Ekonomika

Poptávka firem po zaměstnancích zůstává stabilní

Vpravo: Jaroslava Rezlerová, generální ředitelka ManpowerGroup Česká republika

Společnost ManpowerGroup Česká republika zveřejnila výsledky průzkumu „ManpowerGroup index trhu práce“ pro druhé čtvrtletí roku 2025.

V rámci průzkumu ManpowerGroup index trhu práce pro druhé čtvrtletí 2025 byla všem účastníkům vybraného reprezentativního vzorku 525 zaměstnavatelů v ČR položena otázka: „Jak očekáváte, že se změní celkový počet zaměstnanců ve vaší společnosti v následujícím čtvrtletí do konce června 2025 v porovnání s aktuálním čtvrtletím?“ Účastníkům průzkumu byly dále pokládány doplňují otázky pro upřesnění jejich motivace nabírat, nebo propouštět zaměstnance.

V České republice se v nadcházejícím čtvrtletí očekává pokračování náborového optimismu s Čistým indexem trhu práce 11 procentních bodů. 31 % zaměstnavatelů plánuje zvyšovat počet zaměstnanců, 20 % snižovat a 45 % neplánuje žádné změny. Čistý index trhu práce oproti minulému čtvrtletí zůstal stejný. Meziročně se ale zvýšil o 5 procentních bodů. Náborový optimismus je již čtyři čtvrtletí za sebou téměř na stejné úrovni.

Začátek roku tradičně přináší nejvyšší míru nezaměstnanosti, což je způsobeno ukončováním sezónních prací, dobíháním krátkodobých pracovních smluv a nižší aktivitou firem v náboru po vánočním období. Tento trend každoročně zvyšuje napětí na trhu práce. Letos navíc může k dalšímu nárůstu přispět i spuštění online registrace nezaměstnaných na úřadech práce. Digitalizace procesu sice uchazečům usnadňuje evidenci, zároveň ale může opticky situaci na trhu práce dočasně zkreslit. Navzdory těmto výzvám zůstávají náborové plány firem ve druhém čtvrtletí roku stabilní s převahou optimismu. Podle našeho průzkumu plánuje 31 % zaměstnavatelů navyšovat počet zaměstnanců, zatímco 20 % očekává snižování stavů. Trh práce se tak bude nadále dynamicky měnit a docházet k výrazným přesunům pracovních sil mezi sektory a firmami,“ komentuje situaci na trhu práce Jaroslava Rezlerová, generální ředitelka ManpowerGroup Česká republika.

Nejvíce zaměstnavatelů uvedlo jako důvod pro plánované zvyšování počtu zaměstnanců růst společnosti a s tím potřebu vytvářet další pozice (37 %), dále expandování do nových oblastí podnikání a s tím vytváření nových pozic (31 %) či udržení konkurenční výhody a s tím spojené hledání talentů s novými perspektivními dovednostmi (22 %).

Nejvíce zmiňovaným důvodem pro snížení počtu zaměstnanců jsou z 30 % změny na trhu, 28 % ekonomické problémy, 25 % pokles poptávky, 25 % v důsledku automatizace, 25 % optimalizace procesů a zvyšování efektivity a 21 % reorganizace nebo zmenšování společnosti.

Zaměstnavatelé, kteří neplánují nabírat ani propouštět uvedli jako důvod to, že současný počet zaměstnanců stačí pro naplňování jejich obchodních cílů (38 %), 26 % zaměstnavatelů říká, že trh v jejich sektoru je stabilní a nepředpokládají se žádné výrazné změny, které by vyžadovaly zvýšení nebo snížení zaměstnanců, či že neplánují žádný větší projekt nebo expanzi, která by vyžadovala více zaměstnanců (24 %). Nejméně zaměstnavatelů uvedlo jako důvod nedostatek financí pro nábor nových lidí (11 %), 12 % vyčkává na to, jak se bude vyvíjet ekonomika.

