
Stavebnictví čelí mnoha velkým výzvám: rostoucí náklady na výstavbu a nedostatek kvalifikovaných pracovníků se střetávají s naléhavou potřebou nového bydlení. Transformace energetiky a vytápění, nemluvě o rychlém tempu digitalizace, zároveň vytváří nové příležitosti pro udržitelnou budoucnost. Společnost Messe Frankfurt zareagovala na dynamické výzvy na trhu nově vytvořeným manažerským týmem pro svou divizi Building Technologies. Důkazem toho je právě probíhající veletrh, který odstartoval 17. března a potrvá na výstavišti ve Frankfurtu do 21. března. Zaznamenali jsme i rekordní účast českých firem.
Veletrh ISH 2025, který přináší nejaktuálnější trendy a inovace v různých oblastech hospodaření s vodou a energiemi v budovách. České firmy mají silné zastoupení i v sektoru vytápění. Veletrhu se účastní 2183 vystavovatelů z 54 zemí, kteří se zde na 260 000 m2 výstavní plochy představují v osmi sekcích, jež se věnují tradičním tématům, jako jsou koupelny, nakládání s vodou i s odpadní vodou, topenářství, ventilace a vzduchotechnika, ale rovněž softwarová řešení a digitalizace a chytré řízení budov.
Letošní ročník se nese v duchu „Řešení pro udržitelnou budoucnost“ a zaměřuje se na udržitelnost, efektivitu a chytrá řešení. ISH 2025 zaměřuje na klíčové otázky pro sektor sanity a HVAC v souvislosti s ochranou klimatu, např. moderní sanitární koncepty pro optimalizaci spotřeby vody, energeticky účinné generátory tepla pro snížení CO₂, nejnovější technologie pro zlepšení kvality vnitřního vzduchu a inteligentní automatizaci budov pro inteligentní řízení spotřeby energie. Ke klimaticky neutrálnímu stavebnictví přispívají rovněž digitální aplikace a udržitelné výrobní procesy.
Kromě Německa je zde nejvíce vystavovatelů z Itálie, Číny, Turecka, Polska, Španělska, Holandska, Rakouska, České republiky a Indie. Celkem 72 procent vystavovatelů pochází ze zemí mimo Německo, což je vysoká mezinárodní úroveň, která odborným návštěvníkům poskytuje komplexní přehled o globálních trendech na trhu a nejnovějších technologiích.

Mezi vystavovateli z České republiky najdeme opravdu pestré portfolio firem – od velkých společností, přes dcery zahraničních matek až po malé rodinné firmy. Jednou z posledně jmenovaných je i PLAS BRNO. Jana BERÁNKOVÁ, asistentka výkonného ředitele pro podporu marketingu a obchodu z této společnosti, STAVITELI prozradila: „Jsme rodinná tuzemská firma s více než 30tiletou tradicí. Náš stálý tahák jsou novinky, které zákazníci jinde nenaleznou – především z oblasti sanity. Máme inovovaný program doplňků pro vnitřní odpadní systém. Minimálně procento ze zisku dáváme do vlastního vývoje a máme momentálně zhruba 50 zaměstnanců.“
„V oblasti sanity a TZB se neustále vyvíjejí důležité inovace, které mohou pohánět energetickou revoluci a přispívat k pokroku v oblasti zásobování teplem a vodního hospodářství. Provádění v plném rozsahu však bude úspěšné pouze tehdy, budeme-li spolupracovat za správných podmínek. ISH je přední platformou pro průmysl, kde se setkávají výrobci, plánovači, obchodníci a političtí činitelé, aby vyvíjeli udržitelná řešení a aktivně utvářeli budoucnost zastavěného světa,“ říká Wolfgang Marzin, prezident a generální ředitel společnosti Messe Frankfurt.


