V posledních dekádách prošlo české stavebnictví cyklickým vývojem. Svého vrcholu dosáhlo těsně před finanční krizí v roce 2008, po níž následoval pokles o téměř 25 %. Ten trval až do roku 2013. Mezi lety 2015 a 2022 pak opět rostlo. Zatímco navýšení v roce 2015 bylo krátkodobé, zapříčiněné rychlým čerpáním fondů EU, od roku 2017 stavebnictví rostlo stabilně. V roce 2023 opět přišel pokles stavební produkce, tentokrát o 2,6 %. Tento trend pokračuje v prvním pololetí roku 2024 propadem o 4,6 %. V příštím roce ale očekáváme růst ekonomiky až o 3,0 %, což by pozitivně ovlivnilo i stavební produkci. Ta by podle našeho výhledu měla v ČR ve druhé polovině roku 2024 ještě o 3,4 % klesnout. V roce 2025 by ale již měla zaznamenat nárůst o 1,3 % a v roce 2026 o 2,8 %. Stavebnictví vždy odráží ekonomickou situaci, má za ní ale mírné zpoždění. Teprve když se pozitivní vývoj ekonomiky dostane do střednědobé udržitelnosti, začne se propisovat i do stavebnictví.
MILADA SKUTILOVÁ, generální ředitelka Kärcher ČR
Klíčovým trendem v našem segmentu bude určitě růst autonomních řešení a robotizace. Jedná se o efektivnější čistění podporované technologiemi, což je takový smart cleaning a čištění tam, kde je to potřeba. To se týká profesionálních oblastí, kde se zavádí různé inteligentní systémy, které vám pomocí čipů monitorují prostory, kde je potřeba uklízet a jak často. Očekávám velký zájem o autonomní čisticí stroje. Klíčovým přínosem úklidových robotů je totiž zvýšení produktivity a efektivity úklidových prací. Není potřeba tolik úklidových pracovníků, kterých je na trhu nedostatek. Využití autonomních strojů tak může přinést zvýšení efektivity práce lidských zdrojů.
Roboti mohou pracovat nepřetržitě bez potřeby přestávek na odpočinek, je tak možné zkrátit dobu potřebnou na úklid, což vede k úsporám nákladů. Využití autonomních strojů může také snížit riziko úrazů při práci, které by mohly vzniknout při manuálním úklidu. Úklidoví pracovníci také nemusí přicházet do kontaktu s chemickými a jinými škodlivými látkami a vlivy. Autonomní stroje také potřebují menší množství čisticích prostředků, což přispívá k hospodárnosti a trvalé udržitelnosti. A také mohou v neposlední řadě pomoci k plnění nových norem ESG.
V domácnostech to směřuje k tomu, aby byl úklid co nejméně náročný a trávili jsme jím co nejméně času. Zde vidím růst zájmu a prodejů u produktů a řešení, díky kterým zvládnete byt uklidit rychleji než dříve pouze hadrem a smetákem. A nejedná se jenom o domácnost, ale produkty určené pro dílnu, garáž a zahradu. To jsou oblasti, na které se v posledních letech také zaměřujeme a očekáváme zde růst poptávky a prodejů. Letos slaví Kärcher 90 let a chceme pokračovat v tempu jako minulé roky a s nadšením pro nová technická řešení, která přinášejí změnu zároveň s akcentem na udržitelnost.
MARTIN KŮS, zakladatel a spolumajitel módní značky Vuch
Loňský rok byl u nás rekordní, meziročně jsme vyrostli obratově o 40 %, z pohledu zisku to bude také velice úspěšné. Prošli jsme si také logistickým kolotočem, kdy jsme po devíti letech zrušili vlastní expedici v Chrudimi. Propouštět přes 30 lidí opravdu nebylo nic příjemného, ale snažili jsme se od začátku jednat s lidmi na rovinu a vše jsme maximálně transparentně komunikovali, což doufám ocenili.
V roce 2025 budeme na trhu již desátým rokem, což je hezký milník. Za tu dobu se toho povedlo opravdu hodně a myslím, že nás toho ještě pořád hodně čeká. Příští rok jsme u nás vyhlásili rokem expanze. Chceme ještě mnohem více posílit v zahraničí. Máme nato připraveno mnoho konkrétních kroků, na kterých již intenzivně pracujeme. Rádi bychom ještě více využili efektu, že již nemusíme řešit logistiku, a ještě více se chceme zaměřit na posílení našich nejsilnějších kategorií tedy kabelek, batohů, peněženek a bot. Máme připravené nové limitované kolekce a spolupráce.