POROVNÁNÍ DLE ODVĚTVÍ

České organizace v 7 z 9 odvětví očekávají v druhém čtvrtletí 2025 zvyšování počtu zaměstnanců. Ve dvou odvětvích se očekává pokles. V porovnání s minulým čtvrtletím tempo náboru vzrostlo ve čtyřech odvětvích a ve čtyřech se snížilo. Nejsilnější poptávku pro Q2 2025 hlásí Zdravotní a sociální péče a farmacie s Indexem 42. Oproti minulému čtvrtletí došlo k nárůstu o 28 bodů a od roku 2022, kdy se začal sektor sledovat, jde o nejvyšší hodnotu. Na druhém místě se umístilo odvětví Finance, pojištění a nemovitosti (Index 31), dále Informační technologie (22, stejně jako předchozí čtvrtletí) a Průmysl a stavebnictví (14). Velký propad zaznamenal sektor Komunikační služby, který se propadl o 31 bodů oproti minulému čtvrtletí na hodnotu -23. Zápornou hodnotu zaznamenalo také odvětví Energetika a veřejné služby, které bylo v předchozím čtvrtletí nejpozitivnější s Indexem 37 a nyní má hodnotu -21.

POROVNÁNÍ ORGANIZACÍ PODLE VELIKOSTI

Pro druhé čtvrtletí jsme zaznamenali pokles optimismu u velkých zaměstnavatelů s více než 1000 zaměstnanci. Naopak ale roste optimismus u středních, malých a nejmenších organizací.

Nejvíce optimističtí jsou čeští zaměstnavatelé v podnicích s 250–999 zaměstnanci s Indexem 26, dále malé společnosti (50–249 zaměstnanců) s hodnotou 17 a mikro společnosti do 10 zaměstnanců s hodnotou 15, které byly v předchozím čtvrtletí nejméně optimistické s Indexem -7.  Naopak vetší společnosti jsou spíše negativní. Největší propad vidíme u extra velkých společností s více než 5000 zaměstnanci, které byly v předchozím čtvrtletí nejoptimističtější a nyní mají hodnotu -2. Ještě více pesimistické jsou pro druhé čtvrtletí tohoto roku velké společnosti (1000–4999 zaměstnanců) s hodnotou -5.

REGIONÁLNÍ SROVNÁNÍ V RÁMCI ČR

České organizace ve všech třech regionech očekávají zvýšení počtu zaměstnanců. Nejoptimističtější jsou Čechy a Praha s Indexem 13, kde také dochází k růstu optimismu. Na Moravě tempo náboru mezikvartálně pokleslo, a to o tři body na hodnotu 9.

Meziročně se tempo náboru zvýšilo ve všech regionech, největší nárůst optimismu vidíme u Moravy, kde se index zvýšil o 11 bodů. Praha si meziročně polepšila o 4 body a Čechy o 2.

GLOBÁLNÍ POHLED

Průzkum ManpowerGroup Indexu trhu práce pro druhé čtvrtletí roku 2025 zahrnoval 39 449 zaměstnavatelů ze 41 zemí a regionů. Sběr dat probíhal v lednu
2025 – v období rostoucí globální nejistoty. Na obzoru se rýsovaly zásadní změny v politice, obchodních vztazích, mezinárodní spolupráci i regulatorním prostředí. Organizace na tuto nejistotu reagovaly různě – některé ji vnímaly jako příležitost k růstu, zatímco jiné přistupovaly k budoucnosti s opatrností, obávajíce se, zda dokážou udržet krok s očekávanými změnami.

Celosvětový výhled zaměstnanosti se již třetí čtvrtletí v řadě drží na hodnotě 25, což představuje meziroční nárůst o 3 procentní body. Náborové aktivity zůstávají stabilní.