TZB V CENTRU DĚNÍ
V segmentu TZB ve Frankfurtu zaujala rovněž česká společnost Regulus. Lucie Uchytilová, z marketingu společnosti se ze Stavitelem podělila o největší trháky, které firma na veletrhu představuje: „Za největší tahák letošní účasti na veletrhu ISH považujeme představení dvou klíčových novinek. První z nich jsou čerpadlové skupiny s oběhovým čerpadlem Regulus RPA 25-8, které nabízejí vysokou efektivitu a spolehlivost. Druhou novinkou je široký sortiment kulových kohoutů Magnet FilterBall s filtrem a magnetem, s připojením 1/2“–2“ a s různými typy ovládání – pákou, motýlkem nebo nově se zalomenou pákou, které přinášejí větší variabilitu a komfort při instalaci. Tyto produkty odpovídají aktuálním požadavkům trhu na energetickou účinnost, jednoduchost instalace a spolehlivost. Naše čerpadlové skupiny i kulové kohouty jsou navrženy tak, aby zjednodušily práci instalatérům a zároveň zajistily maximální efektivitu systémů. Zároveň reflektují zpětnou vazbu od zákazníků.“
Lucie Uchytilová se neopomenula pochlubit i tím, že firma disponuje vlastním vývojem s 20 lidmi: „ Součástí našeho zázemí je speciální zkušební laboratoř, která umožňuje testování výrobků a ověřování jejich parametrů před uvedením na trh. Tím zaručujeme vysokou kvalitu a spolehlivost všech nabídnutých produktů. Řada výrobků vyvinutých společností Regulus je chráněna patenty a užitnými/průmyslovými vzory v České republice a mnoha dalších zemích. Do vývoje pravidelně investujeme 4-5 % z našeho obratu.“

ZA KOMÍNY SE NĚMCI STYDÍ
„Jako součást švýcarské skupiny ALMEVA jsme si vzali celý veletrh na starosti my,“ říká Pavel Mareček, CEO společnosti ALMEVA a vysvětluje: „Němci se za komíny stydí, ale přitom je nadevše jasné, že to prostě bez komínu ještě dlouho v Evropě nepůjde. A průmysl se bez komínu neobejde ani v létě. Takže jsme přizvali i partnera EXODRAFT z Dánska, se kterým nabízíme produkt zpětného získávání tepla ze spalin (zinkovny, pekárny, slévárny apod.), kde energie těmi komíny jdou někdy pánu Bohu do nebes. Prostě my neporučíme fyzice, jak se to naučili europoslanci, že se má od stolu snížit emise, ale umíme správnou volbou technologií ušetřit energie a tím potažmo ušetřit trocha toho fosilního mixu.“
Vlastní vývoj a investice do něj popisuje Mareček následovně: „Do vlastního vývoje investujeme, máme za posledních 10 let několik průmyslových vzorů i patentů, kdy právě vývoj máme tady v ČR pro celou skupinu. Jsou to nejen naši pracovníci, ale i vysoké školy, kam zadáváme další měření nebo testování – jako Vysoká škola báňská Ostrava nebo VUT Brno. Popravdě jsme ještě nikdy nehodnotili, kolik je to procent, ale jsou to dnes již nižší miliony korun.“
NOVÝ KONCEPT PRO NOVÉ VÝZVY
Hlavní problémy, kterým čelí sektor sanity a vzduchotechniky, se odrážejí i ve struktuře veletrhu, který se letos otevírá v novém formátu. Restrukturalizace je založena na průzkumech mezi návštěvníky o jejich požadavcích a zájmech, stejně jako na diskusích s partnery a vystavovateli. Průmyslové portfolio se dnes stále více zaměřuje na kompletní systémy a integrovaná řešení.

Projektanti, řemeslníci a provozovatelé také stále častěji hledají komplexní, integrované koncepty a nová struktura ISH tento vývoj zohledňuje. Jeho jádrem je osm oblastí řešení, které umožňují rychlou orientaci: koupelny, vodní systémy, instalace, výroba tepla, vnitřní vzduch, inteligentní řízení budov, software a výroba sanity a vzduchotechniky. V souladu s dobou hraje udržitelnost a digitalizace důležitou roli ve všech segmentech. Kromě toho je veletrh doprovázen mnohostranným programem akcí, které nabízejí hluboký vhled do témat, která jsou v současné době v oboru zajímají, a poskytují příležitosti pro výměnu nápadů a informací, jakož i pro networking.

