Premiér Fiala před časem v neděli v Otázkách Václava Moravce řekl něco ve smyslu: dejte mi další volební období a mzdy budou u nás jako v Německu. Strhlo to samozřejmě vlnu kritických reakcí ekonomů i politiků o tom, že jde o zcela nereálný slib. Na první pohled ano. Na ten druhý to ale vypovídá spíše o tom, jak si tady v klidu žijeme bez jakékoli vize. V době, kdy bychom měli naopak horečně pracovat na tom, aby nám neujel vlak automatizace a digitalizace naší ekonomiky.
Protože možná ne za čtyři další roky volebního období, ale za šest nebo osm, nebo nejdéle za deset let tady ve fabrikách mzdy na současné úrovni Německa prostě musí být. A dosáhneme toho jedině zvýšením produktivity práce a celkové efektivity firem, se kterými nám pomůže digitalizace a automatizace výroby. Ano, budeme zaměstnávat mnohem méně lidí. Podle mého odhadu bude plně automatizovaná a digitalizovaná výroba ve srovnání se současnou, byť již nyní velmi moderní úrovní, potřebovat zhruba třetinu zaměstnanců. Půjde o lidi daleko vzdělanější, ale také daleko lépe placené. Komu na konci éry digitalizace a automatizace výroby zbude hodně zaměstnanců, ten prohraje.
Nečekejme ale žádné masivní propouštění ani naše společnost se na nic takového nechystá. Díky věkové skladbě současných zaměstnanců, mezi nimiž převažují starší ročníky, bude docházet ke snižování počtu pracovníků přirozeným odchodem do důchodu.
Naše firma Doornite je největším výrobcem dveří v ČR a odbytiště hledá nejen doma, ale také v zahraničí. Naše výrobky dodáváme na dvanáct evropských trhů. Podíl exportu na celkových tržbách tvoří téměř 50 procent. Pokud chceme v silné mezinárodní konkurenci uspět, musíme investovat především tam, kde vložené peníze zvýší produktivitu výroby. Proto do digitalizace a automatizace ročně směřujeme 80 procent veškerých investic a plánujeme ještě přidat. Vidím v digitalizaci obrovskou úsporu lidského kapitálu. Mám zkušenost, že například firmy, které zavedly konfigurátory a B2B platformy na zákaznickém servisu ušetřily až polovinu pracovníků, kteří do té doby ručně zadávali zakázky do výroby. Tyto investice se podle našich zkušeností vrací zhruba do dvou let.
Naše hospodářství v podstatě nyní prochází podobnou transformací, jakou zažili naši předci v době průmyslové revoluce. Tehdy se lidé také báli, že jim stroje vezmou práci stejně, jako to někdy slyším dnes, kdy se někteří zaměstnanci bojí umělé inteligence nebo digitalizace. Ale stejně, jako stroje přispěly k tomu, že dnes lidé nedělají zbytečně těžkou práci, tak digitalizace, automatizace a využití umělé inteligence pomůže k tomu, že lidé budou dělat jinou, fyzicky snazší, byť mentálně třeba i náročnější práci, ale především práci s vyšší přidanou hodnotou, a co je podstatné, za více peněz. Pokud se tohle v horizontu několika let nestane, tak naše firmy v zahraniční konkurenci prostě neobstojí.
Abychom budoucí generaci na tu změnu připravili, musíme změnit naše střední a vysoké školství. Školy by měly připravovat studenty ne na současné požadavky trhu práce, ale na to, co nás čeká v budoucnosti. Pro studenty technických oborů je důležité vědět, jaké možnosti se jim po absolvování takového oboru nabízejí. Proto jsme i my začali spolupracovat s jihlavskými odbornými středními školami a učilišti, kterým nabízíme možnosti exkurzí k nám do výroby a také možnost absolvování stáží a učňovských praxí. Chceme si talenty podchytit hned v začátku. Najít schopné a pracovité lidi je a i do budoucna bude velmi složité.
Pavel Šatný – spolumajitel a ředitel firmy Doornite