Nejoptimističtější náborové plány nadále vykazuje IT sektor s hodnotou 35. Rostoucí důraz vlád i podniků na budování datových center a rozvoj umělé inteligence podporuje tvorbu nových pracovních míst v této oblasti. Zaměstnavatelé v Evropě si zároveň uvědomují nutnost změn v regulačních postupech, aby udrželi konkurenceschopnost v IT odvětví. Pozitivní vývoj zaznamenal také sektor Energetiky a veřejných služeb, kde výhled zaměstnanosti vzrostl na 14. Tento růst reflektuje rostoucí poptávku po energii pro datová centra, pokračující přechod na čistší zdroje energie a uvolnění geopolitického napětí na Blízkém východě, které přispělo ke snížení cen ropy.

Celkově se organizace nadále pohybují mezi klíčovými strategickými dilematy: regulace versus inovace, soběstačnost versus mezinárodní spolupráce, stabilita versus dynamika pokroku a nové příležitosti versus riziko. Toto napětí se odráží i na trhu práce – 40 % zaměstnavatelů plánuje přijímat nové zaměstnance, zatímco 42 % se soustředí na udržení těch stávajících.

JAK URYCHLIT ADAPTABILITU

Společnost ManpowerGroup Česká republika dnes zveřejnila report, ve kterém představuje 16 trendů, které budou utvářet pracovní trh v roce 2025.

„Svět práce vstupuje do éry transformace, jakou jsme dosud nepoznali. Technologická revoluce spolu s demografickými, sociálními a geopolitickými změnami zásadně proměňuje pracovní prostředí, očekávání i vztahy mezi zaměstnanci a zaměstnavateli. Firmy se musí přizpůsobit této nové dynamice, pokud si chtějí udržet konkurenceschopnost. O úspěchu rozhodne jejich schopnost adaptability, investice do lidí a otevřenost inovacím,“ říká Jaroslava Rezlerová, generální ředitelka ManpowerGroup Česká republika.

Jedním z klíčových fenoménů je nástup Generace Z na pracovní trh. Tito mladí lidé jsou technicky zdatní, oceňují možnost povýšení, ale zároveň téměř polovina z nich uvažuje o změně zaměstnání během příštích šesti měsíců. Základem pro udržení této generace ve firmách je podpora kontinuálního vzdělávání a vytváření prostředí, které umožní osobní i profesní růst. „Firmy, které nabídnou Generaci Z smysluplnou práci a podpoří jejich rozvoj, budou vítězi na trhu práce,“ říká Jaroslava Rezlerová.

Na vedoucí pozice dorůstají mileniálové, kteří manažerské odpovědnosti spíše odmítají, a když už je akceptují, tak prožívají mnohem vyšší úroveň stresu, ve srovnání s předchozí generací, což vede k jejich časté fluktuaci. Aby si firmy své klíčové manažery udržely, musí jim nabídnout podporu v podobě mentoringu, zdravého pracovního prostředí a leadership programů zaměřených na dlouhodobý rozvoj. „Budoucí manažeři nechtějí jen řídit, ale inspirovat. Pokud jim tuto možnost firmy nedají, odejdou tam, kde ji dostanou,“ varuje Rezlerová.

Genderová nerovnost zůstává jedním z nevyřešených problémů českého trhu práce. Rozdíl v odměňování žen a mužů v ČR stále dosahuje 16,4 %, přičemž ženy čelí větší míře nejistých pracovních úvazků a nižší zaměstnatelnosti. Firmy, které tuto nerovnost budou ignorovat, riskují ztrátu kvalitních talentů. Klíčem k rovnému trhu práce je větší nabídka částečných úvazků, transparentní odměňování, cílené rekvalifikace a podpora žen ve vedoucích pozicích. „Zaměstnavatelé, kteří dokážou vytvořit individuální podmínky pro ženy, získají loajální a vysoce kvalifikovanou pracovní sílu,“ dodává Rezlerová.

