Ekonomika

Digitální pasportizace budov pro BIM/CAFM

Zaměření skutečného stavu objektu, které slouží jako podklad pro digitalizovaný systém správy budov (CAFM), nemusí být vždy extrémně detailní. V mnoha případech postačuje BIM 3D model pro orientaci v prostoru a jako sharepoin pro ukládání informací. Pokud se však na digitální zaměření skutečného stavu nahlíží z širší perspektivy – například s cílem vytvořit zároveň s informacemi pro CAFM i úřední dokumentaci skutečného stavu, kterou je vlastník nemovitosti povinen uchovávat – vyplatí se investovat do vyšší úrovně stavebního detailu, vkládaných CAFM informací a celkové přesnosti.

Společnosti Archcom a G4D se v případě požadavku na komplexní zaměření skutečného stavu nemovitosti profesně propojují již řadu let. Synergický efekt plynoucí z jejich spolupráce na komplexních projektech potvrdilo mnoho dokončených akcí. Současné požadavky správců nemovitostí obvykle zahrnují BIM/CAFM model ve formátu *IFC jako výměnném nástroji a aktuální nabídka prohlížečů pro tento typ podkladů je dostatečně rozvinutá. Remodelace BIM modelu ze zaměření terestrickými a mobilními skenery včetně dronů probíhá ve sdíleném prostředí Autodesku Revit, Recap a Navisworks, které jsou základními nástroji obou společností.

PŘESNOST ZAMĚŘENÍ STAVBY

Při BIM remodelaci objektu dochází ke geometrické generalizaci všech konstrukcí a prvků; tolerance stavební přesnosti bývá kolem 3 cm, pro pozice instalací kolem 10 cm. Z tohoto hlediska je mobilní skenování zaměřovaného objektu dostatečné a zároveň nákladově efektivní. Jedním z nejnáročnějších aspektů digitálního zaměření jsou prostory skryté za podhledy, uvnitř instalačních šachet nebo pod podlahami apod. I když vlastník budovy poskytne stávající dokumentaci, v praxi tyto podklady bývají nepřesné nebo zastaralé.

Na projektu vytvoření BIM/CAFM modelu administrativní budovy v Praze 9 o velikosti 8000 m2 se osvědčilo několik zásad, které lze označit za „CAFM best practice“ a je možné je rozdělit do následujících oblastí:

+ Definování rozsahu dat

Vytvoření základního datového BIM standardu (definice požadovaných hodnot) je největší výzvou celého procesu. Informace pro CAFM se obvykle doplňují z jiného zdroje, než je prosté zaměření, nebo BIM 3D remodelace a je zde nutná definice požadavků budoucího správce FM.

+ Definování rozsahu a detailu zaměření

Ve většině případů se používá kombinace terestrického skenování s možností využití teleskopických stativů. Díky nim lze skenery umístit do skrytých prostor pod podhledy nebo do šachet, je možné nasnímat i složitější konstrukce. Majitel společnosti G4D Bohumil Michalík připomíná, že mobilní skenery mají v tomto ohledu omezení – držení skeneru v ruce nebo na zádech komplikuje přístup do těžko dostupných míst a výsledné mračno bodů bývá řidší a více zašuměné. Zatímco terestrické skenery zachycují miliony bodů za sekundu, mobilní skenery pracují ve stovkách tisíc bodů, což se odráží na kvalitě 3D modelu. Pro skenování extrémně nepřístupných nebo nebezpečných míst využívá společnost G4D inovativní technologii mobilního mapovacího systému a anti-kolizního dronu.

PROPOJENÍ 3D ZAMĚŘENÍ A EXTERNÍCH DAT DO BIM CAFM

Systém propojení dat v modelu musí být kompatibilní s nadřazeným nástrojem pro uživatele budovy. Většina projektantů je zvyklá pracovat s prostředím CDE, nicméně toto je řešení, které obvykle funguje od projektu po realizaci. Pro potřeby BIM CAFM a užití správcem budovy je nutné tento nadřazený nástroj převzít. V praxi se osvědčila kombinace několika klasifikačních a identifikačních systémů v BIM, které jsou strojově čitelné, ale zároveň čitelné pro člověka na konci procesu.

Podle společnosti Archcom je klíčové úvodní zadefinování rozsahu provozních dokumentů CAFM, které vznikly během provozu stavby. Poté se určí, jak se zapracují do BIM/CAFM modelu, a hlavně na které místo. Projektant obvykle přebírá data ze zaměření, ale současně dohledává spoustu informací v nestrukturované směsici dokumentů, revizí, technických listů, prohlášení o shodě, staré PD a mnoha dalších místech. Tento proces je časově extrémně náročný.

Většina investorů se soustředí na pasportizace samotné budovy, ale často je také třeba zahrnout i vnější část objektů, zpevněné plochy nebo přípojky. Někdy to mohou být podstatné informace pro CAFM, ale v zadání tento rozsah často chybí.

Jak dodává Martin Malý, majitel společnosti Archcom s.r.o., klíčem k úspěšnému projektu je vždy nalezení rovnováhy mezi požadovanou přesností a konfigurací budovy, rozpočtem a specifickými podmínkami CAFM správy.

BIO ARCHCOM

Projekční kancelář Archcom s.r.o. působí na českém stavebním trhu od roku 2009. Zaměřuje se na architekturu a projektování pozemních staveb v metodice BIM, kterou propojuje s rozpočtovým výkaznictvím a CAFM. Mottem společnosti je idea: „Design You Can Count On“.

BIO G4D

Společnost G4D s.r.o. se od roku 2011 specializuje na komplexní služby sběru a zpracování 3D dat s využitím nejmodernějších metod 3D laserového skenování a letecké bezpilotní fotogrammetrie. Vytváří 3D modely technologických objektů pro následné využití v CAD systémech a podklady pro BIM modely budov.

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*