České stavebnictví prochází obdobím výzev i očekávaného oživení, které by mělo přinést nové příležitosti pro růst. Ačkoli se ředitelé stavebních firem shodují, že v roce 2024 lze očekávat pokles, přetrvává optimismus ohledně budoucího vývoje. Klíčové faktory, jako jsou legislativní změny a růst cen stavebních materiálů, ovlivňují současný stav trhu, avšak výhled na rok 2025 přináší naději na návrat růstu, zejména díky investicím do infrastrukturních projektů. Velké stavební společnosti mají větší kapacity čelit tržním výkyvům, zatímco malé firmy zůstávají citlivější na ekonomické změny. Inženýrské stavitelství, podpořené veřejnými zakázkami, si zachovává větší stabilitu, zatímco pozemní stavitelství čelí výkyvům vlivem tržních podmínek. Po překonání současných výzev by české stavebnictví mělo znovu nabrat dynamiku a výrazně přispět k dalšímu růstu a rozvoji celé ekonomiky.
Podle aktuálních názorů ředitelů stavebních firem se situace v českém stavebnictví v roce 2024 bude nadále zhoršovat, a to s očekávaným poklesem trhu stavebních prací o 0,9 %. Tento vývoj je ovlivněn několika faktory, jako jsou změny v legislativě, rostoucí ceny stavebních materiálů a celková setrvačnost trhu. I když je výhled na rok 2025 ve srovnání s výsledky Kvartální analýzy českého stavebnictví z druhého čtvrtletí tohoto roku o něco méně optimistický, společnosti zůstávají nadále pozitivní. Ředitelé stavebních společností předpokládají, že dojde ke změně na trhu a stavebnictví se v roce 2025 opět vrátí k růstu, který by měl podle jejich názoru dosáhnout až 1,2 %. Tento růst podle jejich názoru podpoří oživení ekonomiky a zvyšující se investice do infrastrukturních projektů. Ředitelé stavebních společností se shodují, že po překonání současných výzev může následovat období růstu, které nejen obnoví tempo minulých let, ale také přinese nové příležitosti pro rozvoj celého odvětví.
ODHADY ÚŘEDNÍKŮ
Eduard Muřický, zástupce vrchního ředitele, Sekce hospodářství, Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR: Odhad vývoje domácího stavebnictví v roce 2025 je velmi složitý, neboť stále existuje mnoho faktorů, které se do konečného vývoje trhu mohou zásadním způsobem promítnout. Pro oblast rezidenční výstavby, ale i pro pozemní stavby obecně bude nadále určující vývoj úrokových sazeb. Důležitým aspektem bude také plné zprovoznění systému digitálního stavebního řízení. I přes dosavadní poklesy výkonnosti stavebního trhu pro příští rok očekáváme, že by se na trhu měly pozitivně projevit kroky vlády v oblasti strategických investic. To potvrzuje i návrh státního rozpočtu na rok 2025 v oblasti strategické dopravní infrastruktury prostřednictvím investic SFDI.
Zbyněk Hořelica, ředitel Státního fondu dopravní infrastruktury: Z pohledu SFDI očekávám v roce 2025 pokračování pozitivního trendu posledních let v přípravě a výstavbě dopravní infrastruktury.
Jiří Svoboda, generální ředitel Správy železnic: V rámci inženýrských staveb očekávám meziroční růst stavební produkce. Bude za ním stát i množství staveb, které průběžně projektuje, zahajuje a realizuje Správa železnic. Významným aspektem pro očekávaný růst je samozřejmě skutečnost, že nejvýznamnějším investorem inženýrských staveb je stát. V ostatních segmentech stavebnictví, tedy mimo stavebnictví inženýrského, je situace v tuto chvíli z mého pohledu závislá především na implementaci nového stavebního zákona a všech jeho nástrojů a dále pak na dalším vývoji hospodářské politiky Česka.
Jakub Bazgier, ředitel stavební správy vysokorychlostních tratí, Správa železnic, státní organizace: Z pohledu vysokorychlostních tratí (VRT) a dalšího vývoje stavebnictví bude rok 2025 klíčový. Očekáváme získání prvního kladného stanoviska EIA a zahájení výkupu pozemků. Samotná výstavba VRT bude v plném proudu na konci dvacátých let.
