Technologie

Jak svítit lépe a levněji?

Společnost Signify (Euronext: LIGHT), světový lídr v oblasti osvětlení, pomáhá městům a obcím zavádět chytrá řešení veřejného osvětlení, která významně snižují spotřebu elektrické energie, zvyšují bezpečnost a zlepšují komfort obyvatel. Přechodem od tradičního sodíkového osvětlení na novou a moderní LED technologii mohou samosprávy dosáhnout úspor energie až o 40 %.

Města zabírají jen 2 % zemského povrchu, ale spotřebovávají 78 % světové energie. Významnou část této spotřeby tvoří elektřina – a až 50 % z ní připadá ve městech a obcích právě na veřejné osvětlení. To tak představuje jednu z největších položek v jejich provozních rozpočtech.

Vzhledem k rostoucím požadavkům na udržitelnost, bezpečnost a komfort obyvatel je proto efektivní správa veřejného osvětlení nejen ekonomicky výhodná, ale také nezbytná pro moderní městskou infrastrukturu. Zavádění inovativních technologií a služeb navíc otevírá prostor pro širší digitalizaci a chytré řízení měst.

LED: NENÁPADNÁ ZMĚNA, KTERÁ MĚNÍ MĚSTA

Veřejné osvětlení prochází v posledních letech velkou proměnou. Zatímco evropská legislativa ukládá povinnost vybavit automatickým řízením osvětlení všechny budovy s výkonem HVAC nad 290 kW, a do roku 2030 i ty s výkonem nad 70 kW, rychle postupuje také technologický pokrok. Do roku 2033 by měl podíl LED svítidel celosvětově vzrůst z dnešních 55 % na více než 90 %. Ruku v ruce s tím narůstá i počet chytrých svítidel připojených k internetu – do deseti let jich bude možné vzdáleně monitorovat a řídit více než 50 milionů, což je téměř trojnásobek současného stavu.  

„Přesto řada měst a obcí v Česku stále spoléhá na zastaralé a energeticky náročné výbojky, které se kvůli úsporám často během noci vypínají, což snižuje komfort i bezpečnost obyvatel. Z přibližně 1,5 milionu světelných bodů v ČR zbývá stále vyměnit více než jeden milion,“ říká Hynek Bartík, Sales Manager Public Central ve společnosti Signify. 

INTERACT CITY: INTELIGENTNÍ ŘÍZENÍ A SPRÁVA OSVĚTLENÍ  

Zásadní úspory umožňuje také propojení na chytré řídící systémy jako je např. Interact City od Signify pro vzdálené monitorování a řízení veřejného osvětlení. Správci mohou přizpůsobit intenzitu světla v méně frekventovaných oblastech, reagovat na pohyb chodců a vozidel, nebo automaticky regulovat osvětlení dle ročního období. Tím se zvyšuje komfort i bezpečnost obyvatel, a zároveň se šetří energie. 

Díky datům ze senzorů mohou města sledovat hustotu dopravy, klimatické podmínky nebo bezpečnostní situace v reálném čase. Tato data pomáhají lépe plánovat provoz veřejného prostoru, organizaci kulturních akcí, krizové řízení i budoucí urbanistický rozvoj. 

Kromě optimalizace provozu umožňují chytré systémy také prediktivní údržbu – automaticky detekují závady, hlásí poruchy a napomáhají efektivně plánovat servis, což snižuje náklady a zvyšuje spolehlivost infrastruktury. 

OSVĚTLENÍ JAKO SOUČÁST URBANISMU  

Veřejné osvětlení by mělo být součástí širšího urbanistického plánování, včetně komunitních prostor a sportovišť. Moderní technologie dnes umožňují nejen efektivní osvětlení ulic, ale i vytváření atraktivního a bezpečného veřejného prostoru. K dispozici jsou různé styly svítidel, teploty barev světla, typy optiky a světelné efekty, které mohou oživit městské prostředí. Správně zvolené parametry světla a kvalitní návrh by proto měly být v rukou zkušeného specialisty.

„Města by měla mít na své straně odborníka na veřejné osvětlení, který ovlivní zadání soutěže i kontrolu výsledku. Pouhá orientace na nejnižší cenu totiž může vést k horšímu výsledku – nejen z hlediska kvality osvětlení, ale i budoucích provozních nákladů,“ varuje Bártík a dodává, že investice do odborného návrhu osvětlovací soustavy se vyplatí, a to nejen kvůli splnění regulačních standardů o dostatečné hladině osvětlení, ale i kvůli rovnoměrnosti osvětlení a dlouhodobé efektivitě samotného řešení.

-jik-

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*