Ekonomika

Zájem o dřevostavby roste. Suchá výstavba je rychlá a levná

Zájem Čechů o stavby ze dřeva roste a dodavatelé materiálu zažívají rostoucí zájem o své produkty. Podle Českého statistického úřadu jejich podíl co do počtu dokončených rodinných domů dosáhl v loňském roce 14,8 % a v tom letošním by měl být podle odhadů ještě vyšší. Jsou za rostoucím podílem nových dřevostaveb preference majitelů staveb, nebo současný vývoj ovlivňuje i dočasná krize, kdy se na dodávky cihel a dalšího materiálu čeká i několik měsíců?
Odpovědi hledal již 12. ročník konference Dřevostavby v praxi, který se uskutečnil 25. a 26. října v hotelu Skalský Dvůr na Vysočině. Organizátory konference byli Jiří Provázek ze společnosti RIGIPS a Stanislav Müller, šéfredaktor časopisu Dřevoportál.
 
Úvodní blok přednášek se věnoval tématu Podlahy v dřevostavbách, jež vedli Josef Voborník z Cechu podlahářů a Lukáš Kopp ze společnosti Serafin Campestrini. Konečné slovo měl organizátor konference Jiří Provázek ze společnosti RIGIPS, který navázal na podlahy novými skladbami stěn a stropů s otevřenými vlastnostmi a svým kolegům představil nové složení skladeb „I“ nosníků a skladby s novými izolačními materiály.
Výraznou pozornost poutají zelené střechy
Druhá část konference byla zaměřena zejména na fasády a střechy dřevostaveb. Architekt Josef Hoffmann ze společnosti ISOVER seznámil účastníky konference s tzv. zelenými střechami a moderními postupy, jak lze vegetační střechy realizovat. Na svou přednášku navázal i pracovním workshopem, kde účastníkům ukázal praktické provedení některých realizací.
Čistotu fasád zajišťují chytré omítky
Tomáš Pošta ze společnosti WEBER představil kontaktní fasády a řešení styku s otvorovými výplněmi. Věnoval se také chytrým omítkám, které umí dokonale zpracovávat srážkovou vodu tak, aby na fasádě byla co nejkratší dobu a na omítce se nešířily řasy a plísně. Třetí přednáškový blok obsahoval mimo jiné workshop Vojtěcha Zítka (RIGIPS), který vysvětloval problematiku BIM a stavební praxi.
Karel Sedláček (ISOVER) navázal s tématem Spodní stavba a sokl, na kterém demonstroval vhodnost pro použití v dřevostavbách. JUDr. Lenka Čížková a JUDr. Otakar Švorčík seznámili zájemce s požadavky GDPR, které se týkají i stavebních firem.
Na závěr konference proběhly přednášky od významných slovenských profesorů Jozefa Štefka a Antona Osvalda na témata fyzikální a užitkové vlastnosti dřevostaveb a požární odolnost dřevěných stavebních konstrukcí.

2 Comments

  1. Zajímavý článek. Právě přemýšlíme nad stavbou dřevostavby a uvažujeme nad tím, koho vybrat. Pár favoritů již máme, ale stále zkoumáme terén.

  2. Kačí

    Tak my už v dřevostavbě bydlíme nějaký ten rok. Osvědčila se nám firma Dřevostavby MY HOME. dokonce mi doporučili i firmu na venkovní terén.

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*