CO SI MYSLÍ FIRMY
Velké stavební společnosti předpokládají v roce 2024 pokles trhu stavebních prací o 1,1 %. Tento pokles by měl být následován růstem o 1,6 % v roce 2025, což naznačuje očekávání stabilizace a opětovného oživení v tomto segmentu. Malé společnosti predikují mírnější pokles trhu v roce 2024, který by měl činit 0,7 %. Následně očekávají růst o 0,7 % v roce 2025. Velké firmy mají lepší přístup ke kapitálu a větší schopnost absorbovat krátkodobé tržní turbulence, zatímco malé firmy mohou být na tržních výkyvech závislejší a citlivější na nečekané ekonomické výkyvy, což se také odráží v jejich predikcích.
Dušan Kunovský, předseda představenstva společnosti CENTRAL GROUP a.s.: Dobrým indikátorem je bytový trh, který především v posledním půlroce velmi výrazně roste. S dalším poklesem úrokových sazeb očekávám oživení i v dalších segmentech. Vzhledem k velké setrvačnosti, kterou se stavebnictví vyznačuje, se to ale v celkových výsledcích odrazí nejspíše až v průběhu příštího roku.
Kamil Jeřábek, generální ředitel a jednatel společnosti Wienerberger s.r.o.: Zásadním milníkem pro rozhýbání stavebního trhu je jednoznačně vývoj výše úrokových sazeb. Data a průzkumy ukazují, že touha po bydlení nezmizela a soukromí investoři se rozhodli vyčkat na lepší podmínky financování. Rok 2025 bude pro stavební trh rokem přelomovým z hlediska financování. Předpokládáme, že by se úrokové sazby začátkem roku mohly pohybovat kolem hranice 3,5 %, což výrazně ovlivní hypoteční trh a s ním i zájem investorů o stavbu domu. Poté bychom se mohli vrátit k průměrnému objemu hypoték na výstavbu z let 2011–2020, kdy jich bylo běžně sjednáno 1500 měsíčně, ročně se náběr pohyboval v průměru okolo 18 tisíc.
David Musil, Managing Director Penta Real Estate s.r.o.: Ministerstvo financí predikuje na rok 2025 růst HDP ve výši 2,7 % a inflaci již v „normální“ výši 2,3 %. Očekávám, že pokud se predikce aspoň přibližně naplní, bude to pro stavebnictví znamenat oživení. Klesající sazby hypoték určitě povzbudí bytovou výstavbu. Zároveň náš čeká volební rok, který obvykle doprovází snaha dokončovat nové dopravní či jiné veřejné stavby.
David Šiller, obchodní ředitel společnosti WOOD SYSTEM s.r.o.: V roce 2025 očekávám v našem segmentu další oživení trhu, a to zejména v jeho první polovině. Od poloviny roku očekáváme ustálení a následnou stagnaci poptávek. Zásadní otázkou však zůstává stav stavebního povolování, který je aktuálně velmi neutěšený. Mám tedy obavu, že stavebním společnostem v soukromém sektoru sice budou přicházet zájemci o výstavbu, tyto společnosti ale nebudou schopny objektivně plnit jejich termínové představy z důvodu zdržení v povolovacím procesu. Tento scénář by se pak samozřejmě negativně projevil i v celkovém počtu postavených domů/bytů.
Tomáš Hlaváček, obchodní ředitel společnosti COLAS CZ, a.s.: Pokles inflace by měl vést k postupnému zlevňování hypoték, a tím k mírnému oživení výstavby pro bydlení. Od výše prostředků přidělených ministerstvu dopravy z aktuálně schvalovaného státního rozpočtu se bude odvíjet výše poklesu inženýrského stavitelství. U obou segmentů – pozemního a inženýrského stavitelství – očekávám mírný pokles, v lepším případě stagnaci.
INŽENÝRSKÉ STAVBY STABILIZUJÍ ODVĚTVÍ
V pozemním stavitelství se očekává pokles trhu o 1,2 % v roce 2024, následovaný výraznějším růstem o 1,5 % v roce 2025. Tyto výkyvy odrážejí citlivost pozemního stavitelství na aktuální ekonomické podmínky a tržní dynamiku, která se v průběhu let může výrazně měnit. Naopak inženýrské stavitelství vykazuje větší stabilitu. Očekává se, že v roce 2024 dojde pouze k mírnému poklesu trhu o 0,3 %, který by měl být následován mírným růstem o 0,7 % v roce 2025. Tato relativní stabilita inženýrského stavitelství pramení z dlouhodobých veřejných investic a infrastrukturních projektů, které jsou méně náchylné na krátkodobé ekonomické výkyvy.