Dražice si na ISH do Frankfurtu přivezly napriklad nástěnné elektrické topidlo TO 20.2, což je kompaktní elektrický ohřívač vody vhodný pro jedno nebo více odběrných míst.


TEPELNÁ TECHNIKA S BOHATÝM ČESKÝM ZASTOUPENÍM
Velkou pozornost si zaslouží sektor, který se věnuje výrobě tepla se silným zastoupením českých firem. Jde nejen o systémy vytápění na bázi elektřiny, jako jsou tepelná čerpadla kombinovaná s fotovoltaickými systémy a domácími akumulačními jednotkami, ale i topné systémy na biomasu, které kombinují udržitelné teplo ze dřeva se solární tepelnou energií a účinnými systémy odvodu spalin, plynové a kapalné topné systémy využívající inovativní zdroje energie, jako jsou e-paliva, biometan a vodík.
Na veletrhu jsou mj. zástupci České fotovoltaické asociace: „Na stánku Valentin software GmbH A23 v hale 8 prezentujeme GeoTSOL a TSOL, náš profesionální návrhářský software pro tepelná čerpadla a solární termální systémy. Tým odborníků Valentin software je k dispozici po všechny dny veletrhu, aby poskytl rady ohledně produktů a praktické vhledy do procesu navrhování,“ uvedl Petr Maule z České fotovoltaické asociace.

„Hlavní novinkou, kterou na veletrhu představujeme, jsou designové sálavé panely s wifi regulací. DACH (D – Deutschland (Německo), A – Austria (Rakousko), CH – Confœderatio Helvetica (Švýcarsko) pozn. red.) trh je hodně orientovaný na sálavé panely, a proto to zde je naše hlavní novinka,“ říká Kateřina Jezerská, Managing director Fenix Trading s.r.o. a dodává: „Dále představujeme velká průmyslová bateriová úložiště, které jsme si sami vyvinuly a vyrábíme je v našem závodě v Jeseníku. V současné době si u nás zrovna testujeme služby SVR. Tyto produkty naopak zatím nabízíme pouze v ČR a SR, tak to nebude hlavní novinkou na ISH, ale chceme již o úložištích mluvit a ukazovat jejich výhody, abychom postupně mohli nabídku rozšířit i na další trhy.“

ČESKÁ ŠPIČKA V OBORU TEPELNÝCH ČERPADEL
Ve stejném sektoru se představí společnost Acond s více než 25 lety zkušeností ve vývoji a výrobě prémiových tepelných čerpadel. Čerpadla Acond využívající ekologické chladivo R290, které se vyznačuje vynikajícími termodynamickými vlastnostmi. Pokud lidé plánují nákup tepelného čerpadla, měli by se podle Acondu o druhu použitého chladiva zajímat a jeho typ si u prodejce nebo výrobce ověřit. Fluorované plyny, které se používají jako chladivo ve starých modelech tepelných čerpadel, případně klimatizacích nebo lednicích mají výrazný podíl na oteplování zemského klimatu. Jedná se hlavně o chladiva s označením R32 a R410 a tepelná čerpadla s těmito chladivy nebude možné od roku 2027 uvádět na trh EU.
„Vždy je dobré vyhodnotit takzvaný GWP – Global Warming Potencial – ukazatel, který vypovídá o tom, jaký dopad má dané chladivo na klima. V našich tepelných čerpadlech používáme ekologicky šetrné přírodní chladivo R290 s GWP 3. Dříve používaná chladiva, jako je R410 anebo R407C mají hodnotu GWP i vyšší než 2000,“ upozorňuje Martin Müller, manažer technické podpory společnosti Acond.

