
Společnost Loxone postavila svůj úspěch na vývoji tzv. programovatelného automatu, který nazývá Miniserver. Ten tvoří základní prvek každé chytré budovy a lze jej přirovnat k lidskému nervovému systému, kde všechna vlákna směřují do řídicího centra – právě do Miniserveru. V budově pak funguje jako mozek, který monitoruje veškeré dění a řídí všechny technologie tak, aby jejich provoz byl co nejefektivnější a ekonomicky nejvýhodnější, říká Pavel Lískovec, ředitel společnosti LOXONE pro Českou republiku.

+ Hodně lidí přetechnizovaná domácnost spíše děsí.
Naše filozofie od samého začátku byla taková, že telefon by měl být v domácnosti až tou poslední věcí, kterou potřebuji použít. Když ke mně domů přijde babička hlídat děti, tak vlastně vůbec nevnímá, že je v chytrém domě. Rád tento příklad používám, protože sám mám doma na zdi pouze jedno tlačítko, které mi řídí 10 světelných okruhů v obývacím pokoji. Funguje stejně jako klasický vypínač, který má babička u sebe doma, a buď rozsvítí světlo na 100 %, nebo ho úplně vypne. U mne doma však po stisknutí tlačítka jedno světlo svítí na 40 %, jiné na 30 % a další například na 20 %. Přesto tlačítko jako takové funguje všude stejně – jak u ní, tak u mne doma.
+ Technologie jsou nedílnou součástí každé stavby, ať již chceme nebo nechceme. Navíc jich je čím dál tím více. Co je největším problémem současnosti?
Když se dívám, jak se dnes staví domy, mám pocit, že se nad tím přestává přemýšlet. Troufám si říci, že ve stavitelství je to opravdu problém, protože každý kouká spíše na architekturu budovy a na automatizaci se zapomíná. Až posléze, kdy jsou domy hotové, se na nás zákazníci obrací s žádostmi, že musíme vyřešit potíže spojené s tím, že je v budově horko, nebo že její provoz stojí moc peněz. Myslím si, že do budoucna, bohužel, vznikne mnoho špatných budov, protože jsou lidi, kteří se snaží něco strašně rychle postavit a málo nad tím přemýšlejí. Umisťují do nich nejmodernější technologie a zapomínají na fakt, že tyto technologie musí spolupracovat. Pokud například nainstalujeme skvělou rekuperaci a vedle toho úžasný systém na vytápění, ale tyto dvě technologie o sobě neví, tak to nemůže nikdy dobře fungovat. Protože rekuperace nebo ventilace rovněž topí. Výsledkem pak mohou být dvě situace – budeme mít buď přetechnizované budovy, anebo budovy skvěle funkční, energeticky úsporné a dobře zautomatizované. Osobně se přikláním k té druhé variantě.
+ A vy jste schopni vyvinout něco, co tyto jednotlivé technologie propojí?
Ano, to je přesně role Loxone. Rád to vysvětluji na příkladu rodinného či bytového domu. V domě nebo bytě máme spoustu elektroměrů, vodoměrů, kalorimetrů a dalších zařízení. Mezi kalorimetry a vodoměry vede jeden kabel, protože legislativa nařizuje, abychom měsíčně odečetli pomocí měřících přístrojů spotřeby všech energií. Dále mezi všemi byty vede další kabel, který nám řeší jenom to, abychom si mohli zavolat s člověkem, který stojí venku. Pak je tu ale další kabel, protože legislativa říká, že pokud fouká silný vítr, musí se žaluzie vytáhnout nahoru. Takto bych mohl pokračovat dál. Chci tím poukázat na to, že v důsledku všech těchto věcí se ve stoupačkách mezi byty hromadí neuvěřitelné množství kabeláže. Každý z těchto systému spravuje 5 až 6 různých odborníků. Cílem Loxone je natáhnout v domě pouze jeden kabel, přes který může protéct úplně stejný objem informací. Jde o to, vyřešit vše pouze jedním systémem. Když na tuto filozofii developer přistoupí, my mu přineseme i velkou finanční úsporu už při samotném pořízení. A zároveň přineseme větší komfort lidem, uživatelům bytů. Protože když už máme na střeše vrtulku, která mi říká, jak rychle fouká vítr, abychom včas vytáhli žaluzie, tak já umím stejnou informaci z té meteorologické stanice poslat například i do kotelny, která celou budovu vytápí. Protože vytažení žaluzií může přinést změnu i v potřebě vytápění.
