Pořízení tepelného čerpadla pro vytápění rodinného domu je čím dál častější volbou českých i slovenských domácností. Ne vždy je však tato investice vhodná pro každý dům. Jaké jsou hlavní faktory, které je potřeba zohlednit, aby se pořizovací náklady a následné provozní náklady opravdu vyplatily? A na co si dát při výběru tepelného čerpadla pozor? I na tyto otázky odpovídá následující článek.
Pořízení tepelného čerpadla je ideální pro novostavby, kde je možné dosáhnout vysoké energetické účinnosti. „V domech, které mají kvalitně zateplený vnější plášť, může být investice do tepelného čerpadla opravdu rentabilní,“ říká Ondřej Popelka ze společnosti Enbra, která se věnuje řešením v oblasti technické správy budov. Tepelné čerpadlo se často kombinuje s podlahovým vytápěním nebo solárními systémy, což dále snižuje náklady na provoz.
VYPLATÍ SE POŘÍZENÍ TEPELNÉHO ČERPADLA?
Samozřejmě ale existují případy, kdy se tepelné čerpadlo nevyplatí vůbec. Týkají se domů s velice nízkou tepelnou ztrátou – přibližně do 2 kW. Náklady na vytápění jsou v těchto případech tak nízké, že by se návratnost tepelného čerpadla podstatně protáhla.
„Pokud si lidé stanovili jako svoji prioritu nízké náklady na vytápění a nevyhledávají cestu nezávislosti na fosilních palivech, pak je pro ně kvalitní kondenzační kotel tou správnou volbou. To stejné platí i pro domy s extrémně vysokou tepelnou ztrátou přes 20 kW. S nadsázkou se dá říct, že obyvatelé těchto domů nemají na výběr, vytápění tuhými palivy je jasná volba,“ tvrdí Popelka.
Pokud zatouží po ekologičtější variantě, je nutné zvážit alespoň částečnou rekonstrukci domu, zejména v oblasti výměny oken, dveří a zateplení půdy. I na takovou rekonstrukci je možné čerpat dotační tituly Nová zelená úsporám nebo Oprav dům po babičce. „Podle našich zkušeností se ale na trhu přesto objevuje spousta prodejců, kteří na základě vidiny zisku doporučí tepelné čerpadlo, přestože pro ně rodinný dům nemá vůbec vhodné dispozice,“ konstatuje odborník.
JAKÁ JE NÁVRATNOST INVESTICE?
I když je pořízení tepelného čerpadla nákladnější než třeba plynový kotel, dlouhodobé úspory mohou tuto investici i několikrát vrátit. V dobře zateplených starších domech nebo v některých novostavbách může být návratnost investice již během pěti let. Starší objekty, které vyžadují doplňkové úpravy, mohou mít delší dobu návratnosti, až sedm nebo více let.
„Další náklady může přinést úprava rodinného domu, zejména ve starších domech je pořízení tepelného čerpadla často spojené s dalšími výdaji. Při návrhu nového topného systému, pokud stávající nevyhovuje potřebám tepelného čerpadla, mohou odborníci doporučit instalaci radiátorů nebo dalších zařízení, které umožní vytápět při nižší teplotě vody,“ říká Popelka.
PODLE ČEHO VYBÍRAT A NA CO MYSLET PŘED MONTÁŽÍ?
Před pořízením tepelného čerpadla by měl člověk zvážit prostorové možnosti nejen venku, ale i uvnitř domu. Ideální je, pokud má dům technickou místnost kvůli rozměrům vnitřních jednotek. Předem je také potřeba nechat montážní firmou a elektrikáři zkontrolovat elektrické rozvody – zda jsou v nich nainstalovány správné jističe, případně jestli je v nich dostatek místa pro nové.
Při výběru místa pro venkovní jednotku je nutné myslet na to, že během provozu vznikají litry tekutiny, takzvaného kondenzátu. „Ten se může odvádět do kanalizace za předpokladu, že je vytvořen sifon, který zabraňuje vstupům par z kanalizace do tepelného čerpadla. Pokud není použitý vývod do kanalizace je nutné použít vsakovací výkop, aby nedocházelo k rozlévání kondenzátu. Ten zabraňuje rozlévání kondenzátu po chodníku či ulici a jeho následné zamrznutí, kde by mohl někdo uklouznout,“ doplňuje Popelka.
JAK SE VYVÍJÍ ODHADOVANÁ CENA ELEKTŘINY A PLYNU
Dobrou zprávou je, že ceny elektřiny, ale i plynu by měly od nového roku spíše klesat. Postupné zlevňování oznámila na konci třetího kvartálu skupina ČEZ. Největší český dodavatel energií plánuje snížení cen nefixovaných produktů od 1. ledna 2025. Plyn na dobu neurčitou zlevní na úroveň 1629 korun/MWh, což představuje pokles o přibližně o 10 %. Oproti lednu 2024 zákazníci za jednu spotřebovanou megawatthodinu od ledna 2025 ušetří přes 530 korun. Elektřina pro nejběžnější sazbu bude k mání za 4099 korun/MWh, tedy zhruba o 6 procent méně než nyní. V meziročním srovnání činí pokles za megawatthodinu dokonce 690 korun. V letošním roce ČEZ zlevňoval hned dvakrát – na začátku roku a následně v létě.
