Ekonomika

Společnost Panattoni revitalizovala v ČR již 1,1 milionu m² brownfieldů

Společnost Panattoni, lídr v oblasti průmyslového developmentu, úspěšně revitalizovala již více než 1 100 000 metrů čtverečních brownfieldových ploch. Stalo se tak po započtení dokončené výrobní haly pro globální technologickou společnost ZF v Panattoni Parku Ostrov North. Panattoni aktuálně staví na dalších téměř 30 hektarech brownfieldů. Nového využití se dočká třeba areál bývalé Poldi Kladno. Ve fázi přípravy na svou revitalizaci pak čekají další více než dva miliony m2, mezi které patří například zóna u bývalého dolu Barbora v Karviné nebo pražský areál bývalého Kovošrotu. Průmyslové areály postavené společností Panattoni na brownfieldech již přinesly tisíce pracovních míst a příklady z praxe potvrzují, že přispívají nejen k ekonomické transformaci průmyslových a uhelných regionů.

Problematice brownfieldů se Panattoni věnuje v Česku již 18 let, má bohaté zkušenosti z uhelných regionů v Karlovarském a Ústeckém kraji, kam přivedla provozy předních nadnárodních společností, jako jsou Amazon, Jungheinrich, Tchibo, Goodyear, Amphenol a mnoho dalších. Panattoni Park Ostrov North, kde byla v březnu dokončena hala pro společnost ze segmentu automotive ZF, vznikl na jednom z největších brownfieldů v Česku s rozlohou téměř 295 000 m². Pro Karlovarský a Ústecký kraj znamená obnovení těchto lokalit významný přínos pro transformaci nejen z pohledu ekonomiky, obyvatel, ale i životního prostředí. 

„Panattoni dokazuje, že je největším odborníkem na redevelopment nevyužívaných území v České republice. Revitalizace brownfieldů je spojena s celou řadou překážek, přesto se této disciplíně s nadšením věnujeme již 18 let. Překonání hranice 1 100 000 m² zdevelopovaných brownfieldů je důkazem naší dlouhodobé strategie a odbornosti v této oblasti. Do těchto lokalit průmysl dlouhodobě patřil. Přetvářet zanedbaná, mrtvá území na moderní udržitelné průmyslové zóny nám tak dává obrovský smysl,“ říká Pavel Sovička, generální ředitel společnosti Panattoni pro Česko a Slovensko.

EKONOMICKÝ PŘÍNOS PRO ČESKOU REPUBLIKU

Přeměna brownfieldů na moderní průmyslové parky přináší významné ekonomické výhody, včetně přílivu investic, růstu HDP a zvýšení daňových příjmů. Významným přínosem je také vznik nových pracovních míst – od dělnických profesí až po kvalifikované pozice v technologických a vývojových centrech. Jen na brownfieldech revitalizovaných společností Panattoni vznikly tisíce pracovních míst a provozy mají potenciál vygenerovat během 30 let příjmy ve výši 54 miliard korun do veřejných rozpočtů. Průmyslové zóny navíc přispívají k rozvoji infrastruktury, včetně dopravní sítě, občanské vybavenosti a návazných služeb, což zvyšuje kvalitu života v přilehlých obcích. Z rozvoje brownfieldů tak mají prospěch třeba bývalé uhelné regiony, které mohou proměnit stávající nefungující území v nové ekonomické huby. Důležitým faktorem je také pozitivní dopad na životní prostředí, protože revitalizace brownfieldů často zahrnuje likvidaci ekologických zátěží.

NEJVĚTŠÍ PRŮMYSLOVÁ BUDOVA NA BROWNFIELDU V ČR

Největší již dokončenou budovou na brownfieldu v Česku je robotické centrum Amazon v Panattoni Parku Kojetín o celkové podlahové ploše 187 000 m². Unikátní čtyřpodlažní distribuční centrum, jehož půdorys zabírá méně než třetinu podlahové plochy, přineslo významné úspory zastavěné oblasti a bylo vybudováno s maximálním ohledem na ekologickou udržitelnost. Díky pokročilým technologiím je napojeno výhradně na obnovitelné zdroje, včetně rozsáhlé fotovoltaické elektrárny na střeše, která pokrývá až 68,2 % energetické spotřeby areálu. Budova se může pochlubit certifikací BREEAM New Construction na nejvyšší úrovni Outstanding.

NEJUDRŽITELNĚJŠÍ PRŮMYSLOVÝ PARK

Panattoni Park Cheb South, který vznikl na základech dosluhujícího areálu po bývalých chebských strojírnách je nejudržitelnějším průmyslovým parkem v České republice. Všechny tři budovy zde dosáhly certifikace BREEAM New Construction na nejvyšší úrovni Outstanding, přičemž jedna z hal obdržela dokonce rekordní skóre na úrovni 94,2 %, což je doposud vůbec nejvyšší ohodnocení celosvětově. Projekt se vyznačuje mimořádnou mírou recyklace stavebních materiálů – 98 % demoličního a 96 % stavebního odpadu bylo odkloněno od skládkování. Denní spotřeba pitné vody byla díky využití dešťové vody snížena o 85,5 %.

Panattoni díky své strategii orientované na udržitelnost a inovace nejenže přispívá k rozvoji průmyslové infrastruktury, ale také nastavuje nové standardy ekologické odpovědnosti v celém odvětví. Opakovaně potvrzuje svou vedoucí pozici lídra průmyslového developmentu, ale také odborníka na brownfieldy v České republice.

-jik-

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*