Ekonomika

Dostupným nájemním bydlením startujeme systémové řešení

Daniel Ryšávka: Je nutné vše řešit s dostatečným předstihem, protože ani kapacita Regionálních center není neomezená

Státní fond podpory investic spustil 1. října nový dotačně-úvěrový program Dostupné nájemní bydlení. Připraveno je na něj sedm miliard korun. „Do praxe tak bylo uvedeno systémové řešení, jak podporou nájemního bydlení postupně obnovit bytový fond ve vlastnictví obcí a dalších právnických osob,“ říká ředitel Státního fondu podpory investic Daniel Ryšávka.

Trh s bydlením v České republice prochází náročným obdobím. „Růst cen nájemního bydlení pokračuje a potvrzuje tím střednědobý trend. Dostupnost bydlení je velká výzva naší společnosti. Cestou z bytové krize může být jedině zvýšení nabídky, a to se dnes už neobejde bez spolupráce privátních developerů s veřejným sektorem,“ hodnotí ředitel SFPI Daniel Ryšávka.

V uplynulých dvaceti letech ale veřejní investoři do bytové výstavby investovali pouze velmi omezeně. „Téměř všechna výstavba bytů doteď ležela pouze na soukromých developerech. A ti samozřejmě svoje investice směřují tam, kde očekávají vysokou a bezpečnou návratnost, tedy hlavně do největších měst a jejich okolí. Oproti tomu, zapojení veřejných investorů do bytové výstavby u nás bylo okolo 1 % z celkové bytové výstavby a patřilo dosud k nejnižším v Evropě“, vysvětluje Ryšávka.

FINANCOVÁNÍ PRO OBCE

V loňském roce realizovaný úspěšný pilotní program Nájemní bydlení naznačil možnosti, jak je možné současnou krizi bydlení řešit také se zapojením veřejných investorů. Proto nyní SFPI společně s Ministerstvem pro místní rozvoj přišel s programem Dostupného nájemního bydlení. „Ukázalo se, že města a obce většinou nejsou spokojeny se stavem svého bytového fondu a chtějí rozšiřovat nájemní bydlení, ale že jim chybí dostatečné zdroje k realizaci projektů, ale také poradenství s přípravou projektů.

Letos v červenci vláda odsouhlasila využití sedmi miliard korun na investice do dostupného nájemního bydlení, takže jsme 1. října mohli zahájit příjem žádostí do dotačně-úvěrového programu Dostupné nájemní bydlení,“ říká Daniel Ryšávka s tím, že Fond vedl pravidelné dialogy nejen se zástupci měst a obcí, kteří důkladně znají poměry v oblastech, kde žijí, ale i se stavebním firmami. „Chtěli jsme mít totiž naprosto jasnou představu, jakým způsobem program koncipovat,“ dodává. Všechny důležité informace mohou potenciální zájemci získat například v osmi nově vzniklých Regionálních centrech podpory investic do bydlení SFPI napříč Českou republikou, jež nabízejí zdarma poradenské služby veřejným investorům přímo v regionech.

250 MILIONŮ KORUN

Program Dostupné nájemní bydlení má ale na rozdíl od úspěšného Nájemního bydlení několik dalších výhod. Nabízí například větší variabilitu vybíraného nájemného a žadatel může získat vyšší objem finanční podpory. Zatímco u Nájemního bydlení šlo o 111 milionů na žadatele, u Dostupného nájemního bydlení je to částka 250 milionů korun. Hlavně však došlo k rozšíření cílových skupin nájemníků, jež dostupné nájemní bydlení nejvíce potřebují. Stalo se tak díky MMR, které má v gesci bytovou politiku a které se rozhodlo poskytovat nájemní bydlení za nižší než tržní nájemné.

„Samozřejmě jsme proto museli požádat Evropskou komisi o schválení notifikace. To jsme ve spolupráci s Ministerstvem pro místní rozvoj získali, ale zároveň z toho vyplývají povinnosti, které musíme splnit. Především je nutné všechny projekty zasmluvnit do června 2026. Vysoké náklady na bydlení se bohužel dotýkají valné většiny z nás, proto jsou podmínky pro ubytování nastaveny tak, aby je splnily 2 miliony lidí České republice,“ vysvětluje Ryšávka.

NAPLNIT VIZE

Zásadní úlohu v programu Dostupné nájemní bydlení zastávají Regionální centra podpory investic do bydlení, která zajišťují podporu starostům a starostkám v regionech s jejich záměry a projekty dlouho odkládanými do šuplíku. „Naši pracovníci mají předchozí zkušenosti s regionálním rozvojem a veřejnou výstavbou ve svých regionech, proto jsou v úzkém kontaktu se zástupci měst a obcí. Centra navíc spolupracují s širokou sítí externích specialistů. A jak přesně fungují? Starosta přijde do Regionálního centra s neurčitou vizí projektu. Naši pracovníci mu pomohou jednak identifikovat možný záměr, ale také prověří předběžnou ekonomickou proveditelnost a nastaví plán doporučených následných kroků. Poskytnou mu ale i další rady, jak by měl chystaný projekt správně uchopit nebo jak jednotlivé investiční akce rozfázovat. Pomohou mu najít nejvhodnější způsob financování či poskytnou erudované informace k řešení změny územního plánu a ke změně funkčního využití území obce. Snažíme se, aby SFPI bylo pro starostky a starosty spolehlivým průvodcem a partnerem,“ uzavírá ředitel SFPI Daniel Ryšávka.

ZÁKLADNÍ PARAMETRY PROGRAMU

Výše podpory celkem, tj. kombinace dotace a úvěru:

  • až do 90 % celkových způsobilých nákladů.

Úvěr:

  • až do 90 % celkových způsobilých nákladů;
  • splatnost až 30 let;
  • úroková sazba ve výši základní sazby EU pro ČR snížená až o 3procentní body, fixovaná po celou dobu splácení.

Dotace: lze ji poskytnout jen v kombinaci s úvěrem, který musí vždy dosahovat minimálně výše dotace:

  • do 25 % celkových způsobilých nákladů;
  • může být navýšena až do 40 % při splnění bonifikačních kritérií.

-jik-

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*