Ekonomika

Citlivý přesun štěrkopísků do nové lokality

Těžební společnost České štěrkopísky na jaře definitivně ukončila těžbu v pískovně Nučničky na Litoměřicku a souběžně zahájila novou v sousední lokalitě Počaply. Podařilo se jí přitom zachovat nejen plynulost dodávek klíčové suroviny pro české stavebnictví, ale také unikátní zásobování nábřežních betonáren v Praze prostřednictvím ekologické lodní dopravy. Mezitím osídlily původní lokalitu Nučničky břehule říční, novodobý symbol pískoven a těžby obecně.

„Počaply a Nučničky jsou z geologického hlediska jedním a tím samým ložiskem, spíše, než o otevření nové pískovny jde tedy o pokračování těžby v té stávající. Štěrkopísek opět dobýváme plovoucím bagrem z vody, takže z laického pohledu jsme k vytěženému jezeru jen připojili novou zátoku a do něj přesunuli těžební techniku. Moc mě těší, že se nám podařilo rychle vyřešit logistické napojení na přilehlé přístaviště s překladištěm, a zachovat tak plynulost dodávek do pražských betonáren prostřednictvím ekologické lodní dopravy,“ vysvětluje Petr Dušek, mluvčí společnosti České štěrkopísky.

Celková plocha nové lokality Počaply dosáhne 47 hektarů. Ložisko štěrkopísku u Terezína je klíčovým zdrojem kameniva nejen pro jižní část Ústeckého kraje, ale také pro Prahu. Prostřednictvím nábřežních betonáren v Troji a Libni se podílí na nové výstavbě či rekonstrukcích mnoha budov v centru hlavního města a například i budování nové linky metra D. Kvůli dodávkám kameniva přitom nezatížil středočeské ani pražské silnice jediný nákladní automobil, vše putovalo po řece.

Přístaviště s překladištěm na Labi zde vybudovala společnost České štěrkopísky na konci roku 2020 a ještě před tím téměř dva roky využívala původní zařízení v bezprostřední blízkosti pískovny. Celkově se firmě podařilo odbavit po vodě řádově miliony tun štěrkopísku, což ušetřilo Prahu a střední Čechy od desetitisíců nákladních automobilů. 

Původní lokalitu Nučničky s úderem května ochotně obsadily břehule říční, druh vlaštovky, který se v Česku po regulaci řek ocitl na pokraji vyhynutí. Náhradní biotop si však našel právě v těžebních jezerech pískoven, jejichž strmé a měkké břehy pro ně reprezentují ideální hnízdiště.

Česká geologická služba již několik let varuje před hrozícím nedostatkem štěrkopísků a stavebního kamene. Podle jejích aktuálních predikcí ukončí do roku 2032 činnost 60-70 % ze 149 pískoven a více než polovina ze 204 současných kamenolomů. Spotřeba štěrkopísků a stavebního kamene přitom v poslední dekádě každoročně roste a s ohledem na objem plánovaných velkých investic do dopravní infrastruktury bude tento trend i nadále pokračovat.

Štěrkopísek je jednou ze základních surovin pro české stavebnictví. Používá se nejen k zásypům, obsypům či realizacím pochozích ploch a okapových chodníčků, ale především jako plnivo do betonu. Z těchto důvodů přidělává betonárnám, stavebním firmám i investorům starosti snižující se disponibilita tohoto materiálu, která pramení především z nesouhlasu dotčených obcí s otevíráním nových pískoven. Většina dosud aktivních ložisek byla otevřena ještě před rokem 1989.

-jik-

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*