Dominik Adler, ředitel útvaru dozorování staveb společnosti HBH Projekt spol. s r.o.: Očekávám, že trh bude ovlivněn zejména pokračujícími makroekonomickými trendy, inflací a dostupností stavebních materiálů. Po výrazném růstu nákladů na materiály v předchozích letech by v roce 2025 mohlo dojít ke stabilizaci, ale ceny zůstanou pravděpodobně na vyšší úrovni než před pandemií. Dalším faktorem je očekávané zpomalení růstu v důsledku vysokých úrokových sazeb a rostoucích nákladů na financování, což může snížit poptávku po nových projektech, zejména v rezidenčním sektoru. Na druhou stranu, očekávané investice do infrastruktury, podpořené veřejnými zakázkami a evropskými fondy, mohou udržet stavební sektor aktivní. Udržitelnost a energetická efektivita budou hrát stále větší roli, což by mohlo vést k růstu poptávky po ekologických stavebních řešeních a technologiích. Celkově lze očekávat, že trh stavebnictví v roce 2025 bude vykazovat mírný růst, ale bude pod tlakem výzev, které budou vyžadovat adaptaci a inovace.
Jan Havel, jednatel společnosti VeaCom s.r.o.: V roce 2025 očekávám, že trh stavebnictví v České republice bude čelit několika výzvám, ale také příležitostem. Oproti slabšímu letošnímu roku očekávám v roce 2025 mírný růst, a to v nižších jednotkách procent. Klíčovým faktorem bude zvýšená poptávka po infrastrukturních projektech, včetně výstavby vysokorychlostních tratí a modernizace dopravních sítí. Nicméně, bude opět důležitý vývoj inflace, cen stavebních materiálů a dostupnost pracovní síly, které mohou mít zásadní vliv na tempo růstu.
Ondřej Joska, předseda dozorčí rady společnosti enteria a.s.: Pokud to mohu hodnotit okem nyní v době konce prázdnin a pohledem do našich holdingů a jejich dceřiných firem, pak nejen letošní rok, ale také přechod zakázek na 2025 a slušná zaplněnost kapacit na 2025 nás naplňuje optimismem a je vidět, že se stavět bude. Je potřeba říct, že se nám daří v kombinaci dobrého obchodu a kvalitní výroby vytěžit slušný výsledek. Zaručuje nám to trochu klidu pro rozumný rozvoj investice a obnovu a zároveň musíme silně apelovat na mzdy a lidi a jejich odměny.
Petr Suchánek, technický ředitel společnosti INFRAM a.s.: Vládní investice do infrastruktury, zejména v oblasti dopravy, energetiky a bytové výstavby, by měly podpořit růst stavebnictví. To platí zejména v případě, že vlády přijmou stimulační opatření na podporu ekonomiky. Hlavním problémem brzy bude nedostatek kvalifikované pracovní síly, který již nyní ovlivňuje stavebnictví, může být i nadále výzvou.
Robert Špalek, předseda České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě: Zatím očekáváme mírný růst, který bude spíše kopírovat inflaci. Důležité v tomto směru bude, aby se zprůchodnil systém nového povolování staveb, ze kterého je celý sektor silně nervózní. Po letech klesá inflace a prognózy její výše se pohybují okolo 2 %. Úroková sazba ČNB také klesá, prognóza pro rok 2025 je pod 4 %. Zatím to ale výrazně neovlivnilo pokles úroků u hypoték, které by mohly rozpumpovat výstavbu v oblasti bydlení. Proto i nadále počítáme s tím, že silnou částí výstavby zůstanou liniové dopravní stavby, které by mohly i v roce 2025 táhnout stavební sektor.
VYUŽITÍ KAPACIT
Využití kapacit ve stavebním sektoru zůstává na vysoké úrovni. Aktuálně jsou lidské zdroje ve firmách využity z 94 %, což e stavebnictví naznačuje intenzivní pracovní nasazení a vysokou poptávku po stavebních projektech. Strojní kapacity firem jsou v současnosti využity z 80 %. Tato vytíženost odráží robustní činnost v odvětví. Přesto se v prvním čtvrtletí roku 2025 očekává mírný pokles, kdy by využití lidských kapacit mělo klesnout na 90 % a strojních kapacit na 76 %, což souvisí se sezónností v odvětví.
