Ekonomika

Vláda nesmí zopakovat chyby z krize roku 2008

Stát nesmí zopakovat chyby, které udělal po krizovém roce 2008. Tehdy zbytečným omezením investic přibrzdil stavebnictví mnohem více než většinu jiných oborů. ČTK to  sdělil prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR Jiří Nouza. Dopady současných opatření proti šíření koronaviru podle něj mohou i tak jít až do miliard korun. Analytici očekávají, že stavebnictví může být po skončení opatření tahounem při zotavení ekonomiky.

„Pochopitelně je ještě brzy na to jakýmkoliv způsobem ztráty přesně vyčíslit. Nelze ale pochybovat o tom, že dopady budou významné a mohou jít až do miliard korun. Finanční ztráty budou mít nesporně vliv na zaměstnanost, rozvoj společností i investice. Nezbývá než věřit a doufat, že veřejný sektor, ať stát nebo obce a kraje nebude opakovat chyby, které prohloubily krizi z roku 2008,“ uvedl Nouza. Podle něj by stát měl pochopit, že v tuto chvíli omezit investice znamená srazit českou ekonomiku na samé dno.
České stavebnictví postihla krize v roce 2008 mnohem více než většinu ostatních oborů. Od roku 2008 klesalo pět let za sebou. Během této doby přišlo v souhrnu téměř o 30 procent tržeb. Podle většiny analytiků i lidí z oboru to bylo právě kvůli rozsáhlým škrtům na velkých infrastrukturních projektech, které tehdejší vláda udělala.
Ve stavebních firmách v Česku pracovalo na konci třetího čtvrtletí loňského roku 378.464 zaměstnanců a živnostníků. V porovnání se stejným obdobím předkrizového roku 2008 byl jejich počet o necelou desetinu nižší. Největší odliv pracovníků nastal mezi lety 2012 a 2013, kdy sektor opustilo zhruba 16.000 lidí.
Podle informací ČTK velké stavební firmy svoji výrobu nepřerušují. Výjimkou je společnost Eurovia CS, která minulou středu zastavila všechny stavební práce i kancelářské činnosti na 14 dní. V jiných firmách podle možností dovolují práci z domova, na samotných stavbách to však nelze. Některé pracují v nouzovém režimu, zavádějí střídavý provoz, zaměstnancům doporučují zrušit externí schůzky.
„Větší potíže pociťujeme v pozemním stavitelství, kde se každým dnem zhoršuje přístup ke stavebnímu materiálu a začínají chybět někteří pracovníci. Stejné potíže mají i naši dodavatelé. Očekáváme, že situace s přístupem ke stavebnímu materiálu se bude obecně dále zhoršovat,“ uvedla například mluvčí Strabagu Edita Novotná.
Podle analytiků může být stavebnictví tahounem při oživení ekonomiky poté, co skončí opatření proti šíření koronaviru. Není až tolik závislé na zahraničním obchodu. Dopady současné krize na stavebnictví podle nich zatím nelze vyčíslit. Dodali, že stavebnictví se bude potýkat s výpadky zakázek, protože lidé budou odkládat velké investice, jako je například stavba domů.

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*