Kvalita vzduchu na pracovišti hraje rozhodující roli v pohodě, zdraví a výkonnosti zaměstnanců. Ať už v kanceláři, při práci z domova nebo v průmyslové výrobě, čistý vzduch je klíčovým faktorem pro zajištění úspěšného pracovního dne. Kvalitu vzduchu v interiéru, a tím i pracovní podmínky lidí, ovlivňují různé parametry, jako je hladinaCO2, vlhkost, pevné částice, viry a teplota.
CO2 – ZABIJÁK KONCENTRACE
Klíčovým ukazatelem kvality vzduchu v interiéru je hladina CO2. Venkovní vzduch obvykle obsahuje kolem 400 ppm (částic na milion). Ve špatně větraných vnitřních prostorách však rychle stoupá na úroveň, kde je v důsledku nedostatečného přísunu čerstvého vzduchu zhoršena pohoda a schopnost soustředit se. Německá Spolková agentura pro životní prostředí (UBA) doporučuje zintenzivnit ventilační opatření z úrovně CO2 1000 ppm; od 2000 ppm považuje UBA kvalitu vnitřního vzduchu za „hygienicky nepřijatelnou“. Bolesti hlavy, únava a problémy se soustředěním jsou častými následky. Výměna vzduchu je proto nezbytná pro snížení hladin CO2a zajištění příjemného pracovního prostředí.
Přesto si mnoho lidí ve špatně větraných místnostech ani neuvědomuje, že je potřeba vzduch vyměňovat. V takových případech se okna obvykle otevírají pouze tehdy, když někdo upozorní, že „v místnosti je velmi dusno“. Naproti tomu klimatizační a ventilační systémy zajišťují potřebnou výměnu vzduchu nepřetržitě a nezávisle na uživateli. Díky moderním klimatizačním a ventilačním systémům a senzorům CO2 lze větrání cíleně regulovat tak, aby podporovalo pohodu zaměstnanců prostřednictvím vysoce kvalitního vzduchu v místnosti a současně tak zvyšovalo produktivitu.
FILTRAČNÍ SYSTÉMY – OCHRANA PŘED ŠKODLIVÝMI ČÁSTICEMI
Kromě CO2 může vzduch v interiéru obsahovat řadu dalších znečišťujících látek, které ovlivňují naši pohodu. Může například obsahovat pevné částice, pyl, kouř, těkavé organické sloučeniny (VOC) a dokonce i viry. Lze je odstranit pomocí různých filtračních systémů, které fungují podle typu znečišťující látky ve vzduchu. Mechanické filtry, jako jsou filtry používané v kancelářích a obytných budovách, odstraňují prach a částice nečistot. Absorpční filtry obsahující aktivní uhlí jsou zvláště účinné při neutralizaci pachů a plynů a často se používají v průmyslovém prostředí nebo tam, kde je venkovní vzduch silně znečištěný. Zejména pro průmyslové aplikace existují elektrostatické filtry, které filtrují částice, jako je prach a kouř, ze vzduchu generováním elektrického náboje.
Fotokatalytické filtry, které využívají UV světlo k neutralizaci virů a bakterií, jsou důležité zejména v citlivých oblastech, jako jsou nemocnice nebo potravinářský průmysl. V některých případech, zejména ve větších průmyslových zařízeních, se používá kombinace několika různých typů filtrů, aby se ze vzduchu odstranilo co nejvíce škodlivin a v případě potřeby se inaktivovaly choroboplodné zárodky.
VĚTRACÍ A KLIMATIZAČNÍ SYSTÉMY – PRO OPTIMÁLNÍ VNITŘNÍ KLIMA
Klimatizační a ventilační systémy hrají hlavní roli při filtrování znečišťujících látek ze vzduchu a současně zajišťují zdravé a příjemné klima v místnosti. Z dnešního pohledu jsou takové systémy nepostradatelné, protože zajišťují vysokou kvalitu vnitřního vzduchu tím, že udržují nízkou úroveň znečišťujících látek, filtrují pyl a prach z přiváděného vzduchu a v zimě zabraňují suchému vnitřnímu vzduchu zvýšením úrovně vlhkosti. Tyto systémy mají nejen zdravotní přínosy pro zaměstnance, ale mohou také pomoci zlepšit produktivitu a úroveň koncentrace a současně šetřit energii pomocí rekuperace tepla.
