Infoservis

Nejmodernější wienerberger cihelna v ČR slaví 20 let

Výrobní závod společnosti wienerberger v Jezernici slaví 20 let od svého slavnostního spuštění. Jde o jedinou cihelnu wienerberger v Česku, která byla postavena zcela na zelené louce. Právě závod v Jezernici dnes patří mezi technologicky nejvyspělejší provozy svého druhu. Výroba cihel pro robotické zdění, důraz na digitalizaci, automatizaci a moderní pracovní prostředí činí ze závodu nejen centrum inovací, ale také spolehlivého zaměstnavatele.

Závod v Jezernici je skvělým příkladem toho, jak může vypadat moderní a udržitelná průmyslová výroba. Za uplynulých dvacet let jsme zde vybudovali jeden z technologicky nejpokročilejších cihelných provozů v Česku, který na trh dodává vysoce kvalitní produkty. Jezernice vyniká nejen díky pokročilé digitalizaci a modernímu zázemí pro zaměstnance, ale i svou unikátní schopností vyrábět cihly určené pro robotické zdění – technologii, která se rychle stává běžnou součástí staveb po celém světě. Naší dlouhodobou prioritou je snižování uhlíkové stopy a právě závod v Jezernici je lídrem v oblasti inovací, které proměňují tradičně vnímaná „špinavá“ odvětví ve vzory moderní, efektivní a atraktivní výroby,“ říká Kamil Jeřábek, generální ředitel a jednatel společnosti wienerberger.

Precizní a moderní výroba by nebyla možná bez technologií, které zajišťují jak efektivitu, tak udržitelnost provozu. „Cílem v rámci skupiny wienerberger je posunout stavebnictví a výrobu stavebních materiálů směrem k maximální efektivitě, digitalizaci a automatizaci. Koncept Industry 4.0 u nás představuje implementaci tzv. digitální továrny. Ten dnes funguje jako plně digitalizovaný a automatizovaný provoz a zároveň slouží jako vzor pro další technologický rozvoj našich výrobních kapacit,” popisuje přednosti závodu jeho ředitel Milan Ryšavý.

Výroba v Jezernici je zaměřena výhradně na broušené cihly. Kromě osvědčené řady Porotherm EKO+ Profi zde vzniká i nová generace cihel Porotherm RR Profi, tzv. “Robot Ready” cihel, které jsou určené pro zdicího robota WLTR od wienerbergeru. Jsou navrženy s mimořádnou přesností rozměrů a doplněny o speciální drážky a úchopové body, které slouží jako vodítka pro robotické rameno. Tato konstrukční úprava zajišťuje bezpečné a přesné uchopení a pokládku každé cihly. Optimalizovaný tvar a hladký povrch dále usnadňují nanášení tenkovrstvého pojiva automatizovanými systémy. Jezernice se stala klíčovým centrem výroby materiálů pro robotické zdění nejen v rámci Česka, ale i pro další evropské trhy, kde se tato technologie postupně prosazuje jako nový standard ve stavebnictví.

Závod je známý svou technologií rychlosušení, která výrazně zkracuje dobu sušení cihel a zvyšuje efektivitu výroby. Pro zajištění energetické soběstačnosti je areál vybaven velkokapacitním zásobníkem LNG, jenž umožňuje udržet provoz i v případě výpadků v dodávkách energií.

Jezernice se však neprofiluje pouze výkonem, ale také odpovědným přístupem k životnímu prostředí. Ve výrobním procesu se využívá dešťová voda z hliniště, areál je vybaven fotovoltaickou elektrárnou a nabíjecími stanicemi pro firemní elektromobily. K podpoře biodiverzity v okolí závodu přispívá chov kamerunských ovcí a cílená výsadba stromů.

Díky tomuto komplexnímu přístupu představuje závod v Jezernici ukázkový moderní provoz. Opírá se o stabilní tým 55 zaměstnanců a moderní zázemí, které podporuje nejen efektivní výrobu, ale zejména své zaměstnance.

JAK ŠEL ČAS S VÝROBNÍM ZÁVODEM V JEZERNICI

Společnost wienerberger se rozhodla pro výstavbu velké moderní cihelny na severní Moravě v lokalitě Lipník nad Bečvou už v roce 1996. Cílem bylo snížit náklady na dopravu a využít ložiska kvalitního materiálu.

Po velkém geologickém průzkumu byla vybrána právě Jezernice a v roce 1997 začal tým českých a rakouských techniků připravovat projekt.

V té době byl také z Jezernice dvěma plně obsazenými autobusy vypraven zájezd

místních občanů do výrobního závodu v Novosedlech, kde si prohlédli výrobu, hliniště i rekultivované vytěžené prostory. Zřejmě i díky tomu pak výkup pozemků pro stavbu cihelny v Jezernici proběhl zcela bez problémů.

Počátek výstavby byl naplánován na rok 1998, nepříznivá situace na českém stavebním trhu ale vše zastavila.

V roce 2000 byl pro budoucí cihelnu dostavěn plynovod a byla připojena také obec Jezernice, která se v tomto roce osamostatnila od Lipníku nad Bečvou.

Projekt výstavby cihelny byl znovu oživen v roce 2004. V dubnu proběhla informační schůzka na obecním úřadě, kde zástupci společnosti wienerberger představili časový plán výstavby. Akce byla rozdělena do několika etap, stavět se začalo na jaře 2004 a již v lednu 2005 byl zahájen zkušební provoz.

Technologie závodu byla nová jen z části, část výrobní linky byla demontována a dovezena ze závodu v Německu.

První cihly, které jezernický závod vyrobil, byly perodrážkové PTH 24 P+D.

Slavnostní zahájení provozu se pak konalo 10. července 2005.

Jezernice jako první cihelna u nás začala s výrobou broušených cihel, v roce 2007 se brousila asi třetina výrobků, dnes už se tu jiné než broušené cihly nevyrábějí.

V roce 2013 zde byla uvedena do provozu CNG stanice a byly zakoupeny vysokozdvižné vozíky na toto palivo.

Na přelomu let 2014 a 2015 byla mezi mokrou a suchou stranu instalována nová technologie s roboty.

A že se v Jezernici vývoj nezastavuje, dokazuje i nedávno dokončená fotovoltaická elektrárna, která již dodává energii do závodu, nebo to, že první RR výrobky, tedy cihly určené pro zdění našimi zdicími roboty WLTR, byly právě odsud.

-jik-

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*