
Společnost ManpowerGroup Česká republika dnes zveřejnila výsledky průzkumu „ManpowerGroup index trhu práce“ pro třetí čtvrtletí roku 2025.

V rámci průzkumu ManpowerGroup index trhu práce pro třetí čtvrtletí 2025 byla všem účastníkům vybraného reprezentativního vzorku 520 zaměstnavatelů v ČR položena otázka: „Jak očekáváte, že se změní celkový počet zaměstnanců ve vaší společnosti v následujícím čtvrtletí do konce září 2025 v porovnání s aktuálním čtvrtletím?“
Zaměstnavatelé v ČR hlásí pro další čtvrtletí nárůst náborového optimismu i přes hrozbu celních válek. 31 % respondentů plánuje zvyšovat počet zaměstnanců, 15 % hlásí snížení počtu zaměstnanců a 50 % neplánuje žádné změny. Čistý index trhu práce je tedy 16 procentních bodů a v porovnání s předchozím čtvrtletím zaměstnavatelé očekávají posílení Indexu o 5 procentních bodů, a to i v meziročním srovnání.
„Hrozba celních válek vnesla do ekonomiky další nejistotu, ale do náborových plánů na třetí čtvrtletí se nepropsala. Podle průzkumu ManpowerGroup index trhu práce se bude tempo růstu poptávky po nových zaměstnancích mírně zvyšovat, a to především ve službách, maloobchodu, finančnictví a realitách. Opatrnost pokračuje v průmyslu a logistice, ale i tam převažuje počet zaměstnavatelů, kteří plánují nabírat. Opatrné oživení naznačují i další indikátory, jako mírně rostoucí důvěra podnikatelů i spotřebitelů v ekonomiku (podle konjunkturálních průzkumů ČSÚ) a klesající nezaměstnanost,“ říkáJaroslava Rezlerová, generální ředitelka ManpowerGroup Česká republika.

POROVNÁNÍ DLE ODVĚTVÍ
Čeští manažeři očekávají v 8 z 9 sledovaných odvětví v příštím čtvrtletí nárůst počtu zaměstnanců. V jednom odvětví se naopak plánuje mírné snížení. Ve srovnání s minulým čtvrtletím trh práce posílil ve 4 z 9 odvětví, oslabil také ve 4 a v jednom zůstal bez změny. V meziročním srovnání optimismus posílil v 5 odvětvích. Nejvíce optimismu je v sektoru Komunikační služby s Indexem 57. Následuje sektor Obchod, služby a Ubytování, stravování (26), Finance pojištění a nemovitosti (23) a Doprava skladování a automotive (16). Naopak nejslabším odvětvím je Energetika a veřejné služby s Čistým indexem trhu práce -2 p. b., což představuje nárůst oproti předchozímu čtvrtletí o 19 p. b. Druhým nejméně optimistickým odvětvím je Veřejný a neziskový sektor s Indexem 1, stejně jako minulé čtvrtletí.
K poměrně velkému propadu oproti minulému čtvrtletí došlo v sektoru Informační technologie s hodnotou 9, což je pokles o 13 p. b. „IT sektor prochází v ČR velkou proměnou. V minulosti se zde koncentrovala mezinárodní vývojová a servisní centra s vysokým podílem méně kvalifikovaných IT specialistů. Tyto pozice jsou často nahrazovány automatizací, nebo se přesouvají do Asie. Naopak největší poptávka je aktuálně po IT specialistech v oblasti datové analytiky, kybernetické bezpečnosti, vývoje softwaru a automatizace procesů. Roste i zájem o experty na digitální dvojčata, rozšířenou realitu a virtuální simulace, což reflektuje rychlý nástup průmyslu 4.0 a využití AI ve výrobě. Firmy hledají méně techniky a více specialisty na propojení technologií s byznysem – tedy IT profesionály, kteří rozumí i oboru, nejen kódu,“ říká Jakub Kadlec, manažer Manpower IT, divize ManpowerGroup pro nábor IT specialistů.