VLIV NA MATERIÁLY A BUDOVY
Kromě zdravotních výhod má vzduch v interiéru také přímý dopad na materiály a strukturu budov. Pokud je vlhkost příliš vysoká, může se například papír začít kroutit. Nadměrná vlhkost může také vést ke vzniku plísní a tím k poškození konstrukce budovy. Na druhou stranu příliš nízká vlhkost způsobuje vysychání stavebních materiálů, což vede například k prasklinám ve dřevě. Kromě toho mohou těkavé organické látky a další znečišťující látky způsobovat korozi a změnu barvy kovů, což může být obzvláště problematické v průmyslových odvětvích používajících velké množství materiálů.
Z tohoto důvodu má investice do klimatizačních a ventilačních systémů smysl z hlediska zdraví zaměstnanců, ekonomiky a energetické účinnosti. Tyto systémy nejen chrání zaměstnance, ale také pomáhají dlouhodobě udržovat materiály a stavební konstrukce v dobrém stavu. „Větrací a klimatizační systémy by měly být samozřejmostí na všech vnitřních pracovištích, protože automaticky a spolehlivě zajišťují potřebnou výměnu vzduchu,“ říká Frank Ernst, výkonný ředitel Asociace klimatizace a větrání v budovách (FGK).
S přívodem filtrovaného, předehřátého venkovního vzduchu, který je řízen podle potřeby, zajišťují větrací a klimatizační systémy zdravý a příjemný vzduch v místnosti. Umožňují také efektivní fungování tepelně a zvukotěsných oken v moderních budovách, protože je není nutné otevírat. Nejlepší je plánovat klimatizační a ventilační systémy jako součást novostaveb a větších rekonstrukcí od samého počátku. Pro modernizaci ve stávajících budovách jsou ideální systémy s jednou místností, které jako podlahové, nástěnné nebo stropní jednotky vyžadují pouze dva kanály procházející vnější stěnou a přípojku napájení, stejně jako trochu místa v místnosti.“
Ve fázi plánování a instalace je nezbytné, aby byly zohledněny všechny relevantní informace specifické pro budovu a použití. Specializovaní projektanti pomáhají najít nejlepší řešení pro každý konkrétní případ. Obejít se bez klimatizačních a ventilačních systémů je určitě nejhorší volbou, a to nejen z hlediska zdraví a výkonnosti zaměstnanců, ale také z hlediska energetické účinnosti.
ŘEŠENÍ PRO OPTIMÁLNÍ KVALITU VNITŘNÍHO VZDUCHU NA ISH 2025
Kvalita vzduchu v interiéru hraje hlavní roli v pohodě, zdraví a výkonnosti lidí. Na veletrhu ISH, který otevře své brány ve Frankfurtu nad Mohanem od 17. do 21. března 2025, představí přední výrobci a inovátoři z oblasti řešení pro vnitřní vzduch nejnovější technologie pro zajištění dobrého vnitřního klimatu. Jejich inovace nastavují nové standardy efektivity, komfortu a udržitelnosti a používají se v budovách mnoha různých typů: obytné a nebytové budovy, výrobní zařízení, datová centra, maloobchodní prodejny a vzdělávací a zdravotnická centra. Informace o této tematické kategorii naleznete zdee.
ISH je také doprovázen pestrým doplňkovým programem akcí. Jedním z vrcholů bude konference „BuildingFuture“ v „Portalhaus“ frankfurtského veletržního a výstavního centra, kde se diskuse bude točit kolem řešení šetrných ke klimatu pro stavebnictví. Sejdou se zde odborníci z politiky a samosprávy, realitního a bytového průmyslu, dodavatelů energií, ale i projektantů, architektů a projektantů, aby vypracovali společné strategie pro udržitelné stavební a energetické koncepce. Konferenci pořádá společnost Messe Frankfurt ve spolupráci s Federací německého topenářského průmyslu (BDH), Asociací klimatizace a větrání budov (FGK), Německou asociací pro energetickou účinnost v technických službách budov (VdZ), Německou asociací pro sanitaci, vytápění a klimatizaci (ZVSHK) a dalšími národními a mezinárodními partnery.
-jik-