Ekonomika

Stavte s výhledem do budoucna

Rok 2025 přináší do stavebnictví zásadní změny v oblasti tepelných izolací a dotační podpory, které ovlivní jak novou výstavbu, tak rekonstrukce domů. Za zpřísnění požadavků stojí mimo jiné ambiciózní klimatické cíle asnaha zmírnit dopady energetické krize. Českou republiku kpřísnějším opatřením zavazují také evropské směrnice, jejichž cílem je snižování emisí skleníkových plynů a udržitelné hospodaření s energií.

„Energetická krize ukázala, jak důležité je snižovat spotřebu izávislost na jednom zdroji. Proto očekávám, že tlak na úsporná opatření se bude dále stupňovat. Nové normy adotační programy vtomto směru představují příležitost pro každého, kdo se chce na budoucí vývoj připravit,“ říká Lukáš Kmenta z firmy HBS, specialisty na izolace domů a budov.

PROČ SE VYPLATÍ INVESTOVAT UŽ TEĎ

Z těchto změn mohou stavebníci profitovat hned dvakrát: jednak přispějí k ochraně životního prostředí a zároveň výrazně ušetří na nákladech za vytápění či chlazení. Moderní a energeticky úsporné nemovitosti jsou navíc atraktivnější i na trhu.

Současná situace na energetických trzích se v posledních měsících sice částečně stabilizovala, ale ceny elektřiny a plynu zůstávají stále vyšší než před pár lety.

„Ačkoli jsme zaznamenali krátkodobé zklidnění cen, stále platí, že investice do kvalitního zateplení, moderních izolací aobnovitelných zdrojů dává smysl,“ vysvětluje Kmenta.

PŘÍSNĚJŠÍ POŽADAVKY A NOVÉ NORMY

Od 1. ledna 2025 platí nová pravidla, která kladou větší důraz na energetickou účinnost budov. „Mezi hlavní změny patří zvýšení požadavků na tepelnou prostupnost konstrukcí, povinné využití moderních izolačních materiálů svysokou účinností, eliminace tepelných mostů azlepšení vzduchotěsnosti budov. Také se požaduje integrace energeticky efektivních opatření, jako je instalace fotovoltaických systémů do celkového návrhu budovy. Nespornou výhodou nové úpravy dotačních programů je rovněž rozšíření na větší skupinu žadatelů a možnost čerpat prostředky již před zahájením úprav,“ říká Kmenta a dodává: „Zavedení přísnějších norem přinese nejen nové výzvy, ale imožnosti, jak zkombinovat moderní materiály sinovativními přístupy. Vhodným řešením může být PUR pěna, protože nabízí vynikající izolační vlastnosti, dlouhou životnost arychlou aplikaci. Při kombinaci zateplení sfotovoltaikou lze dosáhnout dotací ve výši až 50% zcelkových nákladů, přičemž rodinný dům spodlahovou plochou cca 150 m² může ročně ušetřit desítky tisíc korun.“

NOVINKY V DOTAČNÍCH PROGRAMECH

Významné novinky přinášejí v roce 2025 i dotační programy Oprav dům po babičce a Nová zelená úsporám. Program Oprav dům po babičce aktuálně podporuje fotovoltaiku pouze v kombinaci s komplexním zateplením domu. V Nové zelené úsporám se od 1. února zavádějí tzv. kombinační bonusy, které navýší dotaci při kombinaci více opatření. Výše příspěvku závisí na konkrétních parametrech projektu a dosažených energetických úsporách.

JAK SE PŘIPRAVIT NA NOVÁ PRAVIDLA

„Aby stavebníci byli na nové požadavky dobře připraveni, doporučuji vše konzultovat sodborníky, kteří navrhnou optimální řešení splňující normy. Vyplatí se také investice do kvalitních materiálů,“ říká Kmenta.

Energeticky úsporné stavby představují budoucnost, která se vyplácí z ekologického i ekonomického hlediska. Přísnější normy a dostupné dotace dávají příležitost uplatňovat efektivní a udržitelná řešení.

„Doporučujeme všem stavebníkům amajitelům domů neodkládat plánování arealizaci projektů. Včasná příprava umožní využít dotační programy adosáhnout dlouhodobých úspor,“ uzavírá Kmenta.

Kromě konzultace s odborníky je užitečné sledovat také oficiální stránkyNová zelená úsporám, Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) a Ministerstvo životního prostředí (MŽP), které přinášejí aktuální informace o dotacích a požadavcích na energetickou účinnost.

-jik-

Klíčová slova:

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*