Ve čtvrtek 31. října 2024 proběhl v Centru architektury a městského plánování (CAMP) slavnostní křest nové publikace Dřevostavby: Nová éra udržitelných staveb, kterou vydala platforma perspektiv research. Akce přilákala širokou škálu odborníků z oblasti architektury, stavebnictví, developmentu, výroby a udržitelného rozvoje. Slavnostní večer byl věnován nejen představení nové publikace týkající se dřevostaveb, ale také příležitostí k odborným prezentacím a diskusi o budoucnosti dřevostaveb v České republice.
KŘEST KNIHY A ODBORNÉ PŘEDNÁŠKY
Na začátku setkání Lukáš Vlček, ministr průmyslu a obchodu, společně se zakladateli perspektiv research Jánem Antalem, Martinem Stárou a Matějem Beránkem, pokřtili novou publikaci. V úvodní řeči zdůraznili význam dřeva jako stavebního materiálu pro udržitelnou budoucnost.
„Dřevo jako stavební materiál představuje klíčový prvek v naší cestě k udržitelnému stavebnictví. Vždy mě proto štvalo, když jsem viděl, kolik produkce z našich lesů končí za hranicemi, aby se následně hotové výrobky s přidanou hodnotou dovezly zpět do Česka. Nevyužíváme naplno ekonomický potenciál jedné z mála přírodních surovin, kterou v naší zemi produkujeme. Věřím, že i to se díky naší společné práci brzy změní,” uvedl Lukáš Vlček, ministr průmyslu a obchodu, a pokračoval, „Podnikli jsme důležité kroky k zajištění požární bezpečnosti dřevostaveb a potvrdili jsme možnost navrhovat vícepodlažní dřevostavby pomocí požárně inženýrského přístupu, a připravujeme návrhy na úpravu stavebních norem. Díky těmto opatřením odstraňujeme technické bariéry pro výstavbu vícepodlažních dřevostaveb a jsem přesvědčený, že nás díky tomu čeká nárůst počtu těchto krásných, komfortních a efektivních staveb.”
Ján Antal, spoluzakladatel perspektiv research, pak během křtu uvedl: „Publikace přináší ucelený pohled na problematiku dřevostaveb. Naším cílem je, aby se dřevo stalo běžným stavebním materiálem v Česku a počítalo se s ním již v fázi prvotních debat s investory o vícepodlažních stavbách. V publikaci přinášíme řešení v rámci existujícího legislativního prostředí a ukazujeme na konkrétních příkladech z praxe, kam dál se můžeme v oblasti dřevostaveb ubírat v evropském kontextu. Jsem rád, že jsme se osvětě v oblasti dřevostaveb věnovali intenzivně poslední rok a půl a každý nově dokončený projekt v České republice nám v tomto rozhodnutí dává za pravdu.” Z poslední doby můžeme jmenovat například bytový projekt Dřevák od Skanska (návrh JCA), Timber Praha od UMB Development (návrh Casua), nebo vícepodlažní kancelářskou budovu Budex pro klienta GoPay (návrh perspektiv).
Následně proběhly tři odborné přednášky zaměřené na vícepodlažní dřevostavby a jejich význam v moderní architektuře. Eva Neudertová z České spořitelny představila výhody dřeva jako obnovitelného zdroje v kontextu ESG, taxonomie EU a certifikace udržitelných budov. Lesník Aleš Erber poskytl přehled o aktuálním stavu lesnicko-dřevařského komplexu v Česku a představil vizi lesa budoucnosti, která je završena vícepodlažními dřevostavbami. Radek Oslizlo z NOVATOPu přiblížil konstrukční praxi a zdůraznil význam individuálního přístupu k návrhu dřevostaveb: „Architekti a projektanti by měli vybírat konstrukční systémy s ohledem na specifické potřeby každého projektu a tím dosahovat nejen technické a ekonomické efektivity, ale také dlouhodobé udržitelnosti a vysoké estetické kvality staveb.“
DISKUSNÍ PANEL: BUDOUCNOST STAVEB Z DŘEVA
V závěru večera proběhl diskusní panel, ve kterém se sešli čtyři přední odborníci na dřevostavby, aby debatovali o výzvách a příležitostech, které tento stavební materiál přináší. Diskutovalo se o inovacích v oblasti dřevostaveb, především s důrazem na vícepodlažní konstrukce.
„Dřevostavby nabízejí ideální řešení pro udržitelné stavebnictví. Jejich nízká uhlíková stopa a možnost rychlé prefabrikace jsou klíčovými faktory pro investory, kteří se zaměřují nejen na ekologické projekty,“ říká Pavel Horák, jednatel architektonického studia prodesi/domesi, které se již více než 20 let věnuje realizaci dřevostaveb. Výhodu dřeva v projektech zdůraznil i Radek Ondruch generální ředitel a zakladatel firmy Taros Nova s 25letými zkušenostmi v oblasti konstrukce, projekce a realizace dřevostaveb: „Kombinace dřeva a betonu nám umožňuje využívat výhody obou materiálů a vytvářet hybridní konstrukce, které jsou stabilní, flexibilní a vhodné pro moderní architekturu.“
„Dřevo má v českém stavebnictví stále větší potenciál, a to i ve veřejných zakázkách díky nové surovinové politice. Dřevo je mimořádný materiál, a hraje tak nezastupitelnou roli nejen v české architektuře,“ zmínil architekt Matyáš Cigler z Jakub Cigler Architekti, který je i autorem knihy „Dřevo!“.
Řada projektů pak často naráží na obavy investorů ohledně požární bezpečnosti. Tyto výtky pak za liché označil Petr Kuklík z ČVUT, který je zpracovatelem norem pro navrhování dřevěných konstrukcí: „Požární bezpečnost je často zmiňovaná jako překážka pro dřevostavby, ale nové materiály na bázi dřeva a technické normy nám umožňují jejich konstrukce navrhovat na požární odolnosti až 120 minut, což je pro budovy klíčové.”
PUBLIKACE JE NYNÍ K DISPOZICI I ONLINE
Zájemci o více informací si mohou publikaci prohlédnout v online verzi na webu www.perspektiv.cz, nebo si její tištěnou verzi vyzvednout zdarma přímo v sídle studia perspektiv. A to na Rohanském nábřeží 717/4 v nábytkovém showroomu arkhe. Kniha nabízí ucelený pohled na výhody dřevostaveb, jejich konstrukční možnosti a potenciál pro budoucí architektonické projekty.
-jik-