CO JE DOBRÉ JEŠTĚ VĚDĚT
Plánujete pořízení nového zdroje tepla a zamlouvá se vám tepelné čerpadlo? Možná jste se setkali s některými obavami nebo mýty ohledně jejich fungování, možná nemáte úplně jasno v tom, na co se při výběru zaměřit. Jak je to s tepelným čerpadlem v mrazech, co udává sezónní topný faktor a proč je důležité chladivo R290?
Vzhledem k velkému zájmu o tepelnou techniku není vyloučeno, že se na trhu setkáte s produkty pochybného původu od firem, které třeba ani nemají pro instalaci či následný servis tepelných čerpadel dostatečné technické zázemí a odborné znalosti. Výběr dodavatelské a instalační firmy tak nepodceňujte. Na co se dále zaměřit?
VÝKON NEBO TOPNÝ FAKTOR?
Volba správného výkonu tepelného čerpadla je důležitá pro zajištění jeho efektivního provozu. Efektivitu tepelného čerpadla pak udává tzv. topný faktor (COP). Například tepelné čerpadlo s topným faktorem 5 vyrobí z 1 kWh elektřiny 5 kWh tepla. Vás by ale měl více zajímat tzv. sezónní topný faktor (SCOP), který lépe vypovídá o ekonomice provozu tepelného čerpadla, protože bere v úvahu celoroční provoz. Kvalitní dodavatel tuto hodnotu uvádí v dokumentaci nebo ji sdělí na požádání.
TEPELNÁ ČERPADLA V MRAZECH
Tepelná čerpadla typu vzduch-voda pracují s teplem z okolního vzduchu, které předávají otopné vodě. Člověka tak může zcela logicky napadnout, že když venku mrzne, není přece odkud teplo brát. Podle odborníků může mít tepelné čerpadlo vzduch-voda během nízkých zimních teplot skutečně nižší účinnost, protože musí na přenos tepla do vody vynaložit větší množství energie.
„Tepelné čerpadlo ztrácí účinnost obvykle při teplotách hodně hluboko pod bodem mrazu, ale takových dnů v Česku moc není. Například průměrná lednová teplota u nás nedosahuje ani −5 °C,“ vysvětluje Martin Müller, manažer technické podpory společnosti Acond, s tím, že v tuhých mrazech se samozřejmě snižuje topný faktor a efektivita provozu. Ta ale i při teplotách −15 °C zůstává o mnoho vyšší než u elektrického topení. Hlavně v chladnějších lokalitách se pak tepelné čerpadlo instaluje společně s tzv. bivalentním zdrojem tepla, obvykle elektrokotlem.
TEPELNÉ ČERPADLO SE DOBŘE KOMBINUJE S FOTOVOLTAIKOU
Velkou výhodou tepelného čerpadla je možnost jeho kombinace s domácí solární elektrárnou. Tím, že tepelné čerpadlo z elektřiny vyrobí několikrát víc tepla, vlastně výrazně zvyšuje efektivitu domácí výroby elektřiny. Rychlé změny výkonu, kterými se může výroba elektřiny ve fotovoltaice vyznačovat, ale tepelnému čerpadlu nesvědčí. „Ve spolupráci s Univerzitním Centrem Energeticky Efektivních Budov ČVUT jsme proto vyvinuli inteligentní řízení tepelného čerpadla, které nejen šetří tepelné čerpadlo, ale zároveň přizpůsobuje jeho výrobu aktuální spotřebě domu tak, aby se minimalizovaly přetoky do distribuční sítě,“ popisuje novinku Martin Müller.
POZOR NA CHLADIVO
Ani tepelným čerpadlům se nevyhnou omezení daná ekologickými důvody. Příčinou jsou rovněž emise, a to emise chladiva, které se v tepelném čerpadle stará o přenos tepla z okolního vzduchu nebo zemního vrtu do otopné vody. Emise fluorovaných plynů, které se používají jako chladivo v běžných tepelných čerpadlech, klimatizacích nebo lednicích, mají výrazný podíl na oteplování zemského klimatu. Dodatečná výměna chladiva za ekologicky šetrnější je sice možná, ale může být technicky i finančně náročná. Navíc je připravena i legislativa obsahující úplný zákaz servisu zařízení s fluorovanými plyny, tedy chladivy jako R32 a R410a.
Tepelná čerpadla s těmito chladivy nebude možné od roku 2030 používat. Typ používaného chladiva si proto u dodavatele ověřte. Tepelná čerpadla navržená pro udržitelný provoz jsou konstruována s ekologicky šetrným chladivem R290 s velice nízkým GWP 3 (GWP z anglického Global Warming Potential – potenciál globálního oteplování). Tento ukazatel vypovídá o tom, jaký dopad má dané chladivo na klima.
-jik-