Průmyslové areály, staveniště, parkoviště, ale i hudební festivaly či kulturní akce. Pro členy fyzické ostrahy je ochrana takovýchto objektů často velmi náročná nejen časově, ale i fyzicky. Řada těchto míst je spojena s vysokým množstvím vandalů, bezdomovců či squatterů, kteří mohou způsobit značnou škodu. Firmy proto dnes v mnoha případech volí specializované externí firmy, které za pomoci moderních technologií založených na umělé inteligenci dokáží zefektivnit ostrahu těchto míst a minimalizovat tak vstup nežádoucích osob na pozemek.
Stavební firma Skanska řešila zabezpečení jednoho z objektů sousedících s komplexem Port7 v pražských Holešovicích před jeho otevřením. Ač doposud ve svých projektech využívala tradičně hlavně fyzickou ostrahu, prostory bývalé betonárny byly poměrně rozsáhlé a členité, proto zde potřebovali zvýšený dozor nad rámec klasické tradiční ostrahy. Z tohoto důvodu se firma rozhodla na celý pozemek implementovat kamerový systém, který je napojený na vzdálené dohledové centrum Space.
„Bylo zapotřebí zabránit vniknutí nechtěných osob na pozemek, kterými jsou nejčastěji bezdomovci a squatteři. Vzhledem k tomu, že se ale v okolí komplexu nachází spoustu dalších objektů, bylo důležité nastavit perimetry kamer tak, aby nebylo zároveň zasaženo soukromí na cizích pozemcích,“ popsal řešení ředitel dohledového centra Space Lukáš Převrátil. Výsledkem je nepřetržitý dohled s pravidelným reportingem, kdy kamerový systém dokáže v případě spuštění alarmu zaznamenat a identifikovat hrozbu.
„Pozitivem je snížení počtu vniku nedovolených osob, zvýšení bezpečnosti a za třetí, pro mě důležitá i humánní stránka věci, kdy zde nemusí být nepřetržitě pouze fyzická ostraha, která pak často stráví celý den v jednom uzavřeném prostoru,“ řekl projektový leader projektu Port7 by Skanska Kryštof Kratochvíl.
K monitorování a zabezpečení prostor, kde je fyzická ostraha buď finančně nevýhodná anebo nerealizovatelná, se využívají také mobilní platformy založené na kombinaci chytrých kamer, alarmů a bezdrátových detektorů pohybu. Příkladem použití těchto zařízení bylo zabezpečení dvou čerpacích stanic společností MOL poblíž dálnice D3 – Chotýčany za pomoci mobilní platformy Falcon.
„Tyto čerpací stanice už byly dokončeny, ovšem zůstaly neobsazeny kvůli probíhajícím silničním pracím. Díky Falconu jsme mohli zajistit účinnou ochranu těchto lokalit a snížit náklady na zabezpečení o více než 50 % ve srovnání s tradiční fyzickou ostrahou,“ sdělil technický ředitel společnosti Innovis František Leiter. I přesto, že se tato technologie využívá primárně pro stavby, další místa, kde najdou své využití, jsou i hudební festivaly či kulturní akce, které se staví takzvaně na zelené louce. „Jejich výhodou je, že i když samotný pozemek není zasíťovaný, lze jejich napájení řešit nějakou alternativou, a to například pomocí fotovoltaiky. Využívají se ale i ke střežení dočasných prostor, například při přestavbě budov, případně může být dalším místem i parkoviště, kde je často problém s vrtáním do betonu,“ dodal František Leiter.
Směr, kterým se navíc aktuálně mnoho firem ubírá v rámci zabezpečení budov a objektů, je propojování více druhů systémů dohromady. Dříve měly kamery, čidla a další bezpečnostní zařízení své vlastní autonomní systémy. Dnešním trendem je však jejich spojování pod jednu centralizovanou platformu.
„Tato forma je uživatelsky přívětivější pro člověka, který ji spravuje, jelikož nemusí otevírat několik jednotlivých aplikací pro dané systémy. Vše má pouze v jedné z nich, díky čemuž má i lepší přehled o objektu,“ řekl Lukáš Převrátil.
-jik-