Doba, na kterou mají firmy nasmlouvané stavební zakázky, odhaluje jak zdraví trhu, tak strategie jednotlivých společností. Průměrná doba nasmlouvaných zakázek na devět měsíců dopředu ukazuje, že stavební firmy mají stále solidní základnu pro plánování a zajištění svých kapacit v delším časovém horizontu. To může být klíčové pro stabilní chod a růst firem. Dobrou zprávou je, že pro 29 % společností došlo k nárůstu této doby v porovnání s minulým rokem.
To může signalizovat zlepšení tržních podmínek nebo úspěch firem v získávání nových zakázek a rozšiřování jejich tržního podílu. Naopak pro dvě pětiny (42 %) společností zůstává doba nasmlouvaných zakázek stejná jako v předchozím roce, což naznačuje určitou stabilitu v sektoru. To může být pro některé firmy pozitivní, jelikož stabilní objem zakázek umožňuje lepší predikci budoucích příjmů a efektivní alokaci zdrojů.
Michal Vacek, ředitel společnosti CEEC Research s.r.o.: Vývoj stavebního segmentu lze v současné době spojit s netrpělivým očekáváním připravovaného státního rozpočtu na rok 2025. Všechno nasvědčuje faktu, že Ministerstvo dopravy ukrojí opět o kousek větší díl „koláče“ než tomu bylo v minulém roce, a tedy veřejní investoři z oblasti dopravní infrastruktury budou mít dostatek financí na pokračování velmi dobře rozjetých investic roku 2024. V oblasti pozemní výstavby a soukromých investorů je velmi těžké odhadovat, jak trh zareaguje na aktuálně naběhlou novou legislativu stavebního řízení. Věřím však, že nezůstane pozadu a budu doufat v mírný růst.
Jiří Nouza, prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví: Velmi těžko se to predikuje. Očekávání trhu je, že se situace bude velmi mírně zlepšovat. Dosavadní čísla roku 2024 tomu nenapovídají. Dostali jsme se do velmi zvláštní situace, když minulý měsíc vyšla čísla ČSÚ o stavebnictví – mimo jiné došlo k meziročnímu poklesu v inženýrských stavbách o cca 5,5 %. S ohledem na to, že tyto stavby jsou výraznou většinou investicemi veřejnými, není nám zřejmý důvod. V SFDI je už třetím rokem rostoucí rozpočet, v letošním roce 150 mld. Kč, příští rok cca 170 mld. Kč a k poklesu v této oblasti opravdu nevidíme žádný důvod ani po konzultacích s řadou kolegů z členských firem. Budeme situaci sledovat a hledat ve spolupráci s ČSÚ vysvětlení.
Tomáš Vondrák, člen správní rady společnosti Auklan a.s.: Předpokládáme oživení stavebního trhu a nastartování nového trendu růstu v roce 2025. Jsme přesvědčeni, že stavební trh je v současné chvíli připraven na přijetí nových technologií a inovací, které tento růst mohou akcelerovat díky zvýšení rychlosti a efektivity výstavby. Tento trend bude mít svoji základnu nejen ve stavebnictví, ale je nezbytný i pro vyřešení palčivé otázky a rostoucí nedostatek v oblasti bydlení. Silně vnímáme, že rozevřenost nůžek mezi aktuální nabídkou bytů a potřebou jednotlivců a rodin bydlet je zásadní téma, které by nové technologie ve stavebnictví mohly pomoci vyřešit.
Tomáš Koranda, předseda představenstva společnosti HOCHTIEF CZ a.s.: Energetická a inflační krize, která přinesla nárůst cen materiálů, zhoršení dostupnosti hypotečních úvěrů a obecného ochlazení rezidenčního a kancelářského trhu, postupně odeznívá. Nyní se již snižují úroky, narůst inflace se zpomalil a klesá a trhy se začaly stabilizovat. Proto se investorům pomalu vrací optimismus, což je dobrá zpráva pro následující rok. Celý trh stavebnictví navíc nadále táhnou velké projekty dopravní infrastruktury, které budou pokračovat i v roce 2025.
Peter Markovič, generální ředitel a jednatel společnosti Xella CZ, s.r.o.: S rokem 2025 se pojí náš optimismus a očekávání postupného nárůstu poptávky, ať už ze strany koncových zákazníků, developerů, nebo stavebních firem, a to především v oblasti rezidenčního bydlení. Pokles úrokových sazeb hypotečních úvěrů k úrovni kolem tří procent by mohl významně přispět k oživení trhu a zvýšení poptávky po bydlení.