S PLYNEM SE POČÍTÁ I V BUDOUCNU
V sekci věnované výrobě tepla se představuje další tradiční česká firma Thermona, která na veletrhu ukazuje stávající již etablované výrobky, jako jsou plynové kondenzační kotle nebo elektrokotle, ale rovněž hned dvě řešení pro udržitelnější budoucnost. Zvažované omezení podmínek provozu nových plynových kotlů od roku 2029 totiž rozhodně neznamená konec plynových kotlů. V současné době již není na trhu s plynovými kotli a elektrokotli jiná firma s ryze českou kapitálovou účastí. Takřka všechny ostatní z tohoto segmentu trhu změnily majitele a patří zahraničním firmám. Taky proto jsme je na veletrhu ISH navštívili.
Na stánku Thermony nás zaujal i hybridní systém vytápění. Jde o topný systém s venkovní jednotkou tepelného čerpadla airTHERM 10, vnitřní hydraulickou jednotkou inTHERM a plynovým kondenzačním kotlem THERM 25 KD. „Přísnější podmínky otevřou cestu masivnějšímu využívání hybridních systémů vytápění, které kombinují to nejlepší z technologie tepelného čerpadla a plynového kondenzačního kotle a mají největší uživatelský i ekonomický přínos,“ přibližuje marketingový specialista Michal Řezanina expozici společnosti Thermona. „S klesající venkovní teplotou je běžný topný systém s tepelným čerpadlem dohříván elektrickým kotlem ve vnitřní jednotce, a to výrazně prodražuje provoz. U hybridního systému vnitřní jednotka určí, kdy je tepelný výkon tepelného čerpadla nedostačující, a zapojí plynový kondenzační kotel, jehož náklady na energie jsou až třetinové při porovnání provozu elektrokotle ve vnitřní jednotce,“ vysvětluje Michal Řezanina s tím, že další zajímavou novinkou, kterou Thermona představí, je fotovoltaická tepelná jednotka, jež kombinuje fungování fotovoltaických panelů s ohřevem teplé vody v zásobníku i topné vody do systému topení.

Fotovoltaickou tepelnou jednotku THERM ELF 9/2, která budí na veletrhu zaslouženou pozornost opět přibližuje Michal Řezanina: „Obecně lze říci, že tento výrobek nejefektivnějším způsobem využívá stejnosměrný proud (DC) z fotovoltaických panelů k přednostnímu ohřevu teplé užitkové vody v externím zásobníku a při plném ohřátí umožňuje výkonem až 2,25 kW natápět topný systém. To vše bez nutnosti instalace střídače, tedy převodu stejnosměrného (DC) napětí na střídavé (AC), při kterém dochází ke ztrátám energie a výrazně prodražuje samotnou instalaci. Součástí jednotky je samozřejmě topná nádoba, která integruje další dvě topná tělesa napájena ze sítě s celkovým disponujícím výkonem 9 kW. Výrobek se tak optimálně hodí do novostaveb a stávajících instalací s elektrokotlem do výkonu 9 kW. Uvedení na trh plánujeme na konci 3. čtvrtletí.“
Plynové kondenzační kotle PREMIUM Condens nám opět představil marketingový specialista společnosti Thermona: „Modernizovaná řada PREMIUM Condens přináší to nejlepší z kondenzační technologie a výrazným způsobem modernizuje vzhled. Do čelní plochy kotle je integrován digitální displej s dotykovým panelem, který přináší výrazný uživatelský komfort. Vedle kombinace několika jazykových mutací je to i možnost přímého zobrazení parametrů v textové podobě přímo na obrazovce. Automatika kotle navíc umí pracovat s reálným časem, které umožňuje programové ladění topení i ohřevu teplé vody prostřednictvím časových programů přímo na kotli bez nutnosti externího termostatu.“