POROVNÁNÍ PODLE VELIKOSTI ORGANIZACÍ
Nejoptimističtější jsou zaměstnavatelé ve velkých organizacích nad 1000 zaměstnanců, dále malé organizace (50–249 zaměstnanců). K velkému nárůstu došlo u extra velkých organizací s více než 5000 zaměstnanci s Indexem 18, kde došlo v mezikvartálním srovnání k nárůstu o 20 p. b. Od minulého čtvrtletí trh práce posílil ve 4 ze 6 sledovaných velikostí organizací a oslabil u mikroorganizací (8), které jsou nejméně optimistické a u středních organizací, kde došlo k poklesu optimismu o 16 p. b. na hodnotu 10. V meziročním srovnání došlo k nárůstu optimistu ve 4 ze 6 sledovaných velikostech a u dvou velikostí se optimismus snížil.
„Výsledky ukazují, že firmy si začínají zvykat na prostředí trvalé nejistoty a učí se v něm operativně plánovat. Stabilní domácí spotřeba a posun k digitálním řešením pomáhají zmírňovat dopady globálních turbulencí tím, že zvyšují flexibilitu firem, snižují závislost na fyzické infrastruktuře, zvyšují odolnost vůči výkyvům, otevírají nové trhy a zdroje příjmů,“ doplňuje Jaroslava Rezlerová.
REGIONÁLNÍ SROVNÁNÍ V RÁMCI ČR
České organizace ve všech 3 regionech očekávají v nadcházejícím čtvrtletí nárůst počtu zaměstnanců. Ve srovnání s minulým čtvrtletím náborové klima ve všech třech regionech posílilo, nejvíce v Čechách s nárůstem o 8 p. b. na hodnotu 21. Nejméně optimističtí jsou zaměstnavatelé na Moravě a ve Slezsku.
GLOBÁLNÍ POHLED
Průzkum ManpowerGroup index trhu práce pro třetí čtvrtletí 2025, který shromáždil data od 40 671 zaměstnavatelů ze 42 zemí ukazuje v třetím čtvrtletí 2025 opatrnost, přičemž Čistý index zaměstnanosti (NEO) klesl o jeden bod na hodnotu 24 bodů. To je ale stále o dva body vyšší než ve stejném období loňského roku.
Mezikvartální oslabení důvěry zaměstnavatelů pramení z nestabilního globálního prostředí – včetně obchodních sporů, změn politik a negativních ekonomických prognóz. To vede k opatrnějším náborovým strategiím a v některých případech i k propouštění.
Z hlediska jednotlivých odvětví zůstávají informační technologie stabilní s NEO na úrovni 36 (+1), zatímco finanční a realitní sektor vykazuje pokles na 28 bodů (−4). Pokles v tomto sektoru souvisí s výkyvy na finančních trzích, zavedením amerických cel a následnými odvetnými opatřeními, která vyvolala obavy z možného propadu akciových trhů. Situaci dále zhoršují propouštění ve velkých bankách.
Závěrem lze říci, že výsledky průzkumu zaměstnanosti pro třetí čtvrtletí 2025 ukazují na rostoucí opatrnost ze strany zaměstnavatelů po celém světě. Globální nejistota pramenící z obchodních konfliktů, změn politik a oslabujícího ekonomického výhledu snižuje důvěru firem, což se promítá do pomalejšího tempa náboru a častějších rozhodnutí o snižování stavů.

AI MĚNÍ SVĚT PRÁCE
Podle nejnovějších globálních průzkumů společnosti ManpowerGroup se technologičtí lídři i zaměstnavatelé po celém světě snaží vyrovnat s rychlými změnami, které přináší umělá inteligence. „AI dnes prostupuje všemi oblastmi podnikání – ve výrobě se využívá pro prediktivní údržbu strojů, optimalizaci procesů nebo řízení dodavatelských řetězců. V HR automatizuje nábor, analyzuje životopisy, personalizuje školení a pomáhá s plánováním kapacit. V marketingu se stará o analýzu zákaznického chování, generování obsahu a cílení kampaní. V zákaznickém servisu nahradila tisíce operátorů inteligentními chatboty. Ve financích zajišťuje detekci podvodů, scoring klientů i řízení rizik. A v samotném IT je AI revolucí v revoluci – od psaní kódu přes testování až po správu systémů. Pomáhá programátorům generovat části kódu, zefektivňuje vývoj softwaru, optimalizuje infrastrukturu a díky autonomní správě sítě mění i roli administrátorů. AI není jen nástrojem, ale spolutvůrcem budoucnosti byznysu,“ říká JAROSLAVA REZLEROVÁ, generální ředitelka ManpowerGroup.
Umělá inteligence zároveň klade nové nároky na zaměstnance i jejich dovednosti. Přestože se obavy z masového nahrazování lidské práce AI zatím nepotvrzují, firmy i jednotlivci cítí tlak na adaptaci. Více než 80 % CIO a IT lídrů uvádí, že pozorují změny v náborových vzorcích v důsledku AI a technologického pokroku. Podle našeho průzkumu mezi 520 zaměstnavateli v ČR si kolem 70 procent z nich myslí, že do pěti let se díky automatizaci a AI promění řada pozic. Nejvíce se podle průzkumu promění pozice v oblastech jako je právě IT, produkce a výroba, logistika, obchod a marketing.