Máme řešení, které zvládne všechny tyto funkce v rámci jednoho systému. Rád uvádím příklad z domu mého otce, který má v chodbě tři pohybové senzory – jeden na zabezpečení, druhý na ovládání světla a posledním ovládá něco, co jsem ani sám nepochopil. A moje otázka zní, proč tam není pouze jeden pohybový senzor? Vždyť jde o stejnou informaci. My v Loxone to řešíme tak, že jeden senzor integrujeme do systému, který zvládne ovládat alarm, rozsvítit světlo a klidně spustit hudbu. Tím lidem nejen šetříme pořizovací náklady, ale také zvyšujeme efektivitu všech zařízení a komfort při jejich užívání.
+ Mají informace téci mezi jednotlivými zařízeními po drátě nebo vzduchem?
Pokud mluvíme o nových domech, tak kabelové připojení je vždy lepší variantou. Nechci, aby to vyznělo tak, že všechno musí být řešeno bezdrátově. Bezdrátová technologie tu samozřejmě je a má své jasné výhody. Ale pokud se ptáte, jak to s ní bude vypadat za 10 let, tak na to vám nedokážu odpovědět. Máme například developerské projekty, jako je Vackov, který jsme realizovali pro společnost Metrostav. V tomto projektu je všech 300 bytů vybaveno bezdrátovou technologií, která funguje skvěle. Ale co se stane s bezdrátovou sítí za měsíc nebo za dva roky? To vám nikdo neřekne. Sítě a kanály se stále více zahlcují a myslím si, že jednou narazíme na jejich kapacitní limit.
+ Kdo je vaším největším konkurentem na trhu?
Naším hlavním konkurentem je klasická elektroinstalace. To je vlastně to, s čím nejvíce bojujeme. Když se kdokoliv na trhu začne zajímat o chytré domy a najde si nás, tak se s největší pravděpodobností rozhodne pro Loxone a už u nás i zůstane. Klasické elektroinstalaci nahrává nízká edukace v této problematice. Lidé se v reálném životě při stavbě domu setkávají s mnoha překážkami, které neumí vyřešit. Mají například několik zdrojů vytápění, několik zdrojů chlazení. Nebo neví, jak vyřešit přístupový systém. Jejich technická místnost se pak začne zaplňovat stále větším množstvím zařízení. V důsledku toho pak hodně lidí tvrdí, že by raději bydleli v bytě bez všech těch technických vymožeností.
Na přístup k inteligentnímu řízení můžeme nahlížet ze dvou úhlů pohledu. Buď lidé inteligentní řízení chtějí – rádi si otevřou garáž skrze aplikaci, nebo si zatopí doma ještě před návratem z dovolené. A pak je tu ta druhá skupina lidí, která je k tomu spíše donucena, protože ji k tomu stále více tlačí normy Evropské unie. Nejde pouze o domy, ale i o komerční budovy. Jsou to požadavky, které souvisí s ESG, udržitelností apod. Nyní například vyšla nová dotační výzva NZÚ Light, která stanovuje, že pokud chcete dosáhnout na tu nejvyšší dotaci, tak musíte mít i chytré řízení.
+ A to vám nahrává.
Ano, nahrává, je to jistě krok správným směrem. Stojí za to se ale podívat na situaci, která zde byla předtím. A nelze než konstatovat, že některé věci naprosto postrádaly logiku. Například u FVE bylo možné celé tři roky čerpat vysoké dotace, a teprve až nyní se začíná mluvit o tom, že by se měl potenciál FVE lépe využít. V létě, kdy vyrábíme přebytek energie z obnovitelných zdrojů, mívá dost často elektřina z FVE zápornou cenu. Lidé potom „škrtí střídače“ a vlastně nevědí, co s nadbytečnou energií dělat. Dává proto mnohem větší smysl přebytečnou energii, která je zdarma, poslat například do jiného domu – třeba mamince nebo tatínkovi. Ovšem k tomu je potřeba chytré řízení. Samotné pořízení fotovoltaiky totiž energetické úspory samy o sobě nezajistí.
