Vlastnické bydlení v Praze se stává téměř nedosažitelným. Nájem se tak ukazuje jako vhodnější řešení pro stále větší počet lidí. Společnost BTR Consulting, specialista na komplexní služby v oblasti nájemního bydlení, zveřejnila srovnání nákladů na bydlení v nájemních projektech typu BTR (Build-to-Rent) a v nových bytech pořízených na hypotéku. Výsledky jasně ukazují, že nájem je nejen výrazně dostupnější, ale také přináší řadu dalších výhod.
NÁJEM TÉMĚŘ O POLOVINU LEVNĚJŠÍ NEŽ HYPOTÉKA
Průměrná měsíční splátka 80% hypotéky na 30 let při koupi nového bytu dosahuje podle analýzy BTR Consulting 40 000 Kč. Oproti tomu průměrné měsíční nájemné v BTR projektech činí 27 000 Kč. Rozdíl je zřejmý – nájemní bydlení je o třetinu levnější.
„Další významnou výhodou nájemního bydlení jsou nižší počáteční náklady. Zatímco u nájmu v BTR projektech je potřeba počítat s výdaji ve výši přibližně 81 000 Kč, což tvoří kauce v obvyklé hodnotě trojnásobku nájemného (lze ale využít rent bond a neplatit kauci), při koupi vlastního bytu přes hypotéku je nutné mít naspořeno minimálně 20 % hodnoty nemovitosti. Při aktuálních cenách jde o částku 2 400 000 Kč, zahrnující i nábytek a spotřebiče, protože většina nových bytů se prodává nevybavených,“ komentuje Zuzana Chudoba, zakladatelka a majitelka společnosti BTR Consulting. Mladší kupující (do 36 let) mají tuto hranici sníženou na 10 %, avšak i tak jde o částku v řádu milionů korun.
STABILITA, DOPROVODNÉ SLUŽBY A KOMFORT
Projekty BTR jsou koncipovány výhradně pro nájemní bydlení, což znamená, že jsou byty často již kompletně vybaveny a připraveny k okamžitému nastěhování. Nájemníci v BTR projektech oceňují také stabilitu nájemních smluv, transparentní podmínky a doprovodné služby, jako jsou recepce, údržba, sdílené prostory nebo komunitní aktivity.
Na rozdíl od vlastnického bydlení, kde musí majitel platit nejen hypotéku, ale i další výdaje jako daň z nemovitosti, pojištění nebo příspěvky do fondu oprav, v případě BTR nájemníci těmito náklady zatíženi nejsou.
ROSTOUCÍ TRH BTR PROJEKTŮ
Vysoké úrokové sazby hypoték spolu s rekordními cenami nemovitostí v hlavním městě způsobují, že vlastnické bydlení je pro mnoho lidí stále méně dosažitelné. Nájemní bydlení v projektech typu BTR se tak stává vyhledávanou variantou a tím i atraktivní příležitostí pro investory, kteří zde vidí stabilní příjmy a dlouhodobý růstový potenciál.
Díky pečlivému plánování a zaměření na efektivitu jsou byty v BTR projektech zpravidla o něco menší. To je činí výnosnějšími pro investory a zároveň cenově dostupnějšími pro nájemníky, což minimalizuje riziko neobsazených jednotek. Navíc současné socioekonomické podmínky naznačují, že poptávka po nájemním bydlení bude v následujících letech růst. Tento trend podporuje i vyšší mobilita obyvatel, změny životního stylu a preferencí mladších generací, které volí flexibilní a méně závazné formy bydlení.
Data o nájemním bydlení vycházejí z interních statistik BTR Consulting za první pololetí roku 2024. Pro výpočet nákladů na vlastnické bydlení byly použity:
- průměrné ceny prodaných bytů od společností Central Group, Skanska a Trigema za třetí čtvrtletí 2024,
- průměrná velikost nových bytů za druhé čtvrtletí 2024 od stejných společností,
- průměrná úroková sazba nových hypoték na koupi nemovitosti podle Hypomonitoru ČBA za říjen 2024.
-jik-