
Firma PERI, založená v roce 1969, je jedním z největších výrobců bednění a lešení na světě. Kromě mateřského závodu a centrály ve Weissenhornu v blízkosti města Ulm má společnost více než 64 dceřiných společností a přes 120 logistických center. V listopadu 1992 byla v České republice založena dceřiná společnost PERI, spol. s r.o. Přinášíme výběr z realizací v poslední době.

BYTOVÉ DOMY TESLA HLOUBĚTÍN
Jde o moderní rezidenční čtvrť s terasovitě ustupujícími domy s řadou industriálních prvků. Uvnitř čtvrti bude klidný vnitroblok s volnější a vzdušnější zástavbou s velkým veřejným parkem a pěší zónou s bohatou zelení.
V průběhu realizace projektu byl kladen důraz především na bezpečnost a technickou podporu ze strany dodavatele bednění a lešení. Velmi důležitou součástí byla včasná a rychlá příprava technického řešení a dodávky materiálu přesně podle časového harmonogramu stavby.
Technické oddělení připravilo návrhy bednění a podepření balkonů převážně z pronajímaných systémů PERI. Pro bednění stěn bylo nasazeno rámové bednění MAXIMO, které umožňuje, vzhledem ke spínání pouze z jedné strany bez použití distančních trubek, úsporu pracovní síly a rychlejší bednění než s běžným rámovým bedněním. V případě obloukových stěn byl využit systém plynule nastavitelného nosníkového kruhového bednění RUNDFLEX. Vzhledem k variabilitě a opakovanému nasazení bylo pro stropy nejvhodnější volbou nasazení nosníkového bednění MULTIFLEX. Pro zajištění bezpečnosti byly volné okraje stropních desek s možností pádu z výšky opatřeny ochrannými mřížemi ze systému PROKIT. Na této stavbě byla pro rychlé a bezpečné přemístění bednění a jiného materiálu využita také zásobovací plošina RCS MP.

ADMINISTRATIVNÍ OBJEKT VLNĚNA I V BRNĚ
Jako základ pro realizaci složité konstrukce lešení může být v případě potřeby zpracování speciálního 3D modelu, který usnadní provedení jakéhokoli projektu lešení. Spolupráce od nabídky přes návrh až po samotnou realizaci je přitom velmi důležitá, což se i potvrdilo v kladném výsledku při realizaci administrativního budovy Vlněna I v centru Brna.
Jde o 60 metrů vysokou, šestnáctipodlažní budovu na ploše 700 m2, která nabídne po dokončení celkem 8850 m2 kancelářských ploch a jedno podzemní podlaží pro parkování. Požadavkem projektu bylo vytvoření pracovního lešení pro montáž obvodového pláště s velkým odstupem od monolitu (70 cm) doplněného o vnitřní konzoly, dvojité zábradlí a okopové zarážky.
Celý projekt byl vzhledem ke složité konstrukci lešení připravován v modelu 3D tak, aby bylo možné předejít komplikacím v místech založení v 7. NP a splnit všechny požadavky na BOZP. U této budovy byla zvolena kombinace fasádního lešení PERI UP Easy a modulového lešení PERI UP Flex. Lehké díly fasádního lešení PERI UP Easy byly nasazeny na konstrukci pracovního lešení pro montáž obvodového pláště. Modulové lešení PERI UP Flex bylo pro svou rychlou montáž využito pro podhled ustupující fasády.
Na této stavbě byl také poprvé v České republice nasazen flexibilní, modulový systém EVOTOP, který je možné použít i pro vyšší třídy zatížení a různé šířky. Pro snadnější přístup bylo lešení vybaveno schodišťovou věží. Za zmínku stojí založení pracovního lešení na jedné straně objektu ve výšce cca 30 m na prostorovém lešení pod ustupujícím podlažím. Prostorové lešení bylo vybaveno v horní úrovni pracovní podlahou pro montáž podhledu. Západní fasáda byla založena v polovině výšky na zdvojených ocelových příhradových nosnících z důvodu odskoku horní fasády a nemožnosti založit ji na monolitu stropu 7. NP vzhledem k velkému zatížení od lešení.

MOST OTAKARA ŠEVČÍKA
Silniční most Otakara Ševčíka v Brně je jedním z nejdelších v České republice. Přemosťuje čtyřproudovou směrově rozdělenou silnici I/42, Nezamyslovu ulici, tramvajovou a železniční trať a řadu inženýrských sítí pod mosty. Jde o dva hlavní mostní objekty a čtyři mostní rampy. Celé dílo bylo dokončeno v roce 1987. Na základě vyhodnocení hlavní prohlídky mostu z roku 2020 bylo rozhodnuto o celkové rekonstrukci mostu.
Požadavkem projektu bylo zajistit podepření velkého zatížení na malých půdorysných rozměrech, vyřešení bezpečných přístupů a pracovišť pro bezpečný pohyb po staveništi, a to vše při minimálním omezení silniční a tramvajové dopravy na mostě i pod ním.
Pro podepření stávající a provozované části mostu byly namontovány vysokopevnostní věže VST ze stavebnice pro inženýrské stavby VARIOKIT v nestandardních sestavách tak, aby vyhovovaly danému prostoru a odváděly požadované velké zatížení přímo do podloží.
Požadavek na vyřešení bezpečných přístupů na nosnou konstrukci mostu byl splněn dodáním několika sestav výstupových věží ze systému lešení PERI UP Flex. Tento systém našel uplatnění také jako podpěrné lešení při zhotovení nových betonových úložných prahů.
Pro zajištění bezpečného pohybu po staveništi byly nainstalovány v místě ubouraných říms zavěšené lehké pracovní podlahy na zavěšených konzolách z příhradových nosníků GT 24. Okraj těchto podlah byl zajištěn ochrannými mřížemi z bezpečnostního systému pro dočasnou ochranu proti pádu z výšky PROKIT.