Zároveň roste tlak na produktivitu. Stres na pracovišti se stává vážným problémem, přičemž téměř polovina zaměstnanců na světě ho pociťuje na denní bázi. Přesto pouze pětina pracovníků cítí, že jejich zaměstnavatel aktivně podporuje jejich duševní pohodu. Investice do well-being programů, work-life balance a revize pracovního hodnocení se tak stávají nezbytností.
„Well-being zaměstnanců přímo ovlivňuje jejich výkonnost. Firmy, které ji podcení, na to doplatí,“ říká Rezlerová.

Další velkou změnou je trvalý posun k hybridním modelům práce. Docházka do kanceláří je stále o 30–35 % nižší než před pandemií a zaměstnanci očekávají flexibilitu jako standard. Přesto řada firem stále váhá s nastavením jasných pravidel pro hybridní práci. Důvěra a flexibilita jsou přitom klíčem k efektivitě. „Důležité je pochopit, že práce není místo, ale činnost. Kdo toto pravidlo přijme, bude mít navrch,“ konstatuje Rezlerová.

Kromě změn v organizaci práce se zrychluje i potřeba rychlého přeskupování talentů. Stále více profesionálů volí práci na volné noze nebo gig ekonomiku, která už tvoří 12 % globálního trhu práce a jednorázové nebo krátkodobé pracovní projekty a přivýdělky jsou pro lidi stále populárnější. Firmy, které umožní zaměstnancům větší flexibilitu a projektovou spolupráci, budou mít výhodu v získávání a udržení nejlepších lidí. „Kdo umožní lidem zapojit se do projektů podle jejich expertízy a zájmu, ten si udrží nejlepší talenty,“ dodává Rezlerová.

Umělá inteligence je dalším faktorem, který mění pravidla hry. Už 43 % českých firem implementovalo generativní AI nástroje a další čtvrtina jejich zavedení plánuje v příštím roce. Firmy, které se AI obávají nebo ji odmítají, se vystavují riziku ztráty konkurenceschopnosti.
„AI není hrozba, ale příležitost. Místo paniky investujte do správné adopce nových technologií, protože většina lidí nezačne používat nové nástroje sama a potřebuje dlouhodobou podporu,“ radí Rezlerová.

Podobně zásadní změnu představuje i zelená transformace. Do roku 2030 může ekologická revoluce vytvořit celosvětově 30 milionů nových pracovních míst, avšak nedostatek odborníků v tomto odvětví brzdí rozvoj. Firmy, které budou investovat do reskillingu a zavádění zelených inovací, si zajistí stabilní růst. „Udržitelnost není jen morální povinnost, ale i obrovská byznysová šance,“ říká Rezlerová.

Aktuálně mají firmy na trhu práce o něco větší převahu, ale tento stav nebude trvat věčně. Jakmile dojde k oživení ekonomiky, fluktuace zaměstnanců poroste. „Firmy, které si myslí, že je zaměstnanci potřebují víc, než oni je, brzy zjistí, že opak je pravdou,“ upozorňuje Rezlerová.

Nedostatek talentů zůstává dlouhodobým problémem. Globálně 74 % zaměstnavatelů
a 66 % v ČR nemůže najít kvalifikované pracovníky a umělá inteligence tento problém nevyřeší – spíše naopak vytváří nové specializované pozice. Řešením je diverzifikace náboru, investice do rekvalifikací a hledání talentů i mimo tradiční rámec. „Nejlepší strategií je nečekat na dokonalého kandidáta, ale vychovat si ho,“ uzavírá Rezlerová.

Trh práce v roce 2025 přinese zásadní změny a klíčem k úspěchu zaměstnanců i firem bude přizpůsobivost. Hybridní modely práce se stanou normou, investice do talentů rozhodnou
o konkurenceschopnosti firem a technologie nebudou jen trendem, ale podmínkou přežití. Zelená transformace vytvoří nové pracovní příležitosti a zaměstnavatelé, kteří si uvědomí význam rovnosti a diverzity, získají loajální pracovní sílu. Budoucnost práce je v neustálém vývoji, a ti, kdo se dokážou přizpůsobit, budou lídry v novém ekonomickém světě.

-jik-

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*