TEPELNÁ ČERPADLA BUDÍ ZASLOUŽENOU POZORNOST

Vojtěch Formánek, CMO Master Therm představil největší tahák, s nímž přijeli do Frankfurtu: „Na ISH 2025 ve světové premiéře představujeme novou řadu tepelných čerpadel země-voda s chladivem R290 AquaMaster Inverter P. Řada 6 celkem modelů pokrývá výkony od 5 do 70 kW (B0W35). Což je celkem unikátní věc, protože většina výrobců čerpadel s R290 dělá vzduch-voda. Vystaven je konkrétně model AquaMaster 45 Inverter P s výkonem 35 kW, a to včetně ventilačního boxu pro odvod R290, což zajišťuje maximální bezpečnost i pro takto výkonnou instalaci“. A dodává: „Jde o unikátní řešení založené na chladivu R290, které pokrývá 5 až 70 kW a následně je možné zapojit čerpadla do kaskády až 16 čerpadel, tj. celkový topný či chladicí výkon může dosáhnout až 1100 kW. Jde o řešení vhodné jak pro vytápění a chlazení velkých budov (školy, kancelářské budovy, výrobní haly, sportoviště…), tak i pro systémy zpětného získávání tepla v průmyslu, energetice nebo velkokuchyních. To vše s ekologickým chladivem R290 (propan) a se zajištěním maximální bezpečnosti takového řešení díky ventilačnímu boxu, který zajistí odvod propanu v případě poruchy či havárie.“ Společnost má vlastní vývoj, v němž pracuje zhruba deset lidí. A kolik do vývoje investují? Tak to Vojtěch Formánek nesděluje.
ROZHOVOR SPOLEČNOSTI KOTRBATÝ

Ondřej Hojer, jednatel a výkonný ředitel společnosti Kotrbatý V.M.Z. poskytl časopisu Stavitel rozhovor.
+ Co považujete za největší tahák se kterým na veletrh přicházíte?
Za největší tahák považuji naše řešení pro vytápění a integrované osvětlení KSP LED PREMIUM (na fotografii, je to ten červený panel – pozn. red.). Instaluje se převážně do tělocvičen, ale pro jeho unikátní spojení vytápění s osvětlením v jednom ho oceňují i zákazníci z jiných odvětví. Řešení je unikátní zejména způsobem integrace, kdy svítidlo je zavěšené nezávisle a není v přímém kontaktu s topnými plochami panelu a díky tomu se nesnižuje životnost používaných LED svítidel. Mít možnost svítidla a sálavé vytápění takto kombinovat je pro projektanty klíčové, protože úsporné sálavé vytápění, aby rovnoměrně pokrylo vytápěnou plochu, je třeba rovnoměrně rozmístit. Stejné požadavky jsou i na osvětlení, takže se často stává, že ideální umístění obou systémů vychází do stejného místa. V Německu je navíc důležité, aby všechny prvky, které se do tělocvičen instalují prošly tzv. „Ballentwurfsicherheit“ testem, kdy se na prověřované prvky střílí házenkářským balonem z různých úhlů a prověřuje se tak, zda jsou bezpečné pro instalaci a naše řešení splňuje i tyto přísné požadavky.
+ Máte vlastní vývoj – kolik v něm pracuje lidí a kolik procent z (obratu, zisku) do něj dáváte?
Ano. Lze říci, že jsme nuceni vyvíjet kontinuálně, přestože jsme stále ještě malá firma. Aktuálně máme 35 zaměstnanců a z toho se dá říci že dva plné úvazky jsou spojené přímo s vývojem. Máme řadu velmi významných i zahraničních partnerů, kteří s námi spolupracují a dávají požadavky přímo z trhu a pokud je nechceme ztratit, musíme reagovat rychle. Ročně se investice do vývoje pohybují mezi 3 až 5 % obratu. V letech kdy se pořizuje nová technologie je toto procento ještě vyšší.
NA VELETRHU ISH VE FRANKFURTU NAJDETE TYTO ČESKÉ VYSTAVOVATELE
2VV s.r.o.
ACOND a.s.
ALMEVA EAST EUROPE a.s.
Bath Deluxe s.r.o.
BEMETA Design s.r.o.
BIG MAGIC s.r.o.
BOKI Industries a.s.
CHUDEJ, s.r.o.
Domat Control System s.r.o.
Družstevní závody Dražice – strojírna s. r. o.
FENIX Trading, s. r. o.
GTB GROUP, s.r.o.
Hotjet CZ s.r.o
ISAN Radiatory s.r.o.
KASTT, spol. s r.o.
Kotrbaty V.M.Z. spol. s r.o.
Luftuj s.r.o.
Merabell Technologies s.r.o.
MIDAM a.s.
MINIB, a.s.
Plast Brno, spol. s r.o.
P.M.H. Design s.r.o.
Polysan s.r.o.
PŘÍHODA s.r.o.
RECUTECH s.r.o.
REGULUS spol. s r.o.
Roth Czech s.r.o.
SANELA spol. s r.o.
SAPHO Bathrooms
Slezak-RAV CZ s.r.o.
Stavoklima s.r.o.
Thermona, spol. s.r.o.
Xvent s.r.o.
DOPROVODNÝ PROGRAM VELETRHU