Vymýšlíme také něco opravdu velkého pro naše narozeniny v říjnu 2025, to ale budeme postupně představovat. V příštím roce chceme pokračovat v celkovém růstu firmy někde mezi 25-35 % a stále se zaměřovat i na profitabilitu, aby celý business model dával i ekonomický smysl, což se nám v posledních čtyřech letech skvěle daří. Věřím, že rok 2025 bude pro Vuch zlomový, nejen tím že budeme slavit 10 let od založení.
JAN DVOŘÁK, výkonný ředitel Počítačové školy Gopas
Rok 2025 bude pro nás rokem další expanze a inovací. Vedle pokračování úspěšného programu „Jsem v kurzu“ plánujeme spustit nový projekt „Digi pro firmy“, který nabídne podporu firmám při digitalizaci a zavádění moderních IT nástrojů. Tento program cílí na rozvoj digitálních kompetencí zaměstnanců a jejich lepší připravenost na výzvy budoucnosti.
Očekáváme masivní nárůst školení AI, která se v budoucnu může stát osobním asistentem každého pracovníka. Lidé budou stále více usilovat o osvojení nových způsobů využití umělé inteligence v konkrétních situacích. Provázanost MS Copilot se všemi aplikacemi Office 365 může přinést velký nárůst produktivity, který na první pohled nemusí být patrný. Ti, kdo jej dokážou využít, získají velkou konkurenční výhodu. Novinkou v naší nabídce budou kurzy zaměřené na hacking, obranu proti dronům a zabezpečení IoT zařízení. Tyto oblasti považujeme za klíčové pro udržení bezpečnosti v rychle se měnícím IT prostředí.
Plánujeme také posílit nabídku manažerských kurzů, především v oblasti profesionální správy IT služeb v organizacích a podnikovém prostředí a specifických požadavků veřejné správy. Naše školení budou pokračovat v rozvoji dovedností v tradičních oblastech, jako jsou programování, práce s daty a kancelářské aplikace. Připravujeme také další ročníky konferencí, které jsme v roce 2024 úspěšně pořádali. Cílem bude nadále úspěšně nejen sdílet nové praktické poznatky, ale také propojovat odborníky napříč IT komunitou.
JANA JÁČOVÁ, zakladatelka a ředitelka UOL Účetnictví
Rok 2025 bude pro účetnictví a podnikatelskou sféru významný. Čekají nás legislativní změny, technologický posun a nové výzvy, které ovlivní nejen účetní profesionály, ale i širokou veřejnost. Od 1. ledna 2025 vstoupily v platnost zásadní změny v zákoně o DPH. Tato novela ovlivní nejen účetní odborníky, ale především celou podnikatelskou sféru.
V dalších letech nás čekají i zásadní změny v legislativě: Novela zákona o účetnictví, která je aktuálně v přípravě, přinese modernizaci účetních pravidel. Na ni navážou změny v daních z příjmů, které mají začít platit od roku 2026 nebo 2027. Účetní obor se tedy musí včas připravit, aby firmy zvládly přechod na nová pravidla bez komplikací.
Co umělá inteligence v účetnictví? Technologie a umělá inteligence pronikají do účetního světa stále intenzivněji. Letošní přinese další posun směrem k automatizaci procesů a efektivnějšímu zpracování dat. V naší firmě vidíme v AI velkou příležitost. Věříme, že správné využití umělé inteligence přinese oboru nejen vyšší produktivitu, ale také prostor pro větší soustředění na poradenské a strategické činnosti.
Naše plány na letošní rok jsou zejména v pokračujícím růstu a rozšiřování pobočkové sítě. Naším cílem je otevřít 10 nových poboček, abychom byli ještě blíže našim klientům ve všech regionech. Na podzim pak odstartujeme náš Účetní desetiboj – soutěž zaměřenou na rozvoj účetních dovedností. Akce je určena široké veřejnosti a nabídne nejen zajímavé ceny, ale také možnost ověřit si své znalosti a porovnat síly s ostatními. V neposlední řadě chystáme velkou novinku v oblasti mezd. Zahájíme přípravu vlastního mzdového systému, který bude plně přizpůsoben potřebám našich klientů i účetních týmů. Cílem je zjednodušení mzdové agendy, zvýšení efektivity a lepší uživatelský komfort.
-jik-