
Karolína Barič ze společnosti Rethink Architecture, je zároveň odbornou garantkou programu Rethink Academy, jehož první ročník proběhl na podzim roku 2024. Se ptáme: Jaké bude stavebnictví v roce 2030 a jak k tomu přispěje aplikace udržitelných principů?

České stavebnictví prochází hlubokou krizí. Dlouhodobě to ukazují nejen data Českého statistického, ale sledovat to lze i v praxi. Pokud má být sektor budov dekarbonizovaný do roku 2050, musíme tempo renovací zrychlit třikrát. Přitom klesá stavební produkce, řízení se vlečou, docházejí stavební materiály, chybí tisíce pracovníků a digitalizace stavebního řízení je na mrtvém bodě. To vše spolu s nutností adaptace měst a krajiny na probíhající klimatickou změnu přináší výzvy, ale i příležitosti k transformaci odvětví.
Stavebnictví, coby jeden ze základních pilířů fungující ekonomiky, se na hrubém domácím produktu České republiky podílí z více než 5 %. Je zřejmé, že tento poměrně rigidní obor se otřásá v základech a toto zemětřesení bude ještě nějakou dobu pokračovat.
Z analýzy Rethink Architecture vyplynulo:
- Z čeho budeme stavět? Stavební materiály docházejí: Nejpozději do 10 let skončí 50-60 % z 204 aktivně činných kamenolomů a cca 60-70 % ze 149 aktivně činných pískoven v České republice.
- Nerekonstruujeme dost rychle: Pokud máme v roce 2050 dosáhnout dekarbonizovaného sektoru budov, musíme tempo renovací třikrát zrychlit. Hloubkové rekonstrukce budov by přitom mohly ušetřit až 32 megatun CO₂ eq ročně, což je více, než kolik emisí CO₂ eq ročně vypouští největší uhelné elektrárny v ČR.
- Ve stavebnictví chybí tisíce lidí: Dle odhadů zde chybí tisíce lidí a zájem o studium stavebních oborů není vysoký. Nedostatek absolventů stavebních oborů trápí dle analýzy CEEC Research 89 % firem ve stavebnictví. Od roku 2010 se počet zájemců o stavebně-technické obory snížil o 40 %.
Udržitelnost už neslouží jen k budování brandu a firemního PR, začíná být naopak nevyhnutelnou součástí businessu. Velkou příležitostí ke zjednodušení a zrychlení povolování staveb byl nový stavební zákon, se kterým se však nyní všichni teprve sžívají a učí pracovat, nezvládnutá digitalizace toto sžívání navíc zatím komplikuje. Cesty, jak předejít hrozícím rizikům, ovšem existují.
Mohou to být kvalitní rekonstrukce stávajícího fondu budov, nová výstavba ve vysokém environmentálním standardu, využívání efektivních technologií a obnovitelných zdrojů energie, použití přírodních materiálů jako dřevo, sláma či konopí, a také větší důraz na recyklaci a znovuvyužívání stavebních materiálů.
V některých oblastech, jako je výšková výstavba ze dřeva, nás však dosud brzdí legislativa, pro snadnější recyklaci stavebních materiálů z demolic zase chybí infrastruktura. Zároveň tlak na udržitelnost ze strany zákazníků, finančních institucí i legislativy obecně sílí a je třeba být připravený. Pro udržení a prosperitu tohoto důležitého sektoru ekonomiky jinak než udržitelně stavět a rekonstruovat už nepůjde.
Problémem je, že příliš mnoho stavebních firem, developerů, ale i vlastníků nemovitostí tyto cesty, jak efektivně aplikovat principy udržitelného stavebnictví a architektury, buď vůbec neznají nebo netuší, jak je do svých projektů a ve své praxi aplikovat.
Právě z toho důvodu, že vnímáme nepřipravenost mezi odborníky v našem oboru, jsme spustili komplexní vzdělávací program, který je určen k tomu, aby se naučili na nové výzvy reagovat a připravili své projekty prakticky a efektivně na požadavky ESG. která je zároveň odbornou garantkou programu Rethink Academy, jehož první ročník proběhl na podzim roku 2024. Absolventi nejvíce ocenili dobré tipy a příklady z praxe a možnost vyzkoušet získané dovednosti aplikovat na reálných projektech. Účastníci se tak, s expertním vedením lektorů, mohli inspirovat i navzájem.