Segment akumulace se po letech nečinnosti probouzí. Jen za první polovinu letošního roku byla v Česku připojena nová bateriová úložiště s celkovou kapacitou 276 MWh, jak ukazují poslední data Solární asociace a Asociace AKU-BAT. Dosud převažující baterie v kombinaci s domácí fotovoltaikou začínají stále více doplňovat také velkokapacitní průmyslová úložiště. Asociace pro akumulaci energie AKU-BAT ve spolupráci se Solární asociací, ČVUT FEL, TÜV SÜD Czech, společností ECOBAT a Českou asociací pojišťoven proto vydala novou brožuru se základními pravidly bezpečné instalace, provozu a také recyklace bateriových systémů.
„Po letech zaspání začínáme z hlediska akumulace konečně dohánět tempo s ostatními evropskými zeměmi. Jen za loňský rok jsme byli díky domácím bateriovým úložištím 5. největší bateriový trh v Evropě. V nadcházejících letech budou ve velkém přibývat i velkokapacitní bateriové systémy pro vyrovnávání soustavy či využití v průmyslu,“ uvádí Jan Fousek, ředitel Asociace AKU-BAT.
„Dnes je již zřejmé, že bateriové systémy jsou pro celkovou modernizaci energetiky zcela nezbytné. Víme o desítkách připravovaných a plánovaných bateriových projektů s kapacitou nad 1 MWh. Stále větší důraz na podporu obnovitelných zdrojů v kombinaci právě s akumulací začínají klást také dotační tituly Národního plánu obnovy či Modernizačního fondu, další rozvoj od poloviny příštího roku podnítí také chystaná legislativa Lex OZE III. S narůstajícími počty bateriových systémů poté logicky vyvstává i otázka bezpečnosti, a právě z toho důvodu jsme se rozhodli připravit souhrnný bezpečnostní rámec,“ popisuje Fousek důvody vzniku brožury.
PŘEHLED HLAVNÍCH ZÁSAD
Nově publikovaná bezpečnostní brožura shrnuje základní instalační pravidla a zásady, která je potřeba dodržovat pro správnou instalaci a běžné fungování bateriového úložiště. Zvláště domácích baterií, kde je projektová příprava z bezpečnostního hlediska komplexnější než u velkých průmyslových úložišť. Domácí baterie, jejichž obvyklá kapacita se pohybuje v rozmezí 2 kWh až 20 kWh, totiž představují volně stojící rozvaděč s měniči a elektrochemickým úložištěm. Jejich bezpečnostní požadavky se proto liší od ostatních bateriových systémů, které fungují bez omezení výkonu, umístění a stojí většinou mimo dalších objektů.
„Hlavní impuls ke vzniku brožury byl ten, že u nás dosud chyběla shrnující bezpečnostní pravidla pro bateriová úložiště. Chtěli jsme proto trhu nabídnout přehledný soupis hlavních doporučení pro instalaci bateriových systémů. Jedná se také o hlavní podklad a základní kámen pro novou legislativu,“ popisuje základní motivace a cíle vzniku Tomáš Galęziok, spoluautor příručky a technicko-legislativní expert Solární asociace.
„Příručku jsme sepsali tak, aby laik našel přehled témat, které profesionál musí řešit, a profesionál byl směřován do dalších předpisů a norem. Podobně jako u dalších brožur se snažíme být nadčasoví a pomáhat projektantům, provozovatelům i široké veřejnosti poznat správné postupy při stavbě, servisu a údržbě,“ dodává Pavel Hrzina, spoluautor brožury a vedoucí pracovní skupiny pro malé zdroje a akumulaci Solární asociace. Instalační firmy tak nyní mají k dispozici sumář základních legislativních požadavků pro dodržení bezpečnosti a také obecná doporučení, co musí instalace bateriového úložiště splňovat – od umístění a přístupu k úložišti, doporučeného vybavení prostoru, až po zajištění okolního prostředí a zásad pro případné odstavení bateriového zařízení.
„Bateriový systém představuje běžný výrobek, který, když je správně nainstalován, nepředstavuje hrozbu. Instalační společnosti si však musí uvědomovat základní principy bezpečnosti, potenciální rizika a jejich eliminaci. Právě o tom brožura pojednává a dává firmám také přehled, jak u těchto případných rizik postupovat,“ dodává Galęziok.
DODRŽOVÁNÍ ZÁKLADNÍCH STANDARDŮ
K minimalizaci závad a rizik možného požáru vede postup firem dle příslušné projektové dokumentace, aby byl vždy zajištěn bezpečný přístup k zařízení umístěný na vhodném místě. Umístění úložiště musí být zároveň udržováno v původním stavu.
„Zatímco v segmentu průmyslových úložišť, kde jsou většinou dodržena instalační a provozní pravidla, k poruchám nedochází, u domácích systémů bývají problémy s projektovou přípravou. Je stěžejní, aby instalaci a montáž bateriových systémů prováděla odborně způsobilá společnost na základě průvodní dokumentace bateriového systému a projektové dokumentace. Při samotné instalaci je poté nutné dodržovat pokyny výrobce k instalaci bateriového systému,“ upřesňuje Jiří Lederer, inspektor elektrických a strojních zařízení TÜV SÜD Czech.
„Bateriové systémy je nutné instalovat s přihlédnutím k vnějším vlivům, jako jsou například vlhkost a prašnost daného místa, nebo vzhledem k přístupnosti daného systému. Je také potřeba dodržovat požárně bezpečnostní řešení a vhodné dimenzování vodičů s ohledem na jejich proudové a napěťové zatížení,“ vyjmenovává základní rady Petr Domša, vedoucí oddělení stroje a elektrická zařízení TÜV SÜD Czech.
-red-