KYBERBEZPEČNOST A AI: PRIORITY ROKU 2025
Podle studie ManpowerGroup CIO Outlook 2025: Key Priorities for Tech Leaders je kyberbezpečnost největší výzvou dnešních technologických lídrů. 41 % CIO uvádí, že právě bezpečnost je to, co je děsí nejvíce. Následují výzvy v oblasti AI (19 %) a optimalizace technologií (15 %). Více než tři čtvrtiny firem (77 %) plánují zvýšit své investice do kyberbezpečnosti.
Generativní AI se mezitím etablovala jako klíčový trend, ale s určitou dávkou obezřetnosti.
36 % technologických lídrů vnímá AI jako revoluční technologii, která však ještě potřebuje další vývoj, zatímco 33 % stále považuje její reálný přínos za nejasný. Jen 10 % CIO uvedlo, že mají AI plně integrovanou do celé organizace.
„V českém i globálním kontextu dnes vidíme, že AI není jen buzzword. Je to skutečný transformační faktor. Až 53 % zaměstnavatelů už používá AI nástroje při náboru a onboardingu, ale zároveň si třetina z nich uvědomuje, že AI nedokáže nahradit lidské dovednosti jako etické rozhodování, empatii nebo osobní přístup. Tyto ,power skills‘ se stávají novou konkurenční výhodou,“ říká Jaroslava Rezlerová, generální ředitelka ManpowerGroup Česká republika.
FIRMY MAJÍ VYSOKÁ OČEKÁVÁNÍ
Zatímco firmy od svých zaměstnanců očekávají technologickou gramotnost a schopnost efektivně pracovat s AI, realita ukazuje na mezery v přípravě. Z průzkumu společnosti ManpowerGroup vychází, že jen 28 % firem pravidelně školí své IT zaměstnance v nových technologiích. Zároveň roste význam tzv. AI literacy – schopnosti nejen AI používat, ale porozumět jejím limitům, rizikům i etickým aspektům. Zaměstnanci, kteří tuto dovednost zvládnou, mají podle dat ManpowerGroup výrazně lepší šanci na kariérní růst. V některých firmách je schopnost práce s AI zohledňována v hodnocení výkonu.
„Digitalizace trhu práce je nevyhnutelná. Co však ovlivnit můžeme, je způsob, jak se na ni připravíme. Naše data ukazují, že 87 % zaměstnanců věří ve svou schopnost zvládnout svou práci i v době rychlého technologického pokroku, ale zároveň jen 20 % firem je skutečně připraveno zajistit, aby AI systémy byly transparentní a bez předsudků. Právě tady vzniká prostor pro lidské vedení a důležitost HR, které propojuje technologie s lidmi,“ dodává Rezlerová.

NOVÝ MODEL SPOLUPRÁCE
Z dat vyplývá, že nejefektivnější přístup je kombinace automatizace rutinních úkolů s důrazem na lidské schopnosti v oblastech jako kreativita, strategické rozhodování nebo týmová spolupráce. Firmy, které přistupují k AI jako k doplňku, nikoli náhradě lidské práce, získávají konkurenční výhodu. Podle společnosti ManpowerGroup by měli zaměstnavatelé upravit pracovní role tak, aby využívaly AI efektivně a bezpečně, investovat do upskillingu a reskillingu a podporovat kulturu otevřenosti, spolupráce a kontinuálního vzdělávání.
Technologická revoluce vedená umělou inteligencí mění svět práce rychleji než kdy dříve. Firmy po celém světě se snaží najít rovnováhu mezi efektivitou, bezpečností a lidským rozměrem. Výzkumy ManpowerGroup potvrzují, že budoucnost práce nebude jen o nástrojích, ale především o schopnosti lidí spolupracovat s technologiemi. Úspěšné organizace budou ty, které investují do rozvoje dovedností svých zaměstnanců, přetvoří pracovní role a přijmou AI jako partnera, nikoli hrozbu. Zároveň bude klíčové nepodceňovat lidské faktory jako empatii, komunikaci a kritické myšlení, které AI nedokáže nahradit.
ManpowerGroup je připravena být strategickým partnerem firem, které chtějí v tomto novém světě obstát a být lídrem změn.
-jik-