+ Znamená to, že o zákazníky nemáte nouzi?
Náš zákazník je v podstatě každý, kdo staví rodinný dům, bytový komplex, nebo kancelářskou budovu. Kromě toho se aktuálně věnujeme komunitní energetice. Děláme například na velmi zajímavém projektu – chytrém řízení domů ve městě Líchy na Moravě. Projekt zahrnuje celkem 70 nemovitostí. V tomto areálu bude systém Loxone řídit efektivní nakládání s energiemi. Střechy budov budou osazeny fotovoltaickými panely a v areálu se bude nacházet centrální bateriové úložiště, které bude sloužit všem 70 rodinným domům a bytovým jednotkám. Počítá se také s trafostanicí, která bude fungovat jako jedno odběrné místo.
Důvodem pro takovouto realizaci je fakt, že současná distribuční soustava je zatížena vysokými poplatky. V tomto případě se rozhodli poplatkům vyhnout a vytvořit lokální energetickou soustavu. A právě Loxone zajistí, aby se elektřina z jednotlivých střech sdílela mezi objekty, přebytky se ukládaly do baterií a obyvatelé si ji mohli v rámci celé komunity dle potřeby využívat. Tím se zároveň podpoří flexibilita v rámci sítě spravované společností ČEPS.
+ Ale co na to říkají elektrikáři, kteří musí Miniserver instalovat a udržovat?
V jedné domácnosti se běžně nachází celá řada prvků od různých výrobců – například žaluzie, vypínače, světla a další zařízení. Tento roztříštěný systém obecně nevyhovuje, protože jeho implementace je pro elektrikáře příliš složitá. Proto jsme přišli s jednoduchou vizí: pomocí vzdělávacího systému Loxone dokážeme z běžných elektrikářů udělat specialisty ve svém oboru. Jen za loňský rok jsme uspořádali více než 200 školení, abychom je v této oblasti podpořili.
Součástí našeho systému je software, který je nainstalován do malé krabičky. Zákazníci si jej od nás zakoupí, umístí do rozvaděče a spustí již připravený a přednastavený program na počítači. Tento program si pak mohou jednoduše donastavit podle vlastních preferencí a potřeb. Kromě toho vyrábíme i koncové prvky v podobě vypínačů, hlavic na radiátory nebo svítidel. Dnes máme v nabídce více než 150 různých produktů.
+ Lze označit Miniserver za vaše know-how?
Miniserver je naše know-how. Je to nástroj k tomu, aby elektrikáři na místě správně propojili všechny technologie. Systém je vybaven přednastavenou šablonou, kterou si však zákazník může kdykoliv upravit a přizpůsobit svým potřebám. Například si může nastavit, jak bude fungovat vypínač na ovládání světel. U sebe doma mám vypínač nastaven tak, že když jej zmáčknu jednou, rozsvítí se světla. Pokud jej stisknu znovu, změní se světelná nálada místo toho, aby se světla okamžitě vypnula. Ale Loxone je navržen tak, aby byl intuitivní a snadno ovladatelný, takže se v něm bez problémů zorientuje i naše babička.
Chytré řízení domu funguje vlastně podobně jako systémy moderního auta. Dnešní automobil například sám pozná, kdy zapnout stěrače, automaticky zvýší hlasitost rádia při jízdě po dálnici nebo reguluje světla a teplotu klimatizace podle potřeby. Stejným způsobem funguje systém Loxone v budovách – přizpůsobuje se situaci a zajišťuje maximální komfort a efektivitu.
Často se setkávám s tím, že lidé mají doma klimatizaci a vedle ní termostat. Problém však nastává, když lidé zapnou klimatizaci a zároveň díky termostatu sepne topení – což je energeticky naprosto nesmyslné. A právě zde přichází na řadu systém Loxone, který dokáže tyto situace efektivně vyřešit.
+ Budou mi fungovat světla, když vypadne systém Loxone?
Loxone je jako motor v autě. Jakmile nefunguje, nejedete. Narozdíl od auta vám ale v domě nejde o život. Děláme ale vše pro to, aby k tomu nedocházelo. Reklamovatelnost centrálních jednotek je u nás téměř nulová. A navíc po celé republice máme stovky instalačních partnerů, kteří jsou připraveni okamžitě zasáhnout.