BUILDING FUTURE CONFERENCE 2025
Evropské klimatické cíle vyžadují dalekosáhlé změny ve stavebnictví – od energetiky a technologií stavebních služeb až po realitní sektor. Jak lze utvářet inovativní řešení a politický rámec, aby byla zajištěna klimaticky neutrální budoucnost budov? Hledání odpovědí na tyto otázky je hlavním tématem konference Building Future Conference během ISH.
Renomovaní odborníci z politiky, místních úřadů, bytového a realitního sektoru, jakož i energetiky, architektury a plánování, diskutují o nejnaléhavějších výzvách tohoto odvětví a představují strategie pro udržitelnou budoucnost účinně využívající zdroje. Akci pořádá společnost Messe Frankfurt ve spolupráci s předními oborovými sdruženími, včetně Federace německého teplárenství (BDH), Asociace klimatizace a větrání budov (FGK), Německé asociace pro energetickou účinnost v technických zařízeních budov (VdZ) a Německé asociace pro sanitaci, vytápění a klimatizaci (ZVSHK).
+ První den konference se v pondělí 17. března zaměřil na energetickou politiku v Německu a Evropě a debaty se točily kolem politického rámce pro transformaci veder a její úspěšné implementace. V této souvislosti byl kladen důraz na revizi směrnice o energetické náročnosti budov (EPBD) a případnou novelu německého zákona o energetické náročnosti budov (GEG) novou spolkovou vládou.
+ Druhý den, dnes v úterý 18. března, se zaměřuje na výzvy spojené s plánováním městského vytápění. To je rozhodující faktor pro německé klimatické cíle při realizaci přechodu na teplo ve více než 10 000 obcích. Panelové diskuse se zaměřila na strategické i praktické požadavky na města a obce, které budou muset vypracovat plány vytápění a přizpůsobit stávající struktury dodávek. Odborníci z politiky, spolků i byznysu debatovali o cenově dostupných dodávkách energií, možných úskalích při tvorbě plánů vytápění a využití digitálních řešení. Diskutovalo se rovněž o státním financování opatření – zejména s ohledem na novou německou vládu.
+ Třetí den, středa 19. března, bude věnován roli, kterou hraje evropská směrnice o budovách (EPBD) a novela německého zákona o stavební energetice (GEG), a zaměří se na dopady nových předpisů na plánování, výstavbu a modernizaci budov. Zvláštní pozornost bude věnována úloze, kterou hraje vybavení budov v udržitelném a efektivním stavebním průmyslu. Řečníci asi zdůrazní, jak lze inovativní architekturu a moderní technologie využít k navrhování budov, které podporují zdraví a zvyšují výkon.
+ Čtvrtý a poslední den, ve čtvrtek 20. března, se zaměří na současné a budoucí výzvy, kterým čelí sektor nemovitostí a bydlení, a to prostřednictvím panelových diskusí zaměřených na politický rámec a očekávání v oblasti nákladové a energetické účinnosti – pro nové i stávající budovy. Zvláštní pozornost bude věnována energeticky účinné modernizaci stávajícího fondu budov a výzvám, které z toho vyplývá pro podniky a místní orgány. Prezentace politiků, výzkumníků a odborníků z praxe budou tvořit základ pro diskusi o řešeních pro udržitelný a ekonomicky životaschopný stavební průmysl.
Jiří Kučera, ISH Frankfurt nad Mohanem