Ekonomika

České stavebnictví poroste o 2,7 procent, zvyšují se také tržby firem

České stavebnictví se po náročném období opět vrací k růstovému trendu. Podle ředitelů stavebních společností by měl trh v roce 2025 posílit o 2,7 % a v roce 2026 přidat dalších 2,4 %. Optimistický výhled je podpořen například státními investicemi, levnějšími úvěry a oživěním ekonomiky. Tržby podle kvartální analýzy společnosti CEEC Research porostou v tomto roce o 2,5 %. Největší optimismus panuje v segmentu pozemního stavitelství, kde firmy predikují růst tržeb o 3,0 % (2025). Čísla byla zveřejněna na Setkání lídrů českého stavebnictví 2025.

„Stavebnictví je silně navázané na veřejné zakázky, a proto bude důležité udržet kontinuitu výstavby dálnic a železnic. Rozjet také investice do bytové infrastruktury v podobě dostupného nájemního bydlení pro města a obce a v neposlední řadě do energetiky. Zároveň bude velmi záležet na postoji nové vlády ke stavu stavebního zákona a k digitalizaci stavebního řízení,“ předvídal Michal Vacek, ředitel analytické společnosti CEEC Research.

Celkově české stavebnictví vstupuje do období mírného růstu taženého kombinací ekonomického oživení, veřejných investic a stabilizacé trhu. Růst očekává podle průzkumu, do kterého se zapojilo 165 zástupců stavebních společností, 81 procent firem. Aby však tento pozitivní vývoj přetrval, bude nezbytné zaměřit se na odstranění přetrvávajících slabin a efektivnější využití dostupných kapacit.

Momentálně se nacházíme v období relativní hospodářské stability příznivé pro podnikání v našem oboru a nedojde-li k nějakým nepředvídaným okolnostem, jsou zde všechny předpoklady k tomu, aby dobře fungující stavební společnosti prosperovaly. Další vývoj bude dán tím, jaká bude obecně kondice našeho hospodářství a ve vazbě na to, jak se bude vyvíjet poptávka po stavebních pracích,“ prohlásil Jaroslav Heran, generální ředitel společnosti Metrostav.

TÁHNOU POZEMNÍ STAVBY

Především firmy zaměřené na výstavbu pozemních staveb očekávají, že trh v roce 2025 posílí o 3,0 %, přičemž v roce 2026 by měl následovat další nárůst o 3,1 %. Naproti tomu společnosti specializované na inženýrské stavby předpokládají pro letošní rok pouze dvouprocentní zvýšení a v příštím roce jen mírný přírůstek ve výši 1,1 %.

V oblasti infrastrukturních staveb lze díky setrvačnosti sektoru očekávat dobrý výsledek roku 2025, který by měl pokračovat i v roce 2026. Zásadní roli bude hrát schopnost zajistit financování připravených projektů v rámci státního rozpočtu na následující rok. Další klíčové faktory pro dlouhodobější budoucí vývoj představují změny ve stavebním zákoně, procesu stavebního řízení a efektivita dotažení započaté digitalizace,“ dodal Ondřej Budík, generální ředitel a jednatel společnosti HBH Projekt.

FIRMY JSOU VYTÍŽENY Z 93 PROCENT

Analýza CEEC Research ukazuje, že kapacity stavebních společností zůstávají i nadále extrémně vytížené. Dlouhodobě se jejich využití pohybuje na horní hranici provozních možností. Aktuálně firmy hlásí vytížení na úrovni 93 %, přičemž v následujícím čtvrtletí očekávají další nárůst až na 95 %. Tato vysoká úroveň vytíženosti klade výrazné nároky na plánování projektů, dostupnost pracovní síly a celkovou logistiku. Řada společností už naráží na limity svých provozních kapacit, což v budoucnu může vést k prodlužování dodacích lhůt a vytvářet tlak na růst cen stavebních prací,“ dodal Michal Vacek ze CEEC Research.

Jedním z nejvýznamnějších výzev pro české stavebnictví představuje nedostatek kvalifikovaných pracovníků, a to jak v technických profesích, tak i v dělnických pozicích. „Investujeme do náboru a rozvoje talentů, digitalizace procesů a optimalizace projektového řízení. Díky těmto krokům zvyšujeme efektivitu práce a zlepšujeme plánování zakázek, abychom byli schopni reagovat na zvyšující se poptávku bez kompromisů na kvalitě,“ dodal Moritz Freyborn, předseda představenstva společnosti STRABAG.

Aktuálně mají stavební firmy zajištěné zakázky v průměru na devět měsíců dopředu. Pro 52 % z nich jde o stejnou dobu jako loni, 32 % firem však hlásí její prodloužení. Tento trend odpovídá oživení, které se projevuje především v oblasti pozemního stavitelství, kde se opět rozbíhají odložené projekty. V evropském kontextu se podobná úroveň zakázkového krytí pohybuje mezi sedmi a deseti měsíci podle segmentu.

Velmi záležet bude na tom, jak dopadnou volby. Od toho se bude odvíjet řada věcí, včetně podoby stavebního zákona. Byznys si musí umět poradit se vším, takže to nějak zvládneme. Moc bych si ale přál, aby stát konečně přestal stavebnictví házet klacky pod nohy,“ prohlásil Dušan Kunovský, předseda představenstva společnosti CENTRAL GROUP.

-jik-

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*