Martin Slatinka, Head of sales CZ/SK, KONE a.s.: Očekávám, že se naplno rozběhnou připravované zakázky, a to zejména v rezidenčním segmentu ve velkých městech. Zároveň do realizace vstoupí i větší veřejné zakázky ve zdravotnictví, školství a dopravní infrastruktuře. Tyto projekty by měly nadále stabilizovat trh a vést k růstu oproti předchozím letům.
Martin Křivánek, jednatel společnosti BBA-MONOLIT, s.r.o.: Myslím, že příští rok bude jak na houpačce. Dostáváme nyní velké množství poptávek se zahájením v tomto roce, protože developeři vrhli na trh vše, co měli připraveno. Na takový objem zde už není kapacita, takže se budou některé projekty muset odložit. Počínající projekty sice budou mít velký překryv do roku 2025, ale pak bude následovat zase pokles. Tyto výkyvy jsou špatné pro všechna odvětví, pro stavebnictví zvláště.
Roman Kloubec, správní ředitel společnosti AZ Elektrostav, a.s. a předseda představenstva společnosti ELTRAF, a.s.: U staveb pro distribuci elektrické energie očekávám mírné navýšení, ale určitě bude jiné rozložení do jednotlivých složek sortimentu. Opatření pro začlenění nepředvídatelných zdrojů elektrické energie do soustavy potřebuje značné objemy finančních prostředků, které však budou ušetřeny nerealizováním a zmařením již připravených projektů klasických rozvodů.
Jozef Koprivňanský, spolumajitel společnosti STAFI FINALIZACE STAVEB s.r.o.: V roce 2025 očekáváme stagnaci stavební výroby v oblasti pozemního stavitelství. S růstem rozhodně podle všech indikátorů nepočítáme. Výjimkou určitě bude výstavba a rekonstrukce dopravních staveb, kde je v rámci ČR připraveno opravdu hodně projektů k realizaci. Zde naopak budou chybět lidské zdroje, technika i materiály.
Lukáš Kočka, obchodní ředitel a jednatel společnosti PSK Group, spol. s r.o.: Vzhledem k oživení trhu hypoték by se dala očekávat vyšší aktivita stavebnictví v oblasti rezidenční výstavby. Zároveň je ale výkonnost stavebnictví ovlivněna činností stavebních úřadů a počtem kvalitního lidského kapitálu. Tyto dva hlavní a další vedlejší faktory mohou lehce pozitivní náladu investorů a klientů dorovnat, proto očekávám vývoj podobný tomu letošnímu.
TRŽBY ROSTOU
Rok 2024 slibuje růst tržeb zejména v pozemním stavitelství, kde by měly tržby vzrůst o 1,1 %, a tento růst by měl v roce 2025 ještě zrychlit na 3,1 %. Oproti tomu v inženýrském segmentu se pro rok 2024 očekává spíše stagnace, avšak rok 2025 by měl přinést mírný růst o 0,9 %. Tento rozdílný vývoj mezi segmenty odráží aktuální dynamiku trhu, kde pozemní stavitelství reaguje citlivěji na oživení ekonomiky.
Velké firmy, které disponují širšími zdroji a lepší přístupem k investicím, by měly v roce 2024 zaznamenat růst tržeb o 0,5 %, přičemž v roce 2025 by se jejich tržby mohly zvýšit až o 2,7 %. Naopak menší společnosti, které jsou častěji ovlivňovány krátkodobými tržními výkyvy, očekávají v roce 2024 nárůst tržeb o 1,2 %, přičemž v roce 2025 by měly růst tempem 2,2 %. I když menší firmy vidí růstové příležitosti, jejich tempo zůstává umírněnější ve srovnání s většími hráči na trhu. Tato různorodá očekávání reflektují rozdílnou schopnost firem přizpůsobit se měnícím tržním podmínkám a využívat dostupné zdroje pro svůj další rozvoj. Zatímco velké firmy mají větší možnosti investovat do modernizace a optimalizace procesů, menší společnosti se musí více soustředit na efektivní využití svých zdrojů, aby dokázaly růst i v méně stabilních obdobích.
Robert Špott, jednatel společnosti SYNER, s.r.o.: Letošní celorepublikový průměr tuzemské stavební produkce je dle různých zdrojů nižší než v předchozím roce, ale podobný vývoj v prvním pololetí se opakoval i v minulých letech. Nicméně předpokládáme, že jak v naší společnosti, tak i v celé republice by v této i další sezóně mělo dojít k mírnému růstu do 4 %.
