními ke zlepšení dostupnosti bydlení. Přijďte se podívat, jak přistupuje k navrhování budov nastupující generace architektů a inženýrů!

Živo je už od rána také v pavilonu A1, kde probíhají učňovské soutěže odborných dovedností Mistři všedních dnů. Soutěží žáci oborů klempíř, pokrývač, tesař, kominík, zedník a plynař. Zároveň zde můžete koukat pod ruce mladým talentům oboru instalatér. Soutěž odborných dovedností Učeň instalatér 2025 vstoupila už do 27. ročníku a pořadatelem je Cech topenářů a instalatérů ČR

STUDENTSKÉ A UČŇOVSKÉ SOUTĚŽE

Veletrhy j opět příležitostí pro mladou generaci, která zde předvede svou kreativitu i řemeslný um. V rámci akce Mistři všedních dnů vyvrcholí celostátní kola soutěží odborných dovedností. Uskuteční se také již 27. ročník soutěže Učeň instalatér 2025. Nejschopnější žáci nejen z České republiky předvedou ve finálovém klání to nejlepší ze svých řemesel. Zapojí moderní nástroje a postupy, ukážou, jak mají šikovné ruce i jak dokážou přemýšlet. Smyslem všech soutěží je propagovat řemesla a zviditelnit dovednosti mladých řemeslníků i kvalitní práci odborných škol.
V České republice chybí kvalifikovaní pracovníci ve stavebnictví. Nedojde-li ke změně současných trendů, bude do pěti let v tuzemsku chybět 74 000 lidí v odborných technických profesích. Vyplývá to z průzkumu, který provedl Svaz podnikatelů ve stavebnictví (SPS) mezi členskými i nečlenskými subjekty.

Novinkou je pro návštěvníky z osmých a devátých tříd základních škol možnost využít průvodce veletrhem a řemesly – Michala Baláže, známého i jako Profimentora řemesel. Jeho oblíbené semináře jindy pořádané přímo na základních školách umí nadchnout a přesvědčit studenty, že cesta k úspěchu může vést právě skrze řemeslo! Mecenášem této aktivity – provést studenty veletrhem a řemesly je Svaz podnikatelů ve stavebnictví.

-jik-

Doprovodný program | Stavební veletrh Brno | BVV CZ

BOX

INŽENÝRSKÁ KOMORA JE NA STAVEBNÍM VELETRHU V BRNĚ

Po ničivém tornádu na jižní Moravě v červnu 2021, po loňských povodních na severní Moravě, i těch v roce 2002, zachránily modulární dřevostavby řadu rodin. Jsou alternativou dostupného bydlení po celé republice a jejich počty rostou. Ne náhodou proto tento typ staveb tvoří jeden z pilířů doprovodného programu prezentace České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT) na Stavebním veletrhu Brno.

ČKAIT zde bude poskytuje informace o poslání ČKAIT, výstupech a službách nejen pro své členy. Ve čtvrtek odpoledne budou autorizované osoby nabízet poradenství zaměřené na novinky v oblasti výstavby dostupného bydlení, energetické náročnosti budov nebo zdravého prostředí v obytných stavbách. Na doprovodném programu ČKAIT v letošním roce spolupracovala s Cechem topenářů a instalatérů v ČR.

Dostupné bydlení je aktuálně zřejmě nejvíce skloňovaným slovním spojením v oblastech stavebnictví, územního plánování i dotačních titulů samosprávám. Očekávaně se proto stalo i ústředním motivem zahajovací konference Stavebního veletrhu Brno ve čtvrtek 27. března. Za ČKAIT se konference zúčastní Ing. Jindra Novotná, autorizovaná inženýrka v oboru pozemní stavby, energetická specialistka a členka Představenstva ČKAIT.

Vedle své specializace se zaměří na širší kontext dostupného bydlení. „Zapojení autorizovaných osob, kvalitní příprava, projekt i realizace mohou vést u standardních bytových domů ke koncovým cenám 62 000 Kč za čtvereční metr, a to včetně 15% zisku pro všechny účastníky výstavby. To, že tato cena je reálná a nejedná se o chiméru, dokládají zkušenosti těch bytových družstev, která dokázala navázat na tradici a mnohaleté zkušenosti s výstavbou i spravováním nemovitostí. Samosprávy naopak většinou neumějí bytový fond udržovat. I proto se aktivní zapojení obcí do družstevní výstavby jeví jako vhodné řešení,“ zve k účasti na konferenci Ing. Jindra Novotná. Ta bude k danému tématu poskytovat poradenství i na stánku ČKAIT týž den od 14 do 17 hod. Ostatně je i členskou pracovní skupiny pro dostupné bydlení, která pro samosprávy připravuje kalkulačku stavebních záměrů bytových domů.

Zástupci ČKAIT, autorizovaní stavitelé, projektanti nebo technici jsou součástí celého čtvrtečního doprovodného programu veletrhu. Přednášky, moderované diskuse i workshopy pořádané ČKAIT a Cechem topenářů a instalatérů se odehrají v prostoru pavilonu V. Témata reagují na aktuální vývoj v oblasti výstavby individuálních rodinných nebo bytových domů. Větší prostor dostanou zdravé prostředí (například rekuperace) či úsporný provoz (problematika výběru vhodného tepelného čerpadla nebo reálná spotřeba energie ve dřevostavbách).

Právě na dřevostavby se soustředí pozornost jednoho z nejpovolanějších řečníků, Zdeňka Kani, který je autorizovaným stavitelem v oboru pozemní stavby ČKAIT. Zájemcům přiblíží různé typy dřevostaveb z hlediska konstrukce, vytápění a dalších parametrů, které přispívají k jejich pasivnímu standardu. Zaměří se také na množinu modulárních staveb, které díky přístupným cenám, a hlavně rychlosti realizace, získávají stále více příznivců. U dvoj- či trojmodulárních dřevostaveb v pasivním standardu cena vychází do 50 000 Kč, vč. DPH, za čtvereční metr.

„Jako příklad mohu uvést modulový dům s plochou 84 m2 obývaný dvěma seniory. Denní využívání kuchyně, teplota 21 °C v zimě a maximálně 25 °C v létě. Roční spotřeba elektrické energie dosáhla 5 500 kW, což je při vytápění elektřinou průměr. Ovšem významnou část si majitelé pokrývají z vlastní fotovoltaické elektrárny,“ popisuje provozní přednosti jedné realizované modulární dřevostavby Zdeněk Kaňa.

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*