Ekonomika

Porovnání parametrů nejčastěji využívaných izolačních materiálů

Polystyren, minerální vlna, stříkaná pěna, dřevovlákno a další jsou materiály vhodné k zaizolování celého domu, tedy obvodových zdí, podlah i střechy. Rozdíl mezi nimi je ve formě aplikace, různé životnosti, ale také v jejich tepelném odporu. Nezávislé vědecké studie srovnávaly vlastnosti izolací v souvislosti s přehříváním budov v létě a dospěly k závěru, že při výběru termoizolace je třeba sledovat právě údaj o tepelném odporu.

Kvalitní izolace by měla být souvislá, v průběhu času nedegradující, paropropustná (ve střechách), vzduchově neprodyšná, schopná pohlcovat hluk a kromě tepla izolovat i například radon z podloží. „Kromě energetické úspory by měli majitelé domů zvážit i další vlastnosti izolačních materiálů, jako je zvuková izolace, vzduchová neprodyšnost, paropropustnost, zdravotní nezávadnost a také vliv na životní prostředí. Vybírat je vhodné i s ohledem na další materiály použité na stavbě, proto doporučuji vždy se při výběru poradit s odborníky,“ doporučuje Lukáš Kmenta z firmy Huntsman Building Solutions (dříve Icynene), specialisty na izolace budov.

PROČ JE DŮLEŽITÝ TEPELNÝ ODPOR?

Tepelný odpor se stává klíčovým aspektem v souvislosti s globálním oteplováním, proto je důležité se na něj při výběru izolace zaměřit. Jedná se o fyzikální vlastnost látky, která popisuje jeho schopnost bránit průchodu tepla. Závisí na materiálu, tloušťce a ploše, přes kterou teplotní tok prochází. „Materiály obvodových plášťů budov pohlcují teplo různými způsoby. Izolační výrobky mají obvykle nižší hustotu než stavební materiály (např. cihly nebo beton), a proto mají nižší schopnost akumulovat teplo, což znamená, že teplo se v nich méně „uchovává“. Jejich nízká tepelná vodivost jim zároveň umožňuje dobře zabránit přenosu tepla,“ vysvětluje Kmenta.

Hustší materiály reagují na výkyvy teplot pomaleji, zároveň ale vykazují vyšší tepelnou vodivost, což znamená, že jimi prochází více tepla. Studie prokázaly, že jednu z nejnižších tepelných vodivostí napříč izolačními materiály dostupnými na trhu má stříkaná PUR pěna. Při stejné tloušťce izolace se s ní výrazně zvyšuje komfort bydlení v zimě i v létě,“ dodává.

POZOR NA DETAILY

Výrobci izolací s nižším tepelným výkonem (resp. vyšší tepelnou vodivostí) se často spoléhají na neznalost zákazníků, a proto zdůrazňují fázový posun, setrvačnost a amplitudy svých výrobků, které mají přispívat ke zvýšení komfortu bydlení v létě. „Ve skutečnosti mají tyto faktory zcela nepatrný vliv na kolísání vnitřních a vnějších teplot. Schopnost materiálu zadržovat nebo uvolňovat teplo je v takových případech zcela zanedbatelná ve srovnání s jinými faktory, jako je větrání, vzduchotěsnost, dimenzionální stabilita, faktor slunečního svitu nebo právě tepelný odpor,“ upozorňuje Kmenta.

STŘÍKANÁ PĚNA VERSUS DŘEVOVLÁKNO

Studie provedená na modelech představujících skutečné stavební systémy a zahrnující všechny faktory přenosu tepla, které se v budovách vyskytují, porovnávala stříkanou pěnu s dřevovláknem. Ukázalo se, že u dřevovláknitých materiálů je nárůst teploty na straně interiéru díky její vyšší hmotnosti o něco pomalejší. Ovšem již po šesti hodinách byla teplota v interiéru stejná u stříkané pěny i dřevovlákna. Navíc maximální dosažená teplota a doba trvání nepohody (teplota interiéru vyšší než 26 °C) byla u dřevovlákna mnohem vyšší a delší. Vyšší hustota dřevovlákna nejenže zpomaluje zahřívání interiéru, ale také udržuje interiér déle přehřátý a zpomaluje jeho ochlazování, což vytváří větší nepohodlí po delší dobu.

JAK SI DOBŘE VYBRAT

Při výběru nejvhodnější izolace je nutné se vždy poradit s odborníkem. Je důležité, aby fungovala dobře i vzhledem ke geografické poloze stavby a materiálů použitých na obvodové konstrukci. Důležité je sledovat i uhlíkovou stopu jednotlivých materiálů, neboť například ovčí vlna, která se jeví jako ekologická, ji má několikanásobně vyšší než stříkaná PUR pěna. „Výrobci materiálů stále více zohledňují ekologii a udržitelnost. Hlavním kritériem bude již brzy uhlíková stopa (uhlíkové číslo). Součet všech uhlíkových čísel použitých materiálů ukáže, zda stavbu zařadí k ekologickým a uhlíkově neutrálním. Zanedlouho nebude možné stavět ani rekonstruovat s materiály, které nebudou tento požadavek splňovat,“ uzavírá Kmenta.

-jik-

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*