STAVBA NOVÉHO MOSTU V SÁZAVĚ
Původní most ze 70. let minulého století, který převádí silnici II/110 přes řeku Sázavu ve městě Sázava, musel být kvůli nevyhovujícímu technickému stavu nahrazen novým mostem. Stavba nového mostu vyžadovala výměnu podloží pod budoucí skruž na ostrově, bednění nosné konstrukce v jednom mostním poli, montáž skruže přes obě ramena řeky a v další fázi výstavbu skruže na ostrově. Posledním krokem bylo bednění nosné konstrukce, která byla po zabetonování dodatečně předpínaná. Následovaly už jen finální úpravy mostu.
Firma PERI byla oslovena s požadavkem na technické řešení celé stavby a dodání kompletního materiálu pro bednění a lešení. Důležitým požadavkem také bylo zajištění technické podpory přímo na stavbě. Návrh zahrnoval překlenutí obou ramen řeky a zároveň podskružení mostu na ostrově a v krajních polích mostu. Prvním krokem bylo zesílení základů a dostavba pilířů a opěr se systémovým bedněním PERI TRIO a DOMINO.
V polích nad řekou byly nasazeny příhradové nosníky KMT, které lze sestavit do prostorové překlenovací skruže a umožňují překlenutí až 35,0 m.
Toto překlenutí bylo rozdělené na dva celky o hmotnosti zhruba 27 tun, které byly osazované samostatně jeřábem a po osazení vzájemně spojené. Odbednění sestav probíhalo poklesem na věžích VST a následným vysunutím do stran. U běžných polí byla vytvořena lehká skruž ze standardního modulového lešení PERI UP Flex. Výhodou bylo kromě jiného dodání bednění a lešení jedním dodavatelem přesně dle stanoveného časového harmonogramu stavby a technická podpora zástupci firmy PERI přímo na stavbě.

VÝTAHOVÁ ŠACHTA, STANICE METRA A
Stanice metra Jiřího z Poděbrad na lince A prošla kompletní rekonstrukcí, jejíž součástí bylo kromě výměny eskalátorů především vybudování nového bezbariérového přístupu z nástupiště až do uliční úrovně ve Vinohradské ulici v podobě dvou dvojic výtahů propojených přestupní chodbou.
Firma PERI byla oslovena s požadavkem na vytvoření návrhu řešení pro stavbu výtahové šachty s hloubkou 26 metrů a půdorysem cca 10 x 10 metrů z náměstí Jiřího z Poděbrad. Důležitými požadavky byla rychlost provedení vnitřních stěn šachty a zajištění bezpečné práce na bednění.
Nejvhodnějším řešením s ohledem na rychlost, efektivitu a cenu se jevilo nasazení jednostranného překládaného systému SCS 180, který se vyznačuje velkou hospodárností. Stavebnicová koncepce s dělenými konzolami umožňuje mimořádně všestranné, optimální přizpůsobení všem tvarům a požadavkům.
Spodní takt – zárodek – byl řešen nasazením opěrných rámů SB a rámového bednění TRIO a RUNDFLEX. Další výškové takty o výšce 3 metry byly prováděny lávkovým systémem SCS 180, kotveným do stěn kotvením DW26/M36 s připojeným bedněním TRIO a RUNDFLEX. U této šachty bylo nutné také vytvoření podpěrné konstrukce a vrchlíku u přestupní chodby. Zde bylo na podepření nasazeno modulové lešení PERI UP Flex a díly ze stavebnice pro inženýrské stavby VARIOKIT. Velmi důležitá byla spolupráce s týmem PERI a pravidelná účast manažera odbytu a servisního týmu přímo na stavbě.

REZIDENCE HAGIBOR
V rámci projektu Hagibor vznikne postupně celkem pět rezidenčních domů společně se šesti administrativními budovami. Vše propojí náměstí a centrální pěší bulvár s obchody a restauracemi, který povede od východu ze stanice metra Želivského.
Nově budované rezidenční domy Gamma a Delta navazují na první dva bytové domy projektu. Gamma nabídne 138 bytů všech velikostí, každý z nich s balkonem nebo terasou. Stavba má celkem tři podzemní a 11 nadzemních pater. Jedná se o další etapu výstavby bytových domů (B1 a B2) pod názvem Rezidence Hagibor.
Vzhledem k dlouhodobé dobré spolupráci se zákazník rozhodl využít také pro tento projekt služby a produkty firmy PERI. Hlavními požadavky projektu byla rychlost a dodržení všech požadavků BOZP.
Pro metodu výstavby monolitických stěn a stropů byly nasazeny osvědčené systémy bednění PERI. Stěny byly bedněny rámovým bedněním TRIO, na stropy bylo použito nosníkové stropní bednění MULTIFLEX. Podepření volných částí betonových desek bylo řešeno nasazením hliníkových stropních stojek MULTIPROP. V průběhu stavby bylo postupně osazováno také fasádní lešení PERI UP Easy.
Nejdůležitější částí projektu, pro kterou byl nutný přesný návrh technického oddělení PERI, byly podpěrné konstrukce nepravidelně rozmístěných balkónů.
V této části bylo rozhodnuto o nasazení modulového lešení PERI UP Flex, které umožňuje téměř libovolnou adaptaci na jakékoli podmínky a splňuje nejpřísnější požadavky na bezpečnost práce.
Výhodou pro zákazníka bylo zajištění dodávek návrhů konstrukcí i materiálu přesně podle požadavků stavby. Pravidelné návštěvy a podpora zákazníka přímo na stavbě byly velkým přínosem.
-red-