Tomáš Picek, obchodní ředitel společnosti TREPART s.r.o.: Očekáváme spíše stagnaci trhu. Vývoj stavebnictví bude záviset i na širších ekonomických podmínkách a politických rozhodnutích. Inflační tlaky, změny v úrokových sazbách a dostupnost financování budou ovlivňovat investice do stavebních projektů.
Petr Kolář, ředitel společnosti Plus Projekt, s.r.o.: Generálně očekávám, že stavební trh v roce 2025 nadále mírně poroste, míra růstu bude záviset na schopnosti realizovat klíčové infrastrukturní projekty, jako jsou výstavba vysokorychlostních tratí a modernizace energetických zařízení. Důležitým faktorem bude i čerpání evropských dotací a efektivní administrace veřejných zakázek, která ovlivní investiční aktivitu jak veřejného, tak privátního sektoru. Zejména s přibývajícími zdroji z emisních povolenek a souvisejícími nařízeními pro implementaci snižování emisí a odpadů ve stavbách (ESG, DNSH) se také zvýší poptávka po inovativních materiálech a technologiích. Taktéž lze očekávat mírné oživení bytové výstavby související s dotačními tituly SFPI. Do budoucna se se chystáme také na téma implementace veřejné infrastruktury pro elektromobilitu, které se ovšem na stavebním trhu projeví až v r. 2026 a dalších letech. V r. 2025 se dotkne pouze projektové přípravy. Velkým otazníkem stagnace či posunu nejbližších měsíců bude otázka rozjezdu stavebních řízení a akceschopnost stavebních úřadů. To nám z krátkodobého hlediska činí aktuálně největší starosti.
Marek Jakeš, jednatel společnosti Jakes Development s.r.o.: V roce 2025 očekáváme pokračující růst v oblasti stavebnictví, přičemž hlavním tahounem budou investice do infrastruktury a rezidenční výstavby. S rostoucím důrazem na udržitelnost a digitalizaci bude také stoupat poptávka po technologiích Stavebnictví 4.0, které umožní rychlejší a udržitelnou výstavbu.
CENY PRACÍ
Ceny řemeslných prací na hrubou stavbu za poslední rok zaznamenaly výrazný růst. Podle 70 % dotázaných ředitelů stavebních firem se tyto ceny meziročně zvýšily v průměru o 15 %. Výhled pro rok 2025 naznačuje, že tento trend bude i nadále pokračovat. Téměř tři čtvrtiny ředitelů stavebních firem (72 %) předpokládá další růst cen řemeslných prací, tentokrát v průměru o 10 %. Naopak pouze 3 % dotázaných očekávají pokles cen, což ukazuje na obecně sdílené přesvědčení o trvalém růstu nákladů v tomto segmentu stavebnictví.
Ladislav Pokorný, jednatel společnosti LP staving s.r.o.: V roce 2025 očekáváme na stavebním trhu mírný růst (5–10 %). V případě dalšího snižování úrokových sazeb může být i vyšší. Podobný růst stavebního trhu jsme očekávali i v průběhu roku letošního, zde však k naplnění naší predikce úplně nedošlo. A to i přes celkem pravidelné snižování úrokových sazeb. Vysvětlení hledáme především v přetrvávající nedůvěře veřejnosti v růst ekonomiky a třeba i v očekávání úrokových sazeb na úrovni 2 %, jako bylo dříve.
Ján Kozáček, výkonný ředitel společnosti RAMIRENT spol. s r.o.: V příštím roce očekáváme mírný nárůst ve všech odvětvích stavebního trhu. Hlavním tahounem bude samozřejmě očekávané snížení úrokových sazeb a obnovený zájem lidí investovat do nových bytů/domů nebo jejich rekonstrukcí. Infrastrukturu potáhnou nové dálniční a železniční projekty, ale také pokračování + zvýšení tempa u probíhajících stavebních projektů. Největším problémem pro všechny zaměstnavatele bude hledání kvalifikovaných pracovníků, což vidím jako největší výzvu.
Radek Mrázek, místopředseda představenstva společnosti BAK stavební společnost a.s.: Z mého pohledu vidím vývoj trhu v příštím roce velice podobně jako v tom letošním. Bude stále probíhat boj o zakázky, hlavně kvůli obratu s nesmyslně nízkými cenami, a až poté si firmy uvědomí, že obrat nic neřeší, protože predikce výsledků z těchto ztrátových zakázek povede konečně ke zvedání cen do reálných rovin.
Zpracováno na základě Kvartální analýzy českého stavebnictví Q3/2024 od společnosti